Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Účast opět předčila očekávání. Porubský lesopark uklízelo přes 150 lidí

V Ostravě-Porubě se uskutečnil už druhý ročník akce Ukliďme porubský lesopark. Lidé v obvodu se tak zapojili do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek ve veřejném prostoru.

Rodiny s dětmi, děti mateřských, základních i středních škol a také senioři vyslyšeli výzvu radnice a už podruhé přidali ruce k dílu, aby společně uklidili porubský lesopark. Příroda tak není lhostejná lidem v každém věku.

Lucie Cholevová, organizátorka kulturních akcí: “Lidem tady nabízíme malé občerstvení. Minerálku a oplatku, něco na cestu na ten úklid a máme pro ně i propagační předměty firmy Ekokom s tříděním odpadu. O tom, jak se třídí odpad a tak dále, pexesa a takové věci.”

Návštěvnost byla opět vysoká. Jen rukavic se rozdalo přes 150 párů, a to si někteří lidé přinesli svoje.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme si mysleli, že to nemůže být tak úspěšné jako loni, protože loni to bylo v době covidu, kdy lidi hledali každou možnost dostat se ven, dostat se z domu a loni přišlo kolem 200 lidí, nestačily nám pytle ani rukavice, protože tak obrovský zájem jsme nečekali. Ale mi se zdá, že letos to skoro předčilo naše očekávání, že se to skoro vyrovnalo tomu roku loňskému.”

Lidé vyfasovali i mapku s nejvíce znečištěnými místy, podle které je nejvíce odpadků na cestě k planetáriu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se samozřejmě na tu akci připravovali, abychom zmapovali ty úseky, které jsou opravdu nejvíce znečištěné, abychom ty lidi poslali do míst, které je potřeba uklidit. Rozestavěli jsme stanoviště, kde mohou nosit pytle s odpadky, které v lese posbírají.”
Anketa: účastníci akce: “Teď asi ve 12 lidech a jsme z MŠ Boženy Němcové. Jsme letos poprvé.”
“Nejsme poprvé, ale potřetí. Tady podruhé, v Ostravě poprvé. Já jsem zdaleka. Doma mám binec, tak jsem přišla uklízet sem.”
“Těšíme se, je to sranda. Je pěkné počasí, takže určitě to bude pěkný den. Posbíráme něco, bude to vypadat líp, rádi se tady budeme vracet.”

Lidé sesbírali asi 7 kubíků odpadu. Tedy o něco méně než před rokem. Mezi nimi například i pneumatiky, nebo matrace. Nejvíce nepořádku nakonec bylo kolem VŠB-TUO.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Pocit z té akce je opravdu potom k nezaplacení, protože jsme pomohli, protože jsme udělali něco pro své okolí, pro své životní prostředí a myslím si, že by to mohla být dobrá tradice a že by se mohl konat i ročník 3, 4, 5 s tak dále.”

Akce by tak neměla chybět ani příští rok. Jestli se bude uklízet opět lesopark nebo nějaké jiné místo, to se ještě uvidí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy