Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská muzejní noc nabádala k recyklaci. Akci si nenechalo ujít na 22 tisíc lidí

Ostrava-Slezská Ostrava |

Do Ostravské muzejní noci se letos zapojilo 31 institucí. V rámci obvodu Slezská Ostrava se otevřela i Slezskoostravská galerie a historicky poprvé se do akce zapojilo také OZO Ostrava. Tématem letošního ročníku byla totiž recyklace.

14. ročník festivalu Ostravská muzejní noc má za sebou opět velký úspěch. Do ulic města se v sobotu večer vydaly za kulturním programem do 31 institucí tisíce návštěvníků.

Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka Ostravské muzejní noci: "Letošní Ostravskou muzejní noc navštívilo asi 22 tisíc návštěvníků. A jsme za to velmi rádi. Byla úžasná atmosféra. Všichni se dobře bavili. Spokojené jsou jak zapojené instituce, tak i jednotlivci, kteří je navštěvovali. Máme opravdu báječné ohlasy a už se teď těšíme na to, jak bude vypadat příští rok."

V obvodu Slezská Ostrava navštívilo Slezskoostravskou galerii za necelých 7 hodin přes 140 lidí, kteří si tady prohlédli výstavu Figura z pěti zemí. Tuto výstavu je mimochodem v galerii možné vidět ještě do 28. května.

Anketa: "V galerii se mi tady dneska líbilo, že to není takové monotématické. Že je to není zaměřeno jenom na tváře a je tady toho hodně z celého světa. A Ostravská muzejní noc parádní akce. Ještě, když vyjde počasí a lidé si mohou projít památky a celou Ostravu."

Do muzejní noci se letos zapojila i společnost OZO Ostrava, která sice není žádné muzeum, ale pro akci byla důležitá kvůli jejímu tématu s názvem Nevyhazuj, recykluj.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "My jsme si připravili aktivitu do dvou stanů, jeden stan bude přímo stan RE-USE centra našeho a uvidí tam návštěvníci takový průřez zboží, které naše RE-USE centrum nabízí. A budou moci si tam některé věci přímo zakoupit. A ve druhém stanu budou probíhat dva workshopy, ve kterých budeme využívat staré hrníčky a jiné nádobí, právě z RE-USE centra. A budeme je kreativně pojednávat, budeme vyrábět svíčky anebo malovat na hrníčky barvami na porcelán. Krom toho OZO ještě vystaví svého veterána, historické popelářské auto. A k němu bychom chtěli přidat ještě to nejnovější popelářské auto, které máme. Aby lidé věděli, jak ten vývoj technologický postoupil."

Ostravská muzejní noc zatím drží návštěvnický rekord z roku 2017, kdy na akci přišlo 28 576 lidí.

Nahlásit chybu


K tématu

V Koblově někdo vysypal hromadu odpadu. Slezská Ostrava přitvrdí v boji s černými skládkami

18. července 2023 10:01 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Aktuálně už několik týdnů vyvážejí lidé velké množství dopadu k bývalému dolu Koblov. Obvod chce přitvrdit v rozmísťování kamer. Ty pomáhají původce skládek dohledávat. V některých případech dokonce i samotný odpad vede k jeho původci.

Ostrava sváží vánoční stromky od kontejnerů. V Třinci začnou v pátek

4. ledna 2024 17:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostrava sváží od kontejnerových stání na sídlištích a od bytové zástavby vánoční stromky. O svoz se starají zaměstnanci OZO Ostrava, kteří mají harmonogram naplánován až do poloviny února. Vyváží se pravidelně jednou týdně. V Třinci například začínají se svozem v pátek 5. ledna.

Sběrné dvory v Ostravě budou mít s příchodem jara více napilno

Příchod jarních měsíců znamená více návštěv sběrných dvorů. Lidé totiž dělají jarní úklid. V Ostravě je takovýchto sběrných dvorů 11. Od dubna se prodlouží i jejich otevírací doba.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Ostravská muzejní noc nabádala k recyklaci. Akci si nenechalo ujít na 22 tisíc lidí
Vydáno 23. května 2023 9:04, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Do Ostravské muzejní noci se letos zapojilo 31 institucí. V rámci obvodu Slezská Ostrava se otevřela i Slezskoostravská galerie a historicky poprvé se do akce zapojilo také OZO Ostrava. Tématem letošního ročníku byla totiž recyklace.

14. ročník festivalu Ostravská muzejní noc má za sebou opět velký úspěch. Do ulic města se v sobotu večer vydaly za kulturním programem do 31 institucí tisíce návštěvníků.

Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka Ostravské muzejní noci: "Letošní Ostravskou muzejní noc navštívilo asi 22 tisíc návštěvníků. A jsme za to velmi rádi. Byla úžasná atmosféra. Všichni se dobře bavili. Spokojené jsou jak zapojené instituce, tak i jednotlivci, kteří je navštěvovali. Máme opravdu báječné ohlasy a už se teď těšíme na to, jak bude vypadat příští rok."

V obvodu Slezská Ostrava navštívilo Slezskoostravskou galerii za necelých 7 hodin přes 140 lidí, kteří si tady prohlédli výstavu Figura z pěti zemí. Tuto výstavu je mimochodem v galerii možné vidět ještě do 28. května.

Anketa: "V galerii se mi tady dneska líbilo, že to není takové monotématické. Že je to není zaměřeno jenom na tváře a je tady toho hodně z celého světa. A Ostravská muzejní noc parádní akce. Ještě, když vyjde počasí a lidé si mohou projít památky a celou Ostravu."

Do muzejní noci se letos zapojila i společnost OZO Ostrava, která sice není žádné muzeum, ale pro akci byla důležitá kvůli jejímu tématu s názvem Nevyhazuj, recykluj.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "My jsme si připravili aktivitu do dvou stanů, jeden stan bude přímo stan RE-USE centra našeho a uvidí tam návštěvníci takový průřez zboží, které naše RE-USE centrum nabízí. A budou moci si tam některé věci přímo zakoupit. A ve druhém stanu budou probíhat dva workshopy, ve kterých budeme využívat staré hrníčky a jiné nádobí, právě z RE-USE centra. A budeme je kreativně pojednávat, budeme vyrábět svíčky anebo malovat na hrníčky barvami na porcelán. Krom toho OZO ještě vystaví svého veterána, historické popelářské auto. A k němu bychom chtěli přidat ještě to nejnovější popelářské auto, které máme. Aby lidé věděli, jak ten vývoj technologický postoupil."

Ostravská muzejní noc zatím drží návštěvnický rekord z roku 2017, kdy na akci přišlo 28 576 lidí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000037345/ostravska-muzejni-noc-nabadala-k-recyklaci-akci-si-nenechalo-ujit-na-22-tisic-lidi