Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velikonoce v Porubě: soutěž o velikonoční poklad a spousta atrakcí

O velikonoční atmosféru Porubané ani letos nepřišli. Přesto, že pandemie koronaviru neumožnila uspořádat tradiční velikonoční trhy s doprovodným programem, radnice si poradila a zajistila náhradní program.

Obří kraslicovník, 3D nasvícený velikonoční zajíc, slaměná i živá zvířata. S těmito atrakcemi se lidé fotili během velikonočních svátků u Alšova náměstí na Hlavní třídě. Radost dělaly nejen dětem, ale i dospělým.

Anketa:obyvatelé Poruby: “Je to tady krásné, akorát nás mrzí, že letos už podruhé vlastně nebudou ty Velikonoce, že malá si to ještě ani jednou neužila. Jo, pěkné. Teď tu nějakou soutěž děláme, že hledáme vajíčka. Aspoň počasí využít třeba než sedět doma.”
“Moc se mi líbí. Vánoce mám asi raději, ale Velikonoce jako taky. Už jenom proto, že je strašně krásně.Je to takové pěknější zase.”
“Je krásný strom a zajíček.”
“Výzdoba je pěkná, letos je to, myslím si, velmi povedené. Jsme se tady vyfotili u zajíčka.”

Ozdoby na kraslicovník vyrobily děti místních mateřských škol. Celkem namalovali tisíc vajíček. Zbytek ozdob dodali obyvatelé Poruby.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme letos z pochopitelných důvodů nemohli uspořádat tradiční trhy doprovázené kulturním programem, tak jsme zvolili několik jiných akcí. Samozřejmě je to výzdoba Alšova náměstí a kromě toho jsme pro ně uspořádali velikonoční cestu za pokladem. Máme opravdu pěkné zpětné vazby. Chodí za tím pokladem celé rodiny s dětmi a hlavně si to užívají děti.”
Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Tady v rámci Poruby jsou umístěny indicie. Je jich celkem 9 a účastníci soutěže chodí a hledají tyto indicie Na základě těchto indicií získají tajenku a ta tajenka jim odtajní právě kód k našemu pokladu.”

Tajenku vyřešily a poklad tak našly stovky rodin, které se do soutěže zapojily. Občas se tak u truhly s pokladem tvořily i fronty. Kromě soutěže za velikonočním pokladem byla připravena i soutěž o nejdelší velikonoční pomlázku. Příkladem byly dva obří karabáče, které upletli učitelé střední školy profesora Matějíčka.

Ivana Jirů, ředitelka Střední školy profesora Matějíčka: “Město vymyslelo, že mohou tady lidé nosit své karabáče a měřit si je. A já jsem, protože jsem nechala udělat velikonoční výzdobu ve škole, tak tam máme jeden karabáč asi třímetrový. Tak jsem říkala, co kdybychom upletli něco delšího. Chlapci se nechali vyhecovat a vznikly tady tyto dva krásné velké karabáče. Trvalo to dva dny. Natrhali proutí, potom začali plést a druhý den dopletli. Jsou šikovní, takže to měli velice rychle."

Porubané už se tak vyhecovat nenechali. Pomlázku učitelů ani zdaleka nikdo nepřekonal.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy