Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava je postrachem provozovatele sdílených kol. Krádeže a ničení zámků jsou na denním pořádku

  • Ostrava,

Provozovatel sdílených jízdních kol v Ostravě svádí marný boj se zloději. V některých částech města se v jednom dni ztratilo i více než 10 kol a když pak byly některé nalezeny, měly vylomené zámky. Ostrava je na tom nejhůře nejen z České republiky, ale ze všech měst Evropy, kde Nextbike kola provozuje.

V neděli 5. září zadržela hlídka Městské policie Ostrava kousek od centra Vítkovic chlapce, který se násilím snažil odblokovat sdílené jízdní kolo. Všimli si ho strážníci u monitorů kamerového systému.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Byl zadržen mladistvý, který jel na poškozeném sdíleném jízdním kole. Toto jednání bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu a rovněž na orgán sociálně právní ochrany dětí." 

Toto byl případ, jakých se v Ostravě staly v létě desítky a provozovatel sdílených jízdních kol jen bezradně opravuje a hledá kradená kola. Tady můžete vidět některá z nich ve skladu, kde čekají na opravu. 

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "V současné době je mimo asi 250 kol. Úspěšně se nám daří ta kola dávat zpátky do provozu díky tomu, že jsme na tomto místě a jsme schopni z těch součástek, které nám zbyly, dávat ty zámky zpátky." 

Zloděj vylomí zámek a zajede si kam potřebuje. Na zpáteční cestu si pak buď kolo vezme znovu a nebo, když už ho někdo odvezl, ukradne jiné. Nextbike kola třeba po týdnu někde najde zničená. Často ve vyloučených lokalitách.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Od začátku července jsme přijali 74 oznámení od poškozené společnosti. Jedná se o 3 trestné činy a ve zbytku se jedná o přestupková jednání." 

Problémem je, že škoda za vylomený zámek je 2 a půl tisíce, takže se jedná o přestupek, který řeší úřady. Těm se pak prý už nedaří pachatele předvolat.

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "Z těch zkušeností víme, že to převážně dělají lidé, kteří ještě nejsou ani zletilí, takže o to je ten problém větší." 

Policisté a strážníci se v posledních dnech na sdílená kola zaměřují a pokles krádeží je už prý patrný. Může to ale také být chladným počasím. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy