Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žákům 9. tříd porubských ZŠ se představily střední školy z obvodu. Měli z čeho vybírat

Aulu VŠB-Technické univerzity zaplnili zástupci porubských středních škol. Žákům 9. tříd tamních základních škol představili nejen studijní obory, ale i svou filosofii, aby měli přehled a snadnější rozhodování, kam se vydat dál.

Tvoje škola je hned za rohem. To je název už tradiční přehlídky středních škol, kterou pořádá radnice pro žáky 9. tříd v aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity. Jejím cílem je ukázat jim, že za svou vysněnou školou mnohdy nemusí za hranice obvodu.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Byli bychom rádi, kdyby děti bydlící v Porubě uvažovaly o těchto školách, protože si myslíme, že se tím posiluje vztah k našemu městu a pokud je tady neudržíme po celý jejich mladý život, tak doufáme, že se k nám později po těch studiích vysokoškolských zase vrátí.”

V Porubě je celkem 12 středních škol. Od gymnázií až po jazykové, nebo odborné, které nabízejí pestrou škálu studijních oborů.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V oblasti gymnázií je přepestrá, v oblasti dalších středních škol odborné povahy je přiměřená. Některé školy tady v Porubě nenajdete, ale některé školy nenajdete ani v Ostravě.”
Anketa: zástupci a studenti středních škol: “Na naší škole máme jak humanitní, tak technické zaměření, které si vybíráme ve 3. ročníku. V humanitním zaměření máme třeba sociální práce, psychologie a pedagogika a v technickém zaměření máme třeba deskriptivní geometrii, aplikovanou matematiku a další předměty.”
“Takovou specifickou věcí pro Waldorf je epochové vyučování, které máme ve dvou blocích. Každý den po dobu 14 dnů se učíme jeden předmět vždycky. Více toho probereme a lépe se to pamatuje.”
“Waldort se mimo jiné účastní různých akcí, například Erasmu/// minulý rok jsme se zúčastnili Erasmu v Belgii a Finsku.”
“My přijímáme žáky z 5. a 9. tříd. Z 9. třídy bereme dvě třídy ryze všeobecné a z 5. třídy máme jednu primu zaměřenou na matematiku, přírodní vědy, informatiku a druhá má posílenou výuku angličtiny. Jinak pro žáky děláme velké množství akcí, protože jsme zapojeni i do evropských projektů, máme spolupráci se Slovenskem, teď rozjíždíme Erasmus.”
“My se tady snažíme nalákat na nový obor, který máme. Kromě jazykové třídy, která už je u nás tradicí. A všeobecného gymplu, tak nový obor MMIT, moderní média a IT, který budeme otevírat od září a je to obor, který není jenom pro kluky. Je i holčičí, je hodně praktický, takže na ten se velmi těšíme.”
“Naše škola nabízí dva obory, které jsou čtyřleté. Oba dva jsou s maturitou, jeden je zaměřený na IT technologie. Druhý obor je informační a komunikační technologie, který je zaměřený na práci spíš s nějakým zařízením. V podstatě z obou těch oborů se dá jít na vysokou školu.”

Anketa: žáci 9. tříd
“Já vůbec nevím. Tady nemám žádnou vybranou školu. Já jsem chtěla jít na nějakou, co je mimo Ostravu, takže nic asi.”
“Já jsem uvažovala nad školou Tigrid, ale ještě si nejsem úplně jistá.”
“Uvažuju o zdravotní škole ve Vítkovicích.”
“Asi na uměleckou v centru.”

Právě studenti odborných škol mají na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě výhodu. Ovšem jen dočasnou.

Václav Snášel, rektor VŠB-Technické univerzity: “Náběh těch, kteří mají technické vzdělání je daleko rychlejší než těch, kteří mají to klasické vzdělání třeba z toho gymplu, ale tyto dvě věci se většinou srovnají, protože v těch gymplech je zase větší šance mít větší základy z těch teoretických věcí. Největší výhoda a jak víme, tak ti technici potom po skončení univerzity mají velmi dobré uplatnění, to znamená i velmi dobré platy a pracují hlavně v oboru, který vystudovali.”

Volba dalšího vzdělávání ale nezačíná až v 9. třídě. Na porubských ZŠ jsou dětem k dispozici například kariérní poradci.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další učitelé, kteří postupně děti směřují tam, kde budou moci rozvinout jejich zájmy, jejich talent. Tato přehlídka je jenom jedním dílkem do mozaiky aktivit, které porubské školy a porubská radnice dělají, aby si děti vybraly tu nejlepší možnou školu.”

Mezi školáky kolují i videa neboli medailonky středních škol, které nechala natočit právě radnice.

,

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy