Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ze Slezské Ostravy do Dolních Vítkovic vede nová lávka pro pěší a cyklisty

Ostrava-Slezská Ostrava |

Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotová. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Ostravu ozdobila nová unikátní silueta, kterou tvoří lávka architekta Josefa Pleskota. Svým způsobem jde o lávky dvě, které jsou zavěšeny na jednom pylonu. Jedno pole přemosťuje železniční vlečku a druhé řeku Ostravici.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Slezská Ostrava jako taková je ráda, že tato lávka tady vznikla, protože to napojení, jak už jsem říkal předtím v úvodu, v podstatě na hrad a na tu část Slezské je super. To tady chybělo. S tím, že my plánujeme i další projekty, které by tady v blízkosti měly vzniknout. Nemyslím si, že to je otázka dvou, tří let, ale v horizontu třeba pěti, deseti let určitě tady vzniknou bytové komplexy podél Frýdecké. Takže v podstatě i kolem toho Zárubku, kde je dneska skládka, tak se to plánuje v budoucnu taky samozřejmě úplně změnit. Včetně toho, že by se měla časem proměnit i více Bohumínská a Frýdecká."

Propojení Slezské Ostravy a Dolních Vítkovic vytvořilo cyklostezku, která má půl kilometru a je široká 4 metry. Pro montáž lávky byl využit největší jeřáb v České republice s nosností 750 tun.

Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti EXCON: "Pan architekt požadoval lehkou, vzdušnou lávku, lehkou vzdušnou konstrukci. K tomu se přizpůsobuje i statický návrh té ocelové konstrukce a ten finální tvar vzniká ve spolupráci architekta s inženýry a pan architekt tomu dává finální podobu. Tato lávka je unikátní právě tím systémem zavěšení, kdy má pevné body na krajních podpěrách a jsou zde táhla, která ji pomáhají vynášet. Ta táhla jsou předepnutá na určitou sílu, čímž zlepšují přenos sil v té lávce. Tím přispívají k tomu, že ta dimenze profilů může být menší."

Zajímavý je také tvar lávky, která je nad železnicí navýšena do oblouku a nad řekou naopak prohnutá směrem dolů.

Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti EXCON: "Lávka je samozřejmě bezpečná. Ten pohyb, který je cítit, je obvyklý. Zejména to je u těch lávek, které jsou řešeny tímto způsobem. Dodatečně jsou zespoda té lávky, což my teď tady nevidíme, instalovány pohlcovače kmitů, které mají zlepšit tu pohodu chodce. A zejména běžců, protože předpokládáme, že se zde budou odehrávat nějaké závody a budou tady běhat skupiny a tak dále."

Město Ostrava do budoucna připravuje také nový most pro auta.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "To propojení automobilové dopravy mezi Slezskou Ostravou a Moravskou Ostravou samozřejmě vítáme, protože víme, jak je dneska vytížená ulice Bohumínská a ona potřebuje nějakým způsobem zklidnit. O tom je i ta studie, která probíhá, ke které budou nějaké diskuze. Tak si myslím, že to určitě tomu prospěje. A takové projekty vítáme a jsme rádi za to, že město to podporuje a realizuje."

Autor současné lávky pro pěší a cyklisty Josef Pleskot projevil přání, zda by se mohla jmenovat po ostravském spisovateli Janu Balabánovi.

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní lávka přes Ostravici je hotová, spojuje Slezskou Ostravu a Dolní Vítkovice

9. června 2023 10:32 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotova. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Vítkovice a Slezskou Ostravu spojuje unikátní lávka přes Ostravici

16. srpna 2023 10:32 | Ostrava-Vítkovice | Pavel Straka

Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotova. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Rekonstrukce lávky i prostranství nad Bazaly v Ostravě jde podle plánu

2. května 2023 14:02 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Loni v říjnu začaly práce na obnově lávky nad stadionem Bazaly, které realizuje město Ostrava. Městský obvod Slezská Ostrava pak začal letos v březnu s navazující úpravou prostranství kolem lávky. Práce jsou nyní zhruba v polovině a nová lávka i okolí by mělo být hotové do podzimu.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Ze Slezské Ostravy do Dolních Vítkovic vede nová lávka pro pěší a cyklisty
Vydáno 13. června 2023 14:18, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotová. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Ostravu ozdobila nová unikátní silueta, kterou tvoří lávka architekta Josefa Pleskota. Svým způsobem jde o lávky dvě, které jsou zavěšeny na jednom pylonu. Jedno pole přemosťuje železniční vlečku a druhé řeku Ostravici.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Slezská Ostrava jako taková je ráda, že tato lávka tady vznikla, protože to napojení, jak už jsem říkal předtím v úvodu, v podstatě na hrad a na tu část Slezské je super. To tady chybělo. S tím, že my plánujeme i další projekty, které by tady v blízkosti měly vzniknout. Nemyslím si, že to je otázka dvou, tří let, ale v horizontu třeba pěti, deseti let určitě tady vzniknou bytové komplexy podél Frýdecké. Takže v podstatě i kolem toho Zárubku, kde je dneska skládka, tak se to plánuje v budoucnu taky samozřejmě úplně změnit. Včetně toho, že by se měla časem proměnit i více Bohumínská a Frýdecká."

Propojení Slezské Ostravy a Dolních Vítkovic vytvořilo cyklostezku, která má půl kilometru a je široká 4 metry. Pro montáž lávky byl využit největší jeřáb v České republice s nosností 750 tun.

Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti EXCON: "Pan architekt požadoval lehkou, vzdušnou lávku, lehkou vzdušnou konstrukci. K tomu se přizpůsobuje i statický návrh té ocelové konstrukce a ten finální tvar vzniká ve spolupráci architekta s inženýry a pan architekt tomu dává finální podobu. Tato lávka je unikátní právě tím systémem zavěšení, kdy má pevné body na krajních podpěrách a jsou zde táhla, která ji pomáhají vynášet. Ta táhla jsou předepnutá na určitou sílu, čímž zlepšují přenos sil v té lávce. Tím přispívají k tomu, že ta dimenze profilů může být menší."

Zajímavý je také tvar lávky, která je nad železnicí navýšena do oblouku a nad řekou naopak prohnutá směrem dolů.

Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti EXCON: "Lávka je samozřejmě bezpečná. Ten pohyb, který je cítit, je obvyklý. Zejména to je u těch lávek, které jsou řešeny tímto způsobem. Dodatečně jsou zespoda té lávky, což my teď tady nevidíme, instalovány pohlcovače kmitů, které mají zlepšit tu pohodu chodce. A zejména běžců, protože předpokládáme, že se zde budou odehrávat nějaké závody a budou tady běhat skupiny a tak dále."

Město Ostrava do budoucna připravuje také nový most pro auta.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "To propojení automobilové dopravy mezi Slezskou Ostravou a Moravskou Ostravou samozřejmě vítáme, protože víme, jak je dneska vytížená ulice Bohumínská a ona potřebuje nějakým způsobem zklidnit. O tom je i ta studie, která probíhá, ke které budou nějaké diskuze. Tak si myslím, že to určitě tomu prospěje. A takové projekty vítáme a jsme rádi za to, že město to podporuje a realizuje."

Autor současné lávky pro pěší a cyklisty Josef Pleskot projevil přání, zda by se mohla jmenovat po ostravském spisovateli Janu Balabánovi.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000037692/ze-slezske-ostravy-do-dolnich-vitkovic-vede-nova-lavka-pro-pesi-a-cyklisty