Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba opět pořádá osvětové vycházky. Zavedou vás do světa filmu, ptáků i rostlin

Porubská radnice také letos připravila pět osvětových procházek. Každou na jiné téma a všechny se konají v rámci projektu Podpora místní agendy 21, udržitelný a komunitní život v Porubě, který podpořil MS kraj.

V Porubě jste zváni na tematicky zaměřené komentované vycházky. Dvě už proběhly, a to procházka pod korunami stromů s arboristou a procházka s ornitologem za zpěvem ptáků. V pořadí třetí vycházka zájemce zavedla do světa filmu. Lidé se dozvěděli například to, co a kde se v Porubě natáčelo a kam se v minulosti chodilo na filmy.

Martin Jiroušek, filmový kritik: “Třeba zavítáme do francouzsko-hollywoodské produkce a půjdeme po místech jak zaniklých kin, tak se podíváme i na místa, kde se natáčela jak komedie Ostravak ostravski, nebo starší třeba Pionýrská stezka, což je film, kde se Poruba objevuje už koncem 50. let, takže to bude takový průřez minimálně půl stoletím."

Prohlídka začala u bývalého kina Dukla a skončila u radnice, kde v minulosti promítalo kino Zdar, které několikrát změnilo název. Zřízeno bylo v roce 1930 jako kino Ludmila.

Martin Jiroušek, filmový kritik: “Všechna ta kina mají několik tváří a postupem režimu se různě proměňovala. Nacisté je zakazovali, pak je soudruzi znovu budovali. Samozřejmě byla ekonomická krize, takže kina zanikala a dnes se k tomu nostalgicky vracíme.”

Na filmové prohlídce se lidé dozvěděli mimo jiné to, že kino Dukla bylo postaveno v roce 1960, stálo 4 miliony korun a prvním filmem, který se tam promítal, byl Kozácký náčelník.

Anketa: návštěvníci osvětové vycházky: “Oba dva s přítelkyní milujeme filmy, já celý život žiju v Porubě, jsme z Poruby a přišlo nám to zajímavé. Bylo to super, děkujeme.”
“K filmu velice dobrý vztah a když jsem zaslechla, nebo viděla, že se bude konat tato akce, tak jsem neváhala.”

Seriál tematicky zaměřených komentovaných procházek bude probíhat až do podzimu.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Další na programu bude procházka s arboristou, která se bude konat 17. srpna v rámci pop up expozice Sdílko a poslední osvětovou vycházkou bude taková již tradiční, a to procházka Sorelou. V rámci té další vycházky s arboristou se bude vycházet právě od toho Sdílka, které se letos bude konat na Alšově náměstí, takže na Alšově náměstí bude začátek té procházky a projde mezi první stavební obvod a parky a významné krajinné prvky, které se v této oblasti nachází.“

Na osvětové vycházky by se měli lidé hlásit předem. Veškeré informace o nich najdete na webu a facebooku radnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy