Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě rozšiřují Montessori výuku. Další třída vznikne v MŠ Ukrajinská

V Ostravě-Porubě se rozšíří Montessori vzdělávání. Zatímco letos tady otevřeli historicky první Montessori třídu na Základní škole Ukrajinská, už příští školní rok k ní přibude další. Tentokrát bude určena pro předškoláky.

V Mateřské škole Ukrajinská v září příštího roku otevřou třídu s Montessori prvky. Dosud tuto alternativní předškolní péči zajišťovalo pouze rodinné centrum Kaštánek, kde se sdružují rodiče, které této výuce věří.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Vycházíme vstříc jednak požadavkům rodičů, kteří nejsou úplně spokojeni s klasickým školstvím, s klasickým vzděláváním a jednak potřebám dětí, které potřebují trochu jiný přístup, aby mohly rozvíjet to, co v nich je. Jsem rád, že v Porubě má alternativa podporu, že tady má své místo a že si každá rodina vybere tu školu, která je pro ni nejlepší."

V současné době ve školce probíhají veškeré přípravy. Modernizuje se nábytek a obměňují pomůcky.

Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Snažili jsme si tady udělat i přípravu na kuchyňku, která tedy nebude mít odpad ani tekoucí vodu, ale budou tam děti v podstatě přelévat si vodu, nalévat skleničky. Budou tady moct připravovat i jídlo. Paní učitelky, které tady v této třídě učí, momentálně absolvují dlouhodobý kurz Montessori pedagogiky, mají i krátkodobé kurzy v rámci své vlastní aktivity tak, aby opravdu na začátek školního roku a na otevření této třídy byly maximálně připraveny.”
Adéla Ziegelbauerová, učitelka MŠ Ukrajinská: “My jako pedagožky se těšíme na tu možnost, kterou nám Marie Montessori nabízí zejména při tom individuálním přístupu k dětem. Děti získávají motivaci skrze sebe sama a nemusí tam být ten pedagog jako dozorce, ale pouze jako průvodce. Strašně moc se těšíme na tu možnost pracovat s opravdovými pomůckami typu růžová věž, dřevěné hnědé schody, tyče a poskytnout dětem první základ pro jejich další rozvíjení na ZŠ.”

Právě Montessori třída bude přípravnou třídou pro pokračování Montessori výuky na základní škole Ukrajinská, která tam úspěšně funguje od letošního roku.

Anketa: žáci Montessori třídy, ZŠ Ukrajinská: “Mě se tady moc líbí a baví mě nejvíc matematika a čeština. Angličtina mi jde jenom trošku.”
“Mě nejvíc baví asi český jazyk. Kreslím si čísla.”
“Mě se líbí nejvíce angličtina, čtení pracovat v písance.”
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Žádné výraznější problémy nemáme. Nicméně začali jsme a vždycky nějaký ten drobný zádrhel vyskytuje, ale snažíme se je v průběhu toho školního roku odstraňovat a myslím si, že po 3 a půl měsících v podstatě máme jen pozitivní ohlasy. Samozřejmě se rozšiřovat budeme. Těšíme se na další příliv dětí, na další příliv zájemců a uvidíme v dubnu při zápisu.”
Chantelle Schutte, učitelka angličtiny, ZŠ Ukrajinská: “Učím tady okolo 8 měsíců. Studenti jsou plní energie, šťastní a přátelští. Učí se rádi, s dětmi se učíme zejména čísla, také se vzájemně představujeme a také se bavíme o tom, co kdo má rád. Je to opravdu zábava. Učím tady každou středu.”

Bližší informační schůzka ohledně Montessori třídy proběhne s rodiči v lednu, nebo v únoru. Podrobnosti najdete přímo na webu radnice, nebo přímo MŠ Ukrajinská.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy