Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Benefiční “Běh pro” tentokrát pomohl malému Štěpánovi. Zapojily se do něj stovky lidí

  • Ostrava-Jih,

U kostela svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu se opět běželo pro dobrou věc. Více než 200 lidí se postavilo na start tradičního Běhu pro. Výtěžek ze startovného tentokrát poputuje Štěpánovi.

V Ostravě-Jihu se uskutečnil už 7. ročník charitativního Běhu pro. Každý, kdo se do něj zapojil, pomohl 10letému Štěpánovi, který se narodil předčasně a při porodu utrpěl trakční poranění míchy. Potýká se tak s celoživotním postižením.

Markéta Kaločová, maminka Štěpána: “Má ochrnutou pravou dolní končetinu a spoustu dalších zdravotních problémů. Finance použijeme na kompenzační pomůcky a rehabilitační péči, která je vlastně naší každodenní součástí. Bylo to pro nás překvapení. Vybrala Štěpána paní učitelka, která ho učí a to, že nás podpoří lidé, kteří nás vůbec neznají, je moc pěkné a my jim za to všem moc děkujeme.”

Letos poprvé se k běhu připojil i bývalý fotbalový reprezentant Marek Jankulovski, který je tváří tohoto charitativního běhu.

Marek Jankulovski, bývalý fotbalový reprezentant: “Poběžím poprvé, protože ty minulé ročníky jsem ještě byl v Baníku ve funkci, takže to nevyšlo. Bohužel minulý rok byl covid, takže se neběželo, takže fyzicky letos běžím poprvé a těším se na to. A já si myslím, že tyto akce jsou skvělé, protože ne každý má v tom životě štěstí jak ostatní lidé. Takže jsem rád, že tady jsem a těším se to, že můžeme Štěpovi takhle pomoct.”

Pro účastníky Běhu pro byly tradičně připraveny dvě trasy o délce 5 a 10 km a také bezbariérový běh pro děti, kočárky a vozíčkáře. Závod symbolicky zahájily kostelní zvony. 

Marek Jankulovski, bývalý fotbalový reprezentant: “Domluvili jsme se s kamarády, že poběžím samozřejmě tu delší, ale nejsem si úplně jistý, jestli doběhnu, protože jedna věc je samozřejmě, že jsem sportoval celý život, ale 10 km není málo, ale jako těším se, je to pro mě výzva.”
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: "Člověk vnímá tu atmosféru, že ti lidi opravdu chtějí pomoci. To je vždycky úžasné, že to dítě dokáže zvednout ty lidi a dokáže je rozběhnout. Právě to, které třeba samo nemůže běhat, nebo nemůže chodit. Mi to připadá jako takový malý zázrak.”

Trasu, vedla Bělským lesem a Poodřím kolem řeky Odry a zpátky ke kostelu svatého Ducha, si běžci nemohli vynachválit. 

Anketa: účastníci Běhu pro: “Byla úžasná trať, lidi nás povzbuzovali, takže to bylo fajn, krásné. Na to, že se běží pro dobrou věc, tak to víc člověka potěší.”
“Trasa byla pěkná, dali jsme si takový týmový souboj a bylo to super. Krásné počasí vyšlo, takže perfektní. Už jsme tu poněkolikáté, je to perfektní pro dobrou věc.” 
“Perfektní, jsem dobitý jak kůň.” 
“Cítíme se skvěle, trať byla fajn náročné to moc nebylo. Já prvně a syn potřetí.”
“Já jsem si to užil. Se i to líbí taková podpora pro Štěpu. Nebylo to úplně lehké ta trať.”
“Spolu s manželkou jsme běželi bok po boku a běželo se nám úplně krásně. Mě se běželo docela uvolněně, povzbuzoval jsem manželku, takže jsme to zvládli úplně krásně. Jsme moc rádi, že se to koná a že ještě není tak velká vlna covidu, že to zakázali. Podruhé.”

Výtěžek z Běhu pro vynesl bezmála 140 tisíc korun. Na Štěpána lidé přispívali i na Svatováclavských slavnostech piva v rámci charitativního čepování.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem rád, že jsme mohli mít už první vklad. Vybralo se více jak 9 tisíc korun. Věřím, že dneska při běhu se vybere daleko více peněz a já jsem hlavně rád, že se drží tradice, kterou založili skvělí lidé z tohoto kostela, s velkým srdcem a vždycky je to pro dobrou věc, kterou rádi z radnice podpoříme.”

Běh pro tradičně ukončil slavnostní ohňostroj, který je darem nejen pro toho, pro koho se běží, ale pro všechny, kdo se ho zúčastnili.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy