Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Budova Nové radnice v Ostravě bude lépe zabezpečena. Přibude centrální recepce i kamery

  • Ostrava,

Budovu Nové radnice v Ostravě čekají úpravy, po kterých bude bezpečnější. Do budovy bude možné vcházet pouze hlavním vchodem, ve vestibulu vznikne nová centrální recepce a rozšířen bude i kamerový systém. Vedení města tak reaguje na doporučení bezpečnostních složek.

Nejznámější stavba Ostravy budova Nové radnice se dočká lepšího zabezpečení. Monumentální budova z roku 1930 byla vždy pro obyvatele města i turisty velmi přístupná a dá se do ní vejít několika vchody. Jenže to  bohužel v dnešní době není příliš žádoucí. Proto vedení města rozhodlo, že bude celá radnice lépe zabezpečena. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Cítíme povinnost reagovat na nová bezpečnostní rizika a lépe zajistit bezpečnost návštěvníků i zaměstnanců magistrátu. Nechceme však z Nové radnice vytvořit uzavřenou a zamřížovanou budovu, tak jak se stalo v případě řady jiných veřejných institucí, ale naopak ponechat zejména jejímu foyer charakter reprezentativního veřejně přístupného prostoru tak, jak jeho tvůrci před bezmála sto lety zamýšleli, a zároveň vytvořit důstojné a vkusné místo pro první kontakt příchozích, a to vše při respektování potřeby nových bezpečnostních opatření. Šlo o velmi náročné zadání, proto jsme oslovili několik osvědčených architektonických kanceláří, které dle našeho očekávání nabídly různé varianty řešení. Ve výsledku se podařilo vytvořit takový architektonický koncept, který zajistí, že nová recepce nebude narušovat současnou hodnotu vstupní haly, ale naopak interiér posílí a umožní i nadále přistupovat k budově radnice nejen jako k úřadu, ale také jako k frekventované a navštěvované kulturní památce.“

Zadání pro architektonické kanceláře připravil městský ateliér MAPPA. Město oslovilo čtyři renomované architektonické ateliéry. Porota z nich vybrala Atelier Znamení čtyř, který jako jediný umístil recepci mimo centrální osu vestibulu. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Recepce zvýší komfort pro návštěvníky a usnadní jejich orientaci v budově. Základní informace dostanou hned při vstupu od zkušených recepčních, nikoliv pouze prostřednictvím informačního systému, který je s ohledem na složitost budovy pro řadu lidí nepřehledný a návštěvníci se nám často ztrácejí. Recepční budou mít zároveň přehled o pohybu osob v budově, což je v dnešní době různých forem ohrožení důležité pro posílení bezpečnosti v budově.“

Centrální recepce, která vznikne ve vestibulu za hlavním vchodem, bude jediným vstupním a kontrolním místem pro veřejnost. Recepční budou lidem radit a usměrňovat jejich pohyb po budově. Umístění recepce zároveň umožní bezpečnostní kontrolu navazujících prostor i možnost v případě potřeby pomoci či zasáhnout.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy