Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mezinárodní festival Folklor bez hranic zavítal i na Jih Ostravy

Loni ho zastavila pandemie, letos se ale uskutečnil v plné své kráse. Jde o mezinárodní festival Folklor bez hranic, který začal průvodem souborů z Husova sadu na Masarykovo náměstí v Ostravě a postupně se přesouval na jiná místa. Svou zastávku měl také v Ostravě-Jihu.

Náměstí Ostrava-Jih vůbec poprvé ožilo mezinárodním festivalem Folklor bez hranic. Dosud tato akce probíhala na pěší zóně u kulturního domu K-trio, kde ale bylo daleko méně místa.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že zrovna teď hraje cimbálovka, kterou mám rád a jsem rád, že vlastně to je jedna z prvních akcí, kdy to náměstí ožívá přesně tím způsobem, jak má. To znamená využívá se i té střechy jako zázemí. V podstatě je tam pódium, takže dneska je poprvé ta akce tak, jak bude využíváno to náměstí dál.”

Na pódiu se postupně vystřídaly soubory nejen z Česka, ale také Slovenska, Polska, nebo Srbska.

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Cílem a vizí festivalu je zpřístupnění folkloru a prezentace folkloru občanům Ostravy, kdy naším hlavním tématem je ve veřejném prostoru bez vstupného se mohou diváci podívat na zahraniční atraktivní folklor, český folklor i místní lidové zvyky. Ty většinou odrážejí celkově tu etnickou příslušnost. Tedy musíme očekávat jiný folklor z Čech a jiný můžeme čekat na Moravě.”
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Obecně při těch zahájeních Folkloru bez hranic jsem zapomněl poděkovat českým souborům, které udržují tradice moravské, slezské, české a dneska to chci na tom pódiu také říci a vyzdvihnout právě jejich práci a možná i vyzvat ostatní, ty, co se dneska dívají, aby se zapojili do činnosti například místního souboru Ševčík.”
Anketa: návštěvníci Folkloru bez hranic: “Nechodím pravidelně, ale líbí se mi to.”
“Pěkně si to užíváme, líbí se mi to. Chodíme každým rokem, super.”
“Líbí se mi muzika. Je to bezva, že je to blízko a můžeme se zúčastnit.”

Letos se uskutečnil už 23. ročník festivalu, který každým rokem putuje mezi ostravskými obvody a rozdává lidem radost. Slavnostně byl ukončen na slezskoostravském hradě, kde se představilo všech 11 zúčastněných souborů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy