Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě ošetřují stromy napadené jmelím chemickými postřiky. Jsou šetrnější

Ostrava-Poruba |

Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."

Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”

Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.

Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."

V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava bojuje s parazitujícím jmelím, nejhůře je na tom Ústřední hřbitov

3. prosince 2025 8:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezská Ostrava letos opět bojuje s parazitujícím jmelím. V rámci obvodu je napadeno asi tři sta stromů a polovina z toho na Ústředním hřbitově. Na odstranění přemnoženého škůdce pracují arboristé i ve sněhu.

Karviná vysadí městský sad jako přírodní ochranu proti jmelí

15. června 2025 13:43 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná vysadí v parku Boženy Němcové na podzim městský sad s více než 50 ovocnými stromy a 130 keři. Ty poslouží nejen veřejnosti, ale také ptactvu. Projekt s názvem „Náš sad“ má ekologický i vzdělávací rozměr — cílem je mimo jiné omezit šíření parazitického jmelí.

Arboristé pokračují v likvidaci jmelí. Ošetřeno bylo už přes tisíc stromů

29. října 2025 10:57 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava si váží každého stromu ve městě a proto bude pokračovat i v další sezóně likvidace jmelí bílého. Jde o parazita, který při silnějším rozšíření dokáže zlikvidovat vzrostlý strom. Za každým trsem jmelí musejí arboristé vyšplhat a ručně jej odřezat.


V opavské věznici vznikla nová pracovní místa. V šicí dílně našly práci dvě odsouzené ženy

21. března 2026 18:13 | Opava | Yvona Fajtová

Dvě nová pracovní místa vznikla v opavské věznici díky sociálnímu podniku Ateliér Rebella. Odsouzené ženy tak získávají nejen finanční prostředky, ale i pracovní návyky, které jim mohou pomoci po návratu na svobodu.

Radnice v Palkovicích patřila Předvelikonočnímu kouzelnému dni

21. března 2026 15:42 | Palkovice | Libor Běčák

Budova palkovické radnice patřila v sobotu 21. března opět Předvelikonočnímu kouzelnému dni. Nejrůznější aktivity se konaly ve všech podlažích obecního úřadu.

Studenti Obchodní akademie a SOŠL v Opavě si vyzkoušeli, jak funguje logistika od výroby po expedici

21. března 2026 18:41 | Opava | Yvona Fajtová

Na Obchodní akademii a střední odborné škole logistiky v Opavě se uskutečnila soutěž mladých logistiků a marketérů. Studenti si v ní vyzkoušeli celý proces výroby i distribuce výrobku v praxi.

První ročník plesu uniformovaných složek byl zpestřením na konci plesové sezóny

21. března 2026 13:18 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karviné v Obecním domě Družba se uskutečnil poslední ples letošní sezóny, a ne jen tak ledajaký. Sešli se na něm členové karvinských uniformovaných složek, aby měli možnost potkat se i jinde, než při zásazích a oficiálních událostech.

V opraveném zdravotním středisku v Rychvaldě přibyly nové ordinace

21. března 2026 6:52 | Rychvald | Libor Běčák

V centru Rychvaldu začalo občanům sloužit modernizované zdravotní středisko. Upraven byl hlavní vstup, čekárny a především přibyly nové ordinace.

Městská policie v Havířově prezentovala své projekty v rámci přeshraniční spolupráce

20. března 2026 9:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Přeshraniční spolupráce mezi Havířovem, Karvinou a polským Jastrzębie-Zdrój trvá už více než dvě desítky let. Nyní města zhodnotila projekty v oblasti veřejného pořádku a Městská policie v Havířově měla co ukázat.

Zemřel bývalý primátor Ostravy Aleš Zedník. Výzkumník, pedagog, hudebník i DJ

20. března 2026 8:59 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 68 let zemřel bývalý primátor Aleš Zedník. S místní komunální politikou byl spjat už od konce devadesátých let. Kromě politické kariéry působil jako výzkumník, pedagog, ředitel a manažer několika společností a také hudebník.

Nový Jičín prodává přístavbu Hotelu Praha levněji, do čtvrtého kola snížilo cenu o tři miliony

20. března 2026 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha je už několik měsíců na prodej. Dosud o ni neprojevil zájem žádný kupec. Nabídkové řízení teď město vyhlásilo počtvrté a snížilo cenu o více než 3 miliony korun.

Bellisky na přednáškách informují o důležité prevenci rakoviny prsu

20. března 2026 9:46 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V kinosále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konala přednáška na téma prevence rakoviny prsu. Potřebné informace a praktické zkušenosti získaly nejen ženy, ale i muži.

V Mariánských Horách začal jarní úklid, technický úsek posílil vlastní kapacity

19. března 2026 19:36 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

S koncem zimy se v Mariánských Horách naplno rozběhly jarní práce. Technický úsek vyměnil zimní techniku za zametací stroje a postupně čistí ulice, chodníky i travnaté plochy.

180 dětí ze školek Ostravy-Jihu si zasportovalo v atletické hale

20. března 2026 12:27 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Štafetový běh, sprint, hod medicinbalem nebo do dálky. Ve čtyřech sportovních disciplínách se v ostravské atletické hale utkalo 180 předškoláků z mateřských škol z obvodu Ostrava-Jih. Konal se zde totiž již 6. ročník Pohybového festivalu mateřských škol.

V Ostravě-Mariánských Horách uklízí obvod po zimě. Práce zvládá bez pomoci externích firem

20. března 2026 7:07 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách odstartoval jarní úklid. Technický úsek se pustil do čištění ulic, zeleně i oprav mobiliáře. Obvod navíc stále více prací zvládá vlastními silami.

Porubský bazén hostil finále plavecké ligy družstev. Přijelo 32 týmů z celé republiky

19. března 2026 17:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Na porubský bazén se sjely stovky plavců mezi kterými nechyběli ani přední čeští reprezentanti. Konalo se zde totiž finále mistrovství České republiky družstev, tedy finále 1. a 2. plavecké ligy.

Porubané se mohou opět zapojit do programu Tvoříme prostor. Dotace je až 500 000 korun

19. března 2026 17:12 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané se mohou opět zapojit do programu Tvoříme prostor, který pomáhá zkrášlovat veřejná prostranství. Město Ostrava vyhlašuje nové výzvy několikrát za rok. Nyní je možné hlásit projekty do 6. výzvy 7. ročníku do 1. dubna.

Mateřské školy v Porubě přivítaly děti u zápisu. V září by mělo nastoupit asi 500 dětí

19. března 2026 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Mateřské školy v Ostravě-Porubě zahájily zápisy na nový školní rok. Letos se konají podle novely školského zákona dříve než v minulosti, a to od 15. března do 15. dubna.

Osmipatrový dům v centru Ostravy možná začal hořet při práci dělníků na střeše

19. března 2026 15:52 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Na střeše byl plynový hořák a stopy po práci dělníků, kteří měli lepit asfaltové pásy. Svědek pomohl zachránit několik lidí. Požár střechy paneláku v Ostravě si vyžádal 15 evakuovaných, 3 nadýchaní kouře a škoda 1,5 milionu korun. Hasiči budou místo hlídat do pátku.

V Porubě ošetřují stromy napadené jmelím chemickými postřiky. Jsou šetrnější
Vydáno 4. března 2023 11:16, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."

Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”

Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.

Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."

V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000036027/v-porube-osetruji-stromy-napadene-jmelim-chemickymi-postriky-jsou-setrnejsi