Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékaři ve FN Ostrava operují pomocí robota. Přístroj da Vinci mají jen dvě nemocnice v ČR

Urologie, chirurgie a gynekologie. Lékaři zatím těchto tří oborů mají na operačních sálech FN Ostrava možnost operovat i s pomocí robota. Přístroj se dvěma operačními konzolami a s označením da Vinci má ostravská fakultní nemocnice jako druhá v České republice.

Tam, kde končí možnosti laparoskopické chirurgie, nastupuje robot.

Michal Grepl, přednosta Urologická klinika FNO: “Robot umožňuje manipulování s tkáněmi a preparaci takovou, jakou laparoskopie nikdy neumožní. Je to dáno jednak zvětšením toho robota a jednak ergonomií těch nástrojů a přenosu těch pohybů z ovládacích prvků na jednotlivé nástroje.”

První pacientkou, u které tuto metodu využili chirurgové, byla paní

Michaela Kalíšková, pacientka: “Já se omlouvám, protože mě to trošičku dojalo, protože pokud by to mělo zachraňovat životy, tak je to jedině dobře.”

Kromě chirurgů a urologů, budou robotický systém využívat také lékaři onkogynekologického centra.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty pro VVČ, Gynekologicko-porodnická klinika: “Plánujeme zařadit většinu pacientek s karcinomem endometria, neboli těla děložního do robotického programu a plánujeme zhruba 30 procent pacientek s karcinomem čípku děložního, u těch, kde jsou ty tumory menší, než 2 centimetry.”

Fakultní nemocnice pořídila robota i díky dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Marek Tabašek , náměstek ředitele pro techniku a provoz: “Celková cena té zakázky byla 5, 4 milionů Eur bez DPH, z čehož přístroj stál zhruba 60 milionů korun v přepočtu a samozřejmě ostatní náklady souvisí s plnou servisní smlouvou na období 5 let a se zajištěním spotřebního materiálu.”

V prvním roce by mělo být touto technikou odoperováno okolo 250 pacientů.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Je to výukový nástroj, ať už pro začínající lékaře nebo mediky, kteří jsou ve vyšších ročnících, ať vidí, jakým způsobem se ta medicína pohybuje a kam kráčí.”
Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

LP Okno - Trans s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 40 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Poruba
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail