Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Náměstí Vítězslava Nováka v Ostravě-Porubě se změní k lepšímu. Čeká ho revitalizace

Poruba chystá revitalizaci náměstí Vítězslava Nováka, které je dlouhodobě ve špatném stavu. Už se také ptala obyvatel, jak by si představovali jeho proměnu. A to na veřejném projednávání v kulturním domě Poklad.

Porubané se mohli vyjádřit k chystané revitalizaci náměstí Vítězslava Nováka. A to jak fyzicky, tak online díky veřejnému projednávání v kulturním domě Poklad. Stav náměstí je dlouhodobě neutěšený.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Dneska pořádáme veřejné projednávání s lidmi, kteří v lokalitě bydlí. Považujeme to za velmi důležité, aby nám lidé, kteří tu lokalitu využívají, kteří tam bydlí, tráví čas, nebo třeba jen parkují, tak aby nám řekli své podněty, připomínky, náměty, zpětné vazby k té lokalitě, aby jsme s nimi mohli pracovat ve fázi projektování. Dneska od nás zazní ty základy. To, čím jsme limitovaní v té oblasti i jakési možné rámcové návrhy, které už v této chvíli máme.”

Území má celou řadu limitů. Park uprostřed náměstí je totiž významným krajinným prvkem a velké zásahy v něm nejsou možné.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: Nicméně i tak si myslíme, že by ten projekt mohl být hodně kvalitní a mohl by pomoct dalšímu místu na 1. stavebním obvodě.”
Libor Jacko, projektant: “V rámci významného krajinného prvku jsou omezenější možnosti pro zásah do zeleně, je tam větší stupeň ochrany té zeleně. Každý ořez se musí extra projednat a musí se přesvědčovat úředník na magistrátu, aby ho povolil. Dalším limitem je dopravní prostor, kdy je tam velké množství parkovacích míst, které parkují na komunikacích, které pro to nemají dostatečnou šířku, takže je třeba v rámci projektu vyřešit, aby ta vozidla měla kde parkovat. Aby parkovaly tak, jak je to v normě.”

Navrhuje proto rozšířit silnici směrem k domům. Vzniknout by měla i nová parkovací místa, a to mezi Věžičkami a náměstím. Právě malý prostor na parkování vadí i lidem, kteří v lokalitě bydlí.

Anketa: jedna z obyvatelek Poruby: “Mě se tam nelíbí, že je to tam pořád rozježděné od aut. Ty kraje, že tam parkují auta. Jsou tam vedle chodníku, nebo vedle silnice výmoly plné vody. Protože tam pořád parkují auta, tak to trochu rozšířit, aby se tam vešla a bylo tam dost místa kolem na projetí.”

Pokud to půjde. poznámky a připomínky obyvatel projektant zahrne do své práce. Až bude projekt hotový, radnice s ním opět seznámí obyvatele lokality.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My v Porubě pořádáme minimálně dvě veřejné projednávání během roku. Tak, jak v čase ty projekty běží, protože pokládáme za důležité zapojovat lidi do veřejného mínění a především do zpětných vazeb. Právě ti, kteří to území využívají , kteří tam bydlí a kteří ho v budoucnu budou využívat.”

Lidé by v parku chtěli i více laviček, lepší chodníky a navrhují také prořezat keře, aby v něm bylo více světla.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy