Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubu ozdobí více květinových luk. Celkem jich letos rozkvete deset

V Ostravě-Porubě rozšířili počet květinových luk. Zatímco loni byla jen jedna, letos jich bude celkem 10, a to na různých místech obvodu. První louka u Francouzské ulice totiž loni sklidila obrovský úspěch.

Květinové království, Včelí léto, Motýlí romance, nebo Pastva pro oči. Takové originální názvy dostaly nové květinové louky, které letos nechala radnice vysadit. Každá bude tvořena z jiných druhů směsi květin tak, aby místa vypadala různorodě.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V minulém roce jsme měli takovou rozsáhlou jedinou květinovou louku na ulici Francouzské. Stal se z toho fenomén a na tom základě jsme vytipovali další místa. To znamená, že celkem v tomto roce bude vysázeno 9 květinových luk. My dlouhodobě podporujeme výsadbu květinových luk, protože květinové louky podporují biodiverzitu v městském prostředí a také zadržují vodu.”

Louky budou různě velké. Ty největší o rozloze skoro 2,5 tisíce metrů čtverečních už brzy rozkvetou v Oáze klidu a u ulic Martinovská a Gen. Sochora. Naopak nejmenší bude na ulici Plk. Rajmunda Prchaly. Bude mít jen 15 metrů čtverečních. Obavy z toho, že by je někdo poničil, v obvodu nemají.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Myslím si, že ne, protože ta louka, která tady byla úplně první v minulém roce pilotní na Francouzské ulici, tak to byla neuvěřitelná krása a všichni si ji vážili. Dokonce zapomněli chodit po loukách, po travách a my v podstatě říkáme těmi cedulemi, kde ty louky jsou a ať si na ně počkají. A myslím si, že si to budou hlídat.”

Na vysazení luk letos v obvodu spotřebovali 45 kilo lučních směsí. V průměru se dává 10 gramů semen na metr čtvereční. Louku na Francouzské ulici loni nechali vysemenit a letos by měly květiny růst přirozeně

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Už si budou vytvářet nějaké biotopy. Takže ta louka by se tam měla postupně proměňovat. Takže sami se těšíme na to, co vlastně na Francouzské teď vznikne.”

Rozkvetlé louky budou lidem dělat radost zhruba do konce října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy