Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě restaurují sochu Hutníka a reliéf V dole

Socha Hutníka na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě prochází celkovou revitalizací. Po zhruba 60 letech, kdy byla vytvořena, se na ni podepsal zub času a objevují se na ní nejen zvětralá místa, ale i praskliny.

Ostrava-Poruba postupně restauruje umělecká díla v obvodu. Za posledních 5 let prošly obnovou 4 umělecké objekty. Mezi nimi například reliéf Antonína Širůčka na bytovém domě Oblouk.

Zuzana Moldříková, vedoucí odboru kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Nacházíme se u sochy Hutníka, na kterou jsme získali dotaci od MS kraje z programu památek a památkově chráněných nemovitostí v MS kraji pro rok 2022. Následuje oprava, kterou máme na Havlíčkově náměstí. Je to reliéf, který se nazývá V dole, na který nám finančně přispělo statutární město Ostrava.”

Socha Hutníka od autora Antonína Ivanského byla vytvořena v roce 1962 a je součástí městské památkové zóny.Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Je zhotovená z hořického pískovce. Hořický pískovec byl pro sochaře velice oblíbený materiál, protože je poměrně měkký a dobře se opracovává, ale na druhou stranu je to nevýhoda toho materiálu, protože po 60 letech už na té soše nalézáme zvětralá místa. Místa, kde se ten kámen drolí a proto bylo nutné udělat nějaký zásah, aby se ta socha zrestaurovala a zakonzervovala, aby vydržela další léta."

Restaurátoři musí v první řadě sochu očistit zejména od lišejníků a mechů, kterými je plastika prorostlá.

Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Po tomto čištění jsme odstraňovali takové ty sazové depozity černé, které na tom kameni ulpívají a dnes jsme ve stadiu, kdy se tam ukázaly dřívější opravy, které jsou z nevhodného materiálu, takového neprodyšného a pod tady těmi opravami ten kámen zůstává vlhký. Nemůže dýchat, ta vlhkost tam kondenzuje a v zimě když to mrzne, tak se ten kámen začne drolit a poškozuje se, takže my dneska všechna tato místa chceme odkrýt, abychom se doslali k tomu hlavnímu materiálu.”

Následně se bude socha zpevňovat. .

Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Po 60 letech vykazuje plastikové poruchy. Pokud by se s tím nic nedělalo, tak by ty škody do budoucna byly větší.”

Restaurováním projdou i Dva reliéfy s názvem V dole od autora Jaroslava Brože z roku 1963 na domě zvaném Panoramka na Havlíčkově náměstí, které jsou zatím v původním stavu.

Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Zábřeh
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

SAVETI Facility Management s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 Kč/hod.

Detail