Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě vyvíjejí příruční dýchací sady. Nejlehčí láhev s kyslíkem si bude moci koupit úplně každý

  • Ostrava,

Kyslíková láhev pro každého. Světový nápad, se kterým přišel ostravský Cylinders Holding. Na jeho vývoji začal nově spolupracovat s Vysokou školou báňskou. Dýchací sady by měly být přenosné a snadno dostupné.

Kyslíková láhev do batohu nebo za opasek. Vývojáři skupiny Cylinders Holding pracují na nejlehčí ocelové láhvi pro kyslík, stlačený vzduch a jejich směsi na světě, která bude díky své nízké hmotnosti jednoduše přenosná.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Na opasek se bude dávat dvoulitrová lahev, má 400 litrů kyslíku a může vydržet od řádu desítek minut, až po hodiny."

Holding podepsal memorandum o spolupráci s Vysokou školou báňskou, která bude pracovat na vývoji návazných částí a hledat nejrůznější možnosti využití.

Václav Snášel, rektor VŠB-TUO: "Ať je to aplikace všemožných masek a další možné aplikace toho kyslíku pokud možno v nejširší míře."
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Chceme to vymyslet tak, ať je to jednoduché a cenově dostupné."

Nejlehčí láhev bude mít zhruba 3 kila

Lahve by si tak mohl pořídit každý, senioři, astmatici, či rodiny s dětmi nebo by je mohli u sebe nosit i členové integrovaného záchranného systému. Váha dvoulitrové lahve bude kolem tří kilo.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Budou to úplně jednoduché menší ocelové lahve, které jsou v řádu tisícikorun. Do kyslíkové tašky se počítá s pětilitrovou lahví."
Václav Snášel, rektor VŠB-TUO: "Ve chvíli kdy je potřeba rychlý vývoj nějaké aplikace, tak jsme schopni spolupracovat jak s Fakultní nemocnicí Ostrava, tak s průmyslem."
Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Chceme aby byla tahle podpora dýchání běžnou součástí života sedmi miliard lidí. Už na tom pracujeme delší dobu, do tří měsíců bychom to měli mít hotové."

Následovat budou testy a získávaní potřebných osvědčení. Na výzkumu se podílejí téměř všechny fakulty Vysoké školy báňské.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy