Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava zažije další halové mistrovství juniorů a dorostu v atletice

  • Ostrava,

Ostravská atletická hala bude o nadcházejícím víkendu hostit mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek, kde bude startovat hned několik atletů, kteří nás loni úspěšně reprezentovali na mládežnických vrcholech.

V průběhu sobotního programu bývá tradičně v permanenci hlavně sprinterská rovinka.

Petr Jelínek, mluvčí Českého atletického svazu: "V kategorii juniorů bude jistě jedním z vrcholů šedesátka překážek, na které se představí osmý z loňského juniorského světového šampionátu na stodesítce s ploty Štěpán Schubert (SB 7.96). Pod osm vteřin se letos dostal také Jonáš Kolomazník (7.92) a vůbec nejrychlejším časem z nabitého startovního pole se může pyšnit Šimon Weiser, jenž se dostal výkonem 7.85 už na sedmou příčku českých juniorských tabulek v této disciplíně."

Ještě výše figuruje této dlouhodobé statistice hlavní favorit hladké šedesátky Filip Jarolímek. Ten zazářil hlavně na mítinku Jablonecká hala, kde zdatně konkuroval takovým jménům, jako jsou Jan Veleba či Zdeněk Stromšík a odměnou mu byl osobák 6.75, díky kterému je třetím nejrychlejším juniorem historie ve sprintu na 60 metrů. Vyrovnaným soupeřem by mu mohl být Ondřej Veselý, jenž se letos dokázal zlepšit na 6.86.

Petr Jelínek, mluvčí Českého atletického svazu: "Na trojce juniorů uvidíme hned tři borce, kteří nás v minulém roce reprezentovali na mezinárodních mládežnických vrcholech. Nejlépe si vedl stýplař Tomáš Habarta, který byl desátý na MSJ v Nairobi i na MEJ v Tallinnu. Na evropském šampionátu kategorie do 20 let postoupil do finále také David Šlapák a bylo to právě na hladké trojce. Třetím do party bude Matěj Hřebačka, jenž si doběhl v Tallinnu pro čtrnácté místo na pětce."

Velmi zajímavý čas se dá očekávat také na čtvrtce juniorů, kde bude chtít potvrdit papírové předpoklady osmý z MEJ v Tallinnu Tadeáš Plaček. Brněnský sprinter se s letošním halovým osobákem 47.64 posunul na dělené třetí místo historických tabulek své kategorie.

Petr Jelínek, mluvčí Českého atletického svazu: "Také mezi juniorkami se můžeme těšit na rychlé sprinty. Na šedesátce by se o to měla postarat hlavně osmá z MSJ v Nairobi a členka rekordní štafety na 4x100 metrů Eva Kubíčková, která už letos opakovaně prolétla tuto distanci za 7.47. Ovšem o pouhé tři setiny je letos pomalejší Karolína Maňasová, pro níž je ostravská hala tou domácí. Na dvoustovce je pak hlavní kandidátkou na titul semifinalistka z MSJ i MEJ Tereza Lamačová. Také ona se loni podílela na překonání juniorského národního rekordu se sprinterskou štafetou."

Půlkařka Pavla Štoudková bude obhajovat juniorský titul z loňského roku. Tehdy ho navíc ozdobila novým rekordem šampionátu 2:09.60 a jeho další posunutí jistě v silách semifinalistky z Nairobi je. Bude však mít velmi silné soupeřky. Hana Borová například loni triumfovala v kategorii dorostenek též v rekordu mistrovství 2:11.01 a k hranici 2:10 se blíží také Barbora Svobodová.

Petr Jelínek, mluvčí Českého atletického svazu: "Velkou nadějí pořadatelského oddílu na zisk titulu je koulařka Katrin Brzyszkowská, která byla loni ve finále juniorského světového i evropského šampionátu. Tato disciplína bude velmi zajímavá také v kategorii dorostenek, kde olomoucká Martina Mazurová v průběhu celé sezóny ostřeluje letitý národní rekord Petry Juráškové. Tříkilovým náčiním se přiblížila vrhem 16.74 k rekordnímu zápisu už na pouhých sedm centimetrů."

Další závodnicí, které se na loňském halovém gigantu podařilo překonat rekord mistrovství je dorostenecká tyčkařka Viktorie Ondrová. Ta před rokem zvítězila výkonem 386 centimetrů a pod otevřeným nebem se pak dokázala probít do finále i na MEJ v Tallinnu. Letos má na svém kontě zatím nejlépe 380 centimetrů.

Petr Jelínek, mluvčí Českého atletického svazu: "Velmi nabitý mistrovský program má před sebou sprinter a překážkář Matyáš Zach. Jeho parádní disciplínou je hlavně šedesátka překážek, kde letos opakovaně posunoval hodnotu dorosteneckého národního rekordu až na 7.75, a to je v této kategorii teprve prvním rokem. V průběhu sobotního programu zaklekne také do bloků hladké šedesátky. I zde je hlavním favoritem, když v této sezóně zatím jako jediný srazil svůj čas pod sedm vteřin (6.94). Nejtěžší to pak bude mít nejspíš na dvoustovce. V této disciplíně sice díky osobáku 21.96 dělí sedmou příčku historických dorosteneckých tabulek, ale proti němu se postaví sprinter, který je na tom ještě lépe."

Slávista Jan Šulc je s letošním výkonem 21.86 třetím nejrychlejším dorostencem historie na této trati.

Nahlásit chybu


K tématu
Příležitost pro každého s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 Kč/měsíc

Detail

ELTOM, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 36 000 Kč/měsíc

Detail

ASTRAFOOD a.s., Šenov u Karviné (Šachetní 1268, Kaštanová 688)
Šenov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail