Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře st. Jde o snímky, které ještě nikdy nebyly vystaveny

Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře staršího s názvem Prezidenti, umělci, dělníci a ti další. Jde o fotografie, které ještě nikdy nikde vystaveny nebyly.

Fotografie z výstavby Poruby, návštěvy Antonína Zápotockého v Ostravě, civilní snímek Petra Bezruče, který štípe dřevo a mnoho dalších, které zachytil Viktor Kolář starší a které přinášejí svědectví doby, můžete obdivovat v porubské Galerii Dukla.

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jedná se o výběr z celoživotního díla Viktora Koláře, které sahá od 20. do 60. let a je to výběr z fotografií, které jsou dneska uloženy v Archivu města Ostravy. Snažil jsem se, aby to byl průřez skutečně nejenom co se týče času a chronologie, ale zároveň , aby to byl průřez, který představí to dílo v nějaké úplnosti od těch sociálních témat a fotografií nějakých sociálně slabých lidí až třeba po prezidenta Masaryka nebo prezidenta Zápotockého.”

Na vernisáži výstavy nechyběl ani syn Viktora Koláře Viktor, který je světoznámý fotograf a do Ostravy se vrátil po dlouhých letech.

Viktor Kolář, syn Viktora Koláře: “Táta byl úžasný v tom, že předal tu a tam něco. Něco nám předal. Mě hodně. Za sebe můžu říct, že mi předal hodně, že mi předal tu lásku k focení. Že jsem opravdu dost brzy rozeznal, že to focení je taky můj naturel. Že to není v tom, že chci fotit a chci se předvádět, ale že mě zajímá svět lidí a to ten táta měl taky.”
Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Návštěvnost je nevídaná a jsem ráda, že si tolik lidí našlo čas v tomto letním období na to, aby se přišli podívat na vernisáž výstavy fotografií Viktora Koláře staršího a že se jim výstava líbí a já doufám, že se nám tady protočí další a další návštěvníci a odnesou si odsud pěkné zážitky.”

Připravuje se také monografie Viktora Koláře staršího, který byl jedním z nejvýznamnějších reportérů první republiky. Jeho hlavním tématem byl život v Ostravě.”

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jsou to skutečně prvotřídní fotografie, které snesou srovnání s těmi nejlepšími československými reportéry jako byl Karel Hájek a další.”

Výstava v Galerii Dukla potrvá až do 2. října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy