Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci si vyzkoušeli práci zastupitelů

Žáci vybraných základních škol z Ostravy-Jihu si zahráli na zastupitele. Dostali totiž možnost zapojit se do simulovaného zastupitelstva, které probíhalo přímo na radnici. A to v sále, kde probíhají skutečná jednání zastupitelů.

Školáci z Ostravy-Jihu si vyzkoušeli práci zastupitelů. Vytvořili si fiktivní politické strany, za které předkládali své návrhy, poté o nich debatovali a na závěr i hlasovali. Do simulovaného zastupitelstva se zapojilo celkem 10 základních škol.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Vzniklo 27 členné žákovské zastupitelstvo. Žáci se během dvou dnů seznamovali s tím, jak funguje státní politika, ale samozřejmě zejména komunální politika.
Musím říct, že všechny body programu byly reálné. Já mám obrovskou radost, že děti monitorují zejména tu oblast bezpečnosti. Zajímá je bezpečnost v městském obvodě, zajímá je čistota a zajímá je příroda. Taková kultivace míst v přírodě, ať je to Bělský les, ať je to halda, kterou by chtěli zachovat v přírodní podobě

Vůbec nejvíce hlasů získal návrh na zkrášlení podchodů.

Anketa: účastníci simulovaného zastupitelstva

Naše strana se jmenuje BTV. Je to vlastně Bezpečnost pro veřejnost a je to vlastně o zkrášlení podchodů a vylepšení. Takže nějaké osvětlení, kamerové systémy a k tomu bezplatné kurzy sebeobrany, které by pořádala policie. Prošel s nejvíce hlasy, takže …
My jsme si naši stranu pojmenovali Dejme život haldě. Chtěli jsme docílit toho, že bysme na haldě vybudovali něco jako park, aby tam nebylo vodíkové centrum jak se plánuje. Jsem strašně ráda, že to mělo úspěch.
Já jsem prezentoval s mojim týmem stranu Lampy pro Ostravu, zkratkou LPO. Hlavní důvod, proč jsme založili tuto stranu bylo osvětlení různých temných koutů Ostravy, aby se lidé nebáli posílat své děti do škol přes temné uličky a tak dále.
Většině se to nelíbilo, protože měli jsme i plány v Bělském lese a že by to narušovalo životní prostředí a plašilo by to zvěř.

Naše strana se jmenovala OPUK, přesněji Ostrava pro úklid koloběžek a zaměřovali jsme se na úklid koloběžek, ale i kol, protože hodně lidí si stěžovalo, že se koloběžky a kola nachází na jiných místech než mají.
Měli jsme 12 hlasů plus dva, takže 14, ale i tak neprošel.

Mezi návrhy školáků patřily i ty, které řeší také radnice. Jejich nápady jsou tak přínosné i pro ni. Zároveň je to velká zkušenost pro samotné žáky. Městský obvod simulované zastupitelstvo podporuje částkou 35 tisíc korun.

Nahlásit chybu
Zdeněk Klapuch, Home Office
Ostrava
od 7 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail