Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Heřmaničtí vězni běželi se žlutou stužkou za rodinami, běh odstartoval v Ostravě úplně poprvé

Ostrava-Slezská Ostrava |

Třináct odsouzených z heřmanické věznice utíkalo do Komenského sadů. Byli ale pod dozorem a měli na sobě triko se žlutou stužkou – symbolem druhé šance a návratu do společnosti. Běh se žlutou stužkou se v Ostravě uskutečnil úplně poprvé.

Vrátit se po výkonu trestu do běžného života není žádný med. Cílem už desátého ročníku Běhu se žlutou stužkou je proto opět bořit předsudky vůči těm, kteří si vězením prošli. Kromě třinácti odsouzených se v Ostravě na startovní čáru postavilo i několik desítek dalších lidí.

Petr Čtvrtníček, herec, ambasador projektu Yellow Ribbon Run: „Ti odsouzení, kteří jednou vyjdou ven – a vyjdou, nebudou tu všichni na doživotí – tak oni potřebují dostat druhou šanci, protože budou mezi námi žít, budou sedět vedle vás v tramvaji, nebo v šalině, jak kdo chce.“
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Život je taky nějakým během a často člověk zaběhne do slepé uličky a je třeba se umět vrátit a říct si ‚tady už nikdy ne‘.“

Z Heřmanické věznice vyběhlo v pondělí kolem druhé hodiny třináct odsouzených. Jejich cílem byly Komenského sady, kde se většina z nich setkala taky se svými rodinami.

Marie Čopáková, matka odsouzeného: „Přišla jsem za svým synem, mám tady syna. Chci, aby se vrátil domů, dělal všechno pro rodinu, aby se nám vrátil a už nedělal nic. Fandila jsem mu od Heřmanic až sem.“
Vladimír, odsouzený z Věznice Heřmanice: „Jo, dobrý, venku na svobodě konečně. Trénovali jsme na to, připravovali se a dá se to.“
Ladislav, odsouzený z Věznice Heřmanice: „Myslím, že to bylo dobré. Snažili jsme se, jak jsme mohli. Počasí bylo, jaké bylo. Lepší to být nemohlo. Snažil jsem se, co jsem mohl.“

Hlavní Yellow Ribbon Run neboli Běh se žlutou stužkou se uskuteční 10. června v pražské oboře Hvězda.

Nahlásit chybu


K tématu

Odsouzení z věznice Heřmanice podruhé běželi se žlutou stužkou, cílem byly Komenského sady

8. dubna 2026 8:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Třináct odsouzených doběhlo z heřmanické věznice až do Komenského sadů. Nebyli ale na útěku. Účastnili se druhého ostravského ročníku Yellow Ribbon Run – Běhu se žlutou stužkou, který už 11 let pomáhá bořit předsudky a začlenit bývalé vězně zpět do společnosti.

Vězni z Heřmanic budou pomáhat s úklidem v centru Ostravy

26. září 2025 10:15 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Centrální ostravský obvod chystá nový projekt spolupráce s Věznicí Heřmanice. Vězni budou pomáhat s úklidem veřejných prostranství. Do terénu jich bude vyjíždět deset a práci si vybrali dobrovolně.

Regionem se zase potulují vězni na útěku, 17 soutěžních dvojic míří do Havířova

11. října 2025 8:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na trasu, kterou dopředu neznali, se v sobotu ráno vydali účastníci adrenalinové soutěže Vězni na útěku.


Senior v ohrožení. Odešel z domu na procházku a nevrátil se. Hledá ho rodina i policie

Dnes 13:59 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

83letý senior odešel z domu v Ostravě-Porubě a hledá ho rodina i policie. Policisté se obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Pohřešovaného hledají v režimu senior v ohrožení. Potřebuje totiž léky, které nemá u sebe.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Dnes 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Dnes 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Dnes 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

Včera 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Dnes 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

Včera 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

Včera 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Poruba ocenila mimořádné žáky a studenty. Ocenění si jich převzalo 40 z 23 škol

Dnes 14:53 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba opět ocenila žáky a studenty, kteří vynikají ve studiu, sportu, umění nebo pomoci druhým. Letos si ocenění převzalo celkem čtyřicet mladých lidí ze základních, středních i speciálních škol.

Šenovští fotbalisté mají nové hřiště a šatny. Rekonstrukce zázemí klubu probíhá nadále

Dnes 14:34 | Šenov | Andrea Holeszová

Historie šenovského fotbalového klubu se začala psát už v roce 1931 a od té doby prošel spoustou proměn. Nyní se jeho členové těší až skončí rozsáhlá rekonstrukce jejich zázemí.

Čtvrtý ročník Vítkovického jarmarku se opět vydařil

Vítkovický jarmark opět přilákal stovky návštěvníků. Tradiční slavnost městského obvodu nabídla hudbu, atrakce pro děti i pestrý doprovodný program pro celé rodiny.

O hokejbal je mezi dětmi zájem. Světový šampionát zájem ještě zvýší

Včera 13:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V sobotu 20. června začíná v Ostravě Mistrovství světa v hokejbale, ale už nyní se konají různé doprovodné akce. Jednou z nich byl i mládežnický turnaj týmů z Moravskoslezského kraje u Nové Karoliny.

Přes 170 mladých cyklistů ze ZŠ Ostravy-Jihu si zasoutěžilo v Bělském lese

Včera 13:02 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Do Bělského v Ostravě lesa dorazilo 170 dětí z 9 škol, aby si užily pilotní projekt Po škole na kole. Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť, kde si vyzkoušeli jízdu zručnosti, první pomoc, poznávání dopravních značek, týmové výzvy i kreativní úkoly.

Jubilejní kolonie v Ostravě se proměnila v prvorepublikové korzo

Včera 11:19 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce se již posedmé na jeden celý den proměnila v elegantní, prvorepublikové korzo. První červnovou sobotu ji zaplnila promenáda, která návštěvníky navrátila v čase do 20.-30. let minulého století.

Heřmaničtí vězni běželi se žlutou stužkou za rodinami, běh odstartoval v Ostravě úplně poprvé
Vydáno 3. června 2025 17:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Třináct odsouzených z heřmanické věznice utíkalo do Komenského sadů. Byli ale pod dozorem a měli na sobě triko se žlutou stužkou – symbolem druhé šance a návratu do společnosti. Běh se žlutou stužkou se v Ostravě uskutečnil úplně poprvé.

Vrátit se po výkonu trestu do běžného života není žádný med. Cílem už desátého ročníku Běhu se žlutou stužkou je proto opět bořit předsudky vůči těm, kteří si vězením prošli. Kromě třinácti odsouzených se v Ostravě na startovní čáru postavilo i několik desítek dalších lidí.

Petr Čtvrtníček, herec, ambasador projektu Yellow Ribbon Run: „Ti odsouzení, kteří jednou vyjdou ven – a vyjdou, nebudou tu všichni na doživotí – tak oni potřebují dostat druhou šanci, protože budou mezi námi žít, budou sedět vedle vás v tramvaji, nebo v šalině, jak kdo chce.“
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Život je taky nějakým během a často člověk zaběhne do slepé uličky a je třeba se umět vrátit a říct si ‚tady už nikdy ne‘.“

Z Heřmanické věznice vyběhlo v pondělí kolem druhé hodiny třináct odsouzených. Jejich cílem byly Komenského sady, kde se většina z nich setkala taky se svými rodinami.

Marie Čopáková, matka odsouzeného: „Přišla jsem za svým synem, mám tady syna. Chci, aby se vrátil domů, dělal všechno pro rodinu, aby se nám vrátil a už nedělal nic. Fandila jsem mu od Heřmanic až sem.“
Vladimír, odsouzený z Věznice Heřmanice: „Jo, dobrý, venku na svobodě konečně. Trénovali jsme na to, připravovali se a dá se to.“
Ladislav, odsouzený z Věznice Heřmanice: „Myslím, že to bylo dobré. Snažili jsme se, jak jsme mohli. Počasí bylo, jaké bylo. Lepší to být nemohlo. Snažil jsem se, co jsem mohl.“

Hlavní Yellow Ribbon Run neboli Běh se žlutou stužkou se uskuteční 10. června v pražské oboře Hvězda.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000049053/hermanicti-vezni-bezeli-se-zlutou-stuzkou-za-rodinami-beh-odstartoval-v-ostrave-uplne-poprve