Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sprejery počmárané betonové zdi u hřišť v Ostravě-Jihu procházejí úpravami

Betonové zdi na sídlištích v Ostravě-Jihu procházejí malířskými úpravami. Dosud je hyzdily všelijaké výtvory sprejerů. Nově tematicky zapadají do okolí.

V Ostravě-Jihu dali prostor street art umělcům. Ti postupně zkrášlují sídliště tím, že esteticky ztvárňují zanedbané a všemi možnými motivy počmárané betonové zídky u dětských hřišť a jiných sportovišť.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Toto ztvárnění už je 11. barevným prvkem, který jsme takto vyzdobili a já věřím, že tyto barvičky a tyto zdi nejen ten prostor zkrášlí, ale že i odradí případné sprejery. Myslím, že jsou daleko hezčí než nějaké klikyháky a čmáranice.”
Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Základ je to ošetřit, nějakým způsobem ovapkovat a penetrace a nějaký základ fasádní barvou a potom používáme na to spreje lakovací, které jsou odolné proti mrazům a tak dále, takže výdrž to má několik let.”

Každá zeď je jiná. Motivy na nich umělci malují podle toho, u jakého hřiště, nebo sportoviště se nachází.

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Tady zrovna je pískoviště, takže různé barevné ať to osvěžíme trošku dětem, takže nějací králíčci a spol. Samozřejmě v nějakých sportovních věcech, betonových prvcích, tak tam používáme basketbalisty, fotbalisty a tak dále, ať to je tematicky vhodné.”

I přesto, že v obvodu často řádí sprejeři, kteří loni dokonce v Bělském lese posprejovali surikatí stezku a stromy hákovými kříži, nově ztvárněných zdí se zatím ani nedotkli.

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Vandalové to neničí, protože ti street art umělci i ti pouliční, tak oni vlastně se nějakým způsobem znají a respektují se. Takže právě to je dobré, že se znají a ta plocha je tím chráněná.”

Zkrášlením projde i tato zídka, která se nachází na sídlišti Norberta Frýda, a to v rámci projektu města, které tyto plochy nabídlo streetart umělcům.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Město vlastně vyhlásilo projekt, kterým chce ty zdi nabídnout těm umělcům a ty naše ztvárňujeme na základě dohody podle toho, kde to je, co tam chtějí ti občané a podle toho, jestli to je dětské hřiště nebo sportoviště, takže toto ztvárnění této zdi se hodí právě proto, že jde o multifunkční hřiště.

Hřiště letos projde rekonstrukcí povrchu a dovybaveno bude brankami a basketbalovými koši. Ve hře je i oplocení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy