Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž Řemeslo má zlaté dno opět pomáhala deváťákům s výběrem střední školy

Ostrava-Jih |

Hrabůvskovké K-Trio opět zaplnila soutěž pro žáky 9. tříd Řemeslo má zlaté dno. Interaktivní soutěž v praktických dovednostech jim má pomoci navázat spolupráci s odbornými učilišti, středními školami i zaměstnavateli. Zájem o soutěž každoročně roste a letos se konal již 18. ročník.

Otázku, kam se vydat po dokončení základní školy si klade mnoho deváťáků. Odpověď může nabídnou například interaktivní soutěž Řemeslo má zlaté dno, která žáky seznamuje s nabídkou oborů a ověří si jejich studijní předpoklady a zručnost.

David Věžník, mluvčí Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Je to v podstatě představení středních škol žákům a žákyním základních škol, devátých ročníků základních škol, formou soutěže a zábavy. Je tu celkem přihlášeno 34 škol, z nichž každá mohla vybrat nebo vyslat do soutěže až 2 soutěžní týmy. Takže třeba se tu vystřídá nebo za ty 2 dny, co soutěž probíhá, se vystřídá až 60 týmů soutěžních. A co se týče toho zájmu, v ní máme rozhodně vzrůstající tendenci, každý rok se nám hlásí čím dál víc týmů, čím dál víc škol.“

Na celkem šestnácti soutěžních stanovištích se žákům představila desítka středních škol z Moravskoslezského kraje.

Natálie Piskařová, studentka oboru zubní technik, Střední zdravotnická škola: „Tady mají třeba za úkol si vymodelovat zuby podle předlohy. Pak tady mají za úkol a snaží se třeba obtáhnout toho dinosaura. A tam na konci mají teorie především a tam se snaží doplnit zub a jeho části složit.“
Viktorie Barabašová, studentka oboru optik, Střední škola elektrotechnická: „Tak my máme vlastně brýle a máme tady sundávat tyhle šroubečky a pak vyndat folie, zandat folie, zašroubovat šroubečky a musí to stihnout do pěti minut a pak je hodnotíme.“ – „A vnímáte teda, že je nějaký zájem o ten obor optik?“ – „To je čtyřletý obor. Je tam výhoda toho, že ve třetím ročníku si můžete udělat výučný list. Takže mají výhodu, že nemusí pokračovat, ale je lepší pokračovat.“
Lukáš Lindovský, mistr odborného výcviku, Vítkovická střední průmyslová škola: „My tady dneska prezentujeme naše obory, mezi které patří vlastně strojařina. Máme tady i například elektrikáře, máme tady i lidi, kteří pracují se dřevem, to znamená truhláře. My tady dneska prezentujeme prakticky mechaniky, seřizovače. Mám tady dva studenty, kteří absolvují tenhle obor.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Máš už vybranou nějakou střední školu a pokud ne, tak je tady něco, co tě zaujalo?“ –„No, možná bych ráda chtěla na obchodní akademii, ale ještě nevím, takže doufám, že se tady něco najdu.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Já už mám vybranou Střední školu technickou a dopravní.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Ještě vybírám, takže dneska doufám, že zjistím.“ – „A co sis dneska vyzkoušel, co tě třeba zaujalo?“ – „Zatím barmana a kuchaře. / Vyrobil jsem tady mlíko, takový shake s kokosovou přichutí a to jsem měl fajn.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Mám vybranou střední školu, bude to veřejnost, právní činnost, protože mě zajímají spíš práva.“ – „Tak já mám taky zdravku vybranou anebo ještě na pedagogické lyceum, takže ještě váhám, ale asi spíš ta zdravka.“

Program zpestřila například barmanská show v režii SŠ společného stravování. Obdobnou akci připravuje Kultura Jih tradičně i na jaro, a to 4. a 5. března 2026.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci 9. tříd si v Ostravě zkoušeli řemesla a vybírali střední školy

11. listopadu 2025 8:19 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvskovké K-Trio opět zaplnila soutěž pro žáky 9. tříd Řemeslo má zlaté dno. Interaktivní soutěž v praktických dovednostech jim má pomoci navázat spolupráci s odbornými učilišti, středními školami i zaměstnavateli. Zájem o soutěž každoročně roste a letos se konal již 18. ročník.

24. ročník soutěže kapel Líheň probíhá opět i v karvinském Hard Cafe

15. února 2025 16:12 | Karviná | Gabriela Stašová

I letos karvinský klub Hard Cafe hostí soutěž kapel Líheň, a to už poněkolikáté. Soutěž přežila i covidové roky, čehož si její pořadatelé velice váží. Tradičně přinese Líheň návštěvníkům veškerých koncertů to nejzajímavější z mladé klubové scény.

Soutěž amatérských kapel Líheň probíhá opět i v karvinském Hard Cafe

13. února 2025 16:12 | Karviná | Gabriela Stašová

I letos karvinský klub Hard Cafe hostí soutěž kapel Líheň, a to už poněkolikáté. Soutěž přežila i covidové roky, čehož si její pořadatelé velice váží. Tradičně přinese Líheň návštěvníkům veškerých koncertů to nejzajímavější z mladé klubové scény.


Sypače i další auta mimo silnici. Ledovka opět potrápila řidiče na severu Moravy

Dnes 13:53, vydáno dnes 10:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V neděli ráno pokryla některé silnice v Moravskoslezském kraji silná ledovka. Vlivem toho skončilo plno aut v příkopech a mimo silnici. Největší problémy byly na Opavsku, Krnovsku a Bruntálsku. Na dvou místech sklouzly ze silnic i sypače. Kraj má v terénu až 70 sypačů a za noc vysypal přes 300 tun soli. Záchranáři ošetřili na tři desítky zraněných chodců. Senior na Karvinsku uklouzl na ledu a našli ho až za 1,5 hodiny. Další muž na Novojičínsku spadl do potoka a nemohl se dostat ven. Záchranáři se také v noci nedostali k pacientovi na Opavsku.

Papoušek Ara uvízl v Karviné v koruně stromu, zachránili ho hasiči

Dnes 12:43 | Karviná | Jiří Cileček

Moravskoslezští hasiči mají na kontě další záchranu života. Tentokrát pomohli papouškovi Ara ararauna, který v sobotu 24. ledna uvízl ve špici vzrostlého topolu v Karviné a nedokázal se z něj sám dostat.

V Rychvaldu přednášel cestovatel Dan Přibáň, tentokrát se plovoucím autem vydal do Mongolska

Dnes 10:00 | Rychvald | Michal Slonina

Evropa, Asie, Afrika, Austrálie nebo Jižní Amerika. Cestovatel Dan Přibáň najezdil ve žlutém trabantu desítky tisíc kilometrů a procestoval téměř celý svět. Při poslední výpravě ale trabant vyměnil za plovoucí auto LUAZ, se kterým se vydal do Mongolska.

Řidičům se ulevilo, most v Opavě-Vávrovicích je po rekonstrukci opět průjezdný

Včera 19:11 | Opava | Yvona Fajtová

Řidičům, kteří jezdí z Opavy do Polska a opačně, se značně ulevilo. Hraniční most ve Vávrovicích je po náročné rekonstrukci opět v provozu. Šlo o společný projekt Moravskoslezského kraje a partnerského okresu Hlubčice.

Požár chatky v Morávce způsobil škodu za 2 miliony korun

Včera 17:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu u požáru chatky v Morávce na Frýdecko-Místecku. S ohněm bojovali několik hodin a vodu na hašení brali i z řeky Morávky. Nikomu se nic nestalo, ale škoda je dva miliony korun.

Zemřel havířovský vzpěrač, rekordman a olympijský vítěz Ota Zaremba

Včera 10:25 | Havířov | Libor Běčák

Ve věku 68 let zemřel v pátek 23. ledna Ota Zaremba - sportovní legenda proslavená mnoha rekordy a olympijským vítězstvím v roce 1980.

Lávka mezi karvinskou městkou částí Louky a polským Hażlachem hledá jméno, můžete se podílet

Včera 12:31 | Karviná | Gabriela Stašová

Nová lávka mezi karvinskou městskou částí Louky a polským Hażlachem už má jasnou podobu. Brzy po ní vyrazí první pěší i cyklisté. Než se tak ale stane, čeká ji ještě jeden důležitý krok. Potřebuje své jméno.

Výstava Kostičky 2026 v Havířově přivítala fanoušky Lega, nejvíc zaujal funkční jeřáb

Včera 11:00 | Havířov | Michal Slonina

Modely, stavebnice, dílky, minifigurky – havířovský Společenský dům ovládlo minulý víkend LEGO. Návštěvníci si mohli užít desítky vystavených kousků, zabavit se v herní zóně, nebo v soutěži o nejlepší zimní model vyhrát tematické ceny.

Otřesná vražda v Karviné. Sourozenci poleptali hlavu mladíka chemikáliemi

23. ledna 2026 14:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Neskutečně surovým způsobem připravil bratr se sestrou v Karviné o život teprve 21letého mladíka. Potřísnili ho chemikáliemi, které mu poleptaly hlavu, krk i dýchací cesty. Pomoc se k němu dostala až za několik hodin a druhý den zemřel v nemocnici. Sourozence nyní policisté obvinili z brutální vraždy, soud je poslal do vazby a hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

23. ledna 2026 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Kumštkabinet v ostravské Vile Hanse Ulricha ukazuje krásy divadla

23. ledna 2026 12:35 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Unikátní a hravá expozice Kumštkabinet v centru Ostravy baví a vzdělává děti všech věkových kategorií. Vznikla ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů a je k vidění do konce února.

Kopal do skla na zastávce v Ostravě-Třebovicích. Nakonec strávil noc na záchytce

23. ledna 2026 10:17 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Opilý muž kopal do skleněné výplně na tramvajové zastávce v Ostravě-Třebovicích. Občan jeho nevhodné chování oznámil na policii. 41letý muž se přiznal až po tom, co byl konfrontován s kamerovým záznamem. Vzhledem k jeho stavu strávil noc na záchytce.

39. sborník AMO se mimo jiné zabývá SSM v Ostravě. Dozvíte se ale také historii sportovišť

23. ledna 2026 9:21 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Milovníci historie si mohou koupit už 39. sborník Archivu města Ostravy, kde archiváři a badatelé zpracovávají události z hluboké historie i nedávných let. Dozvíte se například, jak fungovali svazáci v Ostravě a seznámit se můžete také s historií sportovišť.

Vytáhl zbraň a chtěl peněženku. Lupič byl dopaden během několika minut

23. ledna 2026 9:07 | Ostrava-město | Anna Břenková

Přepadl mladého muže nedaleko Sýkorova mostu v Ostravě. Vytáhl plynovou zbraň a chtěl po něm peněženku. Pachatele se podařilo najít během pár minut. 31letému muži hrozí vězení až na 10 let.

Tři ostravské obvody se zapojily do podpisové akce proti rozšíření výroby v Hrabové. Vadí jim zápach

23. ledna 2026 8:45 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Obyvatelé Ostravy-Jihu, Hrabové a Nové Bělé podepisují petici proti rozšíření výroby v průmyslové zóně Hrabová. Důvodem je obtěžující zápach, který je trápí už několik let a výrazně tak zhoršuje kvalitu života.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

22. ledna 2026 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Soutěž Řemeslo má zlaté dno opět pomáhala deváťákům s výběrem střední školy
Vydáno 12. listopadu 2025 10:00, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Hrabůvskovké K-Trio opět zaplnila soutěž pro žáky 9. tříd Řemeslo má zlaté dno. Interaktivní soutěž v praktických dovednostech jim má pomoci navázat spolupráci s odbornými učilišti, středními školami i zaměstnavateli. Zájem o soutěž každoročně roste a letos se konal již 18. ročník.

Otázku, kam se vydat po dokončení základní školy si klade mnoho deváťáků. Odpověď může nabídnou například interaktivní soutěž Řemeslo má zlaté dno, která žáky seznamuje s nabídkou oborů a ověří si jejich studijní předpoklady a zručnost.

David Věžník, mluvčí Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Je to v podstatě představení středních škol žákům a žákyním základních škol, devátých ročníků základních škol, formou soutěže a zábavy. Je tu celkem přihlášeno 34 škol, z nichž každá mohla vybrat nebo vyslat do soutěže až 2 soutěžní týmy. Takže třeba se tu vystřídá nebo za ty 2 dny, co soutěž probíhá, se vystřídá až 60 týmů soutěžních. A co se týče toho zájmu, v ní máme rozhodně vzrůstající tendenci, každý rok se nám hlásí čím dál víc týmů, čím dál víc škol.“

Na celkem šestnácti soutěžních stanovištích se žákům představila desítka středních škol z Moravskoslezského kraje.

Natálie Piskařová, studentka oboru zubní technik, Střední zdravotnická škola: „Tady mají třeba za úkol si vymodelovat zuby podle předlohy. Pak tady mají za úkol a snaží se třeba obtáhnout toho dinosaura. A tam na konci mají teorie především a tam se snaží doplnit zub a jeho části složit.“
Viktorie Barabašová, studentka oboru optik, Střední škola elektrotechnická: „Tak my máme vlastně brýle a máme tady sundávat tyhle šroubečky a pak vyndat folie, zandat folie, zašroubovat šroubečky a musí to stihnout do pěti minut a pak je hodnotíme.“ – „A vnímáte teda, že je nějaký zájem o ten obor optik?“ – „To je čtyřletý obor. Je tam výhoda toho, že ve třetím ročníku si můžete udělat výučný list. Takže mají výhodu, že nemusí pokračovat, ale je lepší pokračovat.“
Lukáš Lindovský, mistr odborného výcviku, Vítkovická střední průmyslová škola: „My tady dneska prezentujeme naše obory, mezi které patří vlastně strojařina. Máme tady i například elektrikáře, máme tady i lidi, kteří pracují se dřevem, to znamená truhláře. My tady dneska prezentujeme prakticky mechaniky, seřizovače. Mám tady dva studenty, kteří absolvují tenhle obor.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Máš už vybranou nějakou střední školu a pokud ne, tak je tady něco, co tě zaujalo?“ –„No, možná bych ráda chtěla na obchodní akademii, ale ještě nevím, takže doufám, že se tady něco najdu.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Já už mám vybranou Střední školu technickou a dopravní.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Ještě vybírám, takže dneska doufám, že zjistím.“ – „A co sis dneska vyzkoušel, co tě třeba zaujalo?“ – „Zatím barmana a kuchaře. / Vyrobil jsem tady mlíko, takový shake s kokosovou přichutí a to jsem měl fajn.“
anketa, soutěžící žáci 9. tříd: „Mám vybranou střední školu, bude to veřejnost, právní činnost, protože mě zajímají spíš práva.“ – „Tak já mám taky zdravku vybranou anebo ještě na pedagogické lyceum, takže ještě váhám, ale asi spíš ta zdravka.“

Program zpestřila například barmanská show v režii SŠ společného stravování. Obdobnou akci připravuje Kultura Jih tradičně i na jaro, a to 4. a 5. března 2026.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000051590/soutez-remeslo-ma-zlate-dno-opet-pomahala-devatakum-s-vyberem-stredni-skoly