Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dramatická záchrana dvou tonoucích mužů v řece Ostravici

  • Ostrava,

Rozvodněná, kalná Ostravice se v sobotu u splavu v Ostravě-Hrabůvce stala doslova místem boje o život dvou mužů. S rozvodněnou řekou po mnohadenních deštích v regionu jej svedla šestice ostravských policistů. Do záchrany mužů se zapojili i hasiči a zdravotnická záchranná služba.

Událost se stala v sobotu 21. července. "Kolem 12.15 hodin měl 45letý muž skočit do řeky, aby pomohl svému 31letému známému. Mladší z mužů si chtěl v místě zaplavat, nicméně proud vody u splavu už mu neumožnil se dostat ke břehu a tak se měl zachytit plovoucího kusu dřeva. Proud vody však strhl i staršího z mužů, který měl skočit za prvním. Dle dosud zjištěných informací se měl muž ponořit a jeho tělo posléze proud unášel dál. Oznámení o tonutí jsme přijali na tísňové lince, k místu byly vyslány hlídky ostravských policistů. První hlídka obvodního oddělení policie Vratimov pomocí záchranné pomůcky (tzv. házecího pytlíku) vytáhla na břeh prvního z mužů, který byl při vědomí a držel se plovoucího kusu dřeva. Policisté oddělení hlídkové služby a obvodního oddělení policie Ostrava-Hrabůvka pokračovali po proudu za mužem, kterého unášel rozvodněný tok. Ve vzdálenosti zhruba 1 700 metrů od splavu vběhl do rozvodněné řeky policista obvodního oddělení Hrabůvka. Tělo tonoucího zachytil a snažil se je dostat ke břehu. Situaci však komplikoval rozvodněný tok, velmi silný proud a kalná voda. I tento policista s kolegy užil záchranou pomůcku (tzv. házecí pytlík). Policista však byl několikrát stržen proudem, další kolegové se jej pomocí záchranné pomůcky snažili udržet nad vodou. Nikdo z nich nevěděl, kam vstupuje, kalná voda prvnímu policistovi sahala nad hrudník, kameny po kterých se snažili dostat k tonoucímu, byly kluzké…Vysilující boj s vodním tokem trval několik minut a vytáhnout tonoucího z velmi silného proudu na břeh bylo víc než náročné. Policisté však trpělivě, znovu a znovu postupovali zpět ke břehu. Tonoucího na místě od vyčerpaného zachránce převzali hasiči a záchranáři, kteří okamžitě započali s resuscitací. Muž byl následně transportován k hospitalizaci. Mladší z mužů už k věci podal vysvětlení, ošetřen byl na místě. Kriminalisté nyní zjišťují další okolnosti události," uvádí v tiskové zprávě mluvčí moravskoslezských policistů Gabriela Pokorná.

"Velmi si vážím zákroku těchto policistů, kteří prokázali nejen odvahu i schopnost rychlé reakce. Samozřejmě nezůstane jen u tohoto prvního poděkování," komentuje zásah policistů ředitel PČR MSK plk. Tomáš Kužel.

"Pětačtyřicetiletý muž nejevil žádné známky života. Poskytování první pomoci zahájili hasiči, v okamžiku příjezdu lékařského týmu přetrvával stav selhání všech základních životních funkcí. Záchranáři pokračovali ve snaze o obnovu srdeční činnosti dalších třicet minut, než se jim podařilo obnovit krevní oběh pacienta. Po přenesení do sanitního vozu došlo k opětovnému selhání srdce a resuscitace musela pokračovat. Posádce se nakonec podařilo znovu obnovit pravidelný srdeční rytmus pacienta a v kritickém stavu jej transportovala na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice," popisuje dramatický zásah mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Na místě byly všechny složky IZS. Důležitá byla i pomoc hasičů. "První z dvojice mužů na břehu (31 let) zřejmě skočil v parném počasí do rozvodněné řeky (po nedávných vytrvalých srážkách) pod jezem mezi Hrabovou a Vratimovem, plné pohybujících se kusů dřeva a dalších naplavenin, aby se osvěžil, druhý (45 let) za ním skočil, aby mu pomohl. Ten druhý byl následně nesen silným proudem, až jej po přibližně patnácti minutách o více než kilometr níže vytáhli z vody policisté. Jednotka dobrovolných hasičů z Vratimova jela za tímto „plovoucím“ mužem, jednotka HZS Moravskoslezského kraje Ostrava-Fifejdy na další jez po proudu v Ostravě-Kunčicích pro případné zachycení muže a jednotka HZS Moravskoslezského kraje Ostrava-Jih zůstala k dispozici u jezu v Hrabové. Vzhledem k rychlému vylovení obou mužů nemuseli hasiči použít žádné čluny, které sem na začátku zásahu přivezli," píše v tiskové zprávě mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Foto: HZS MSK, PČR

Nahlásit chybu


K tématu
Araik Company s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 do 130 Kč/hod.

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

Dagmar Klocková, ČR
Ostrava
od 9 999 do 40 000 Kč/měsíc

Detail