Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě byly nainstalovány další kameny zmizelých Stolpersteine

  • Ostrava,

Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou v Ostravě další kameny zmizelých tzv. Stolpersteine. Dvaadvacet jich bylo instalováno ve středu. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst.

Mosazné destičky o rozměru 10 x 10 centimetrů jsou kladeny do chodníků před domy, v nichž rodiny před 2. světovou válkou žily. Na jednotlivých destičkách jsou uvedena jména konkrétních obětí holocaustu, datum jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nová pietní místa tak letos v září vznikla například v Moravské Ostravě a Přívozu na Sokolské třídě, ulicích Tyršova, Českobratrská, Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové Stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince či Terezíně a dalších místech. Upamatovávat budou i osudy dětí, v roce 1942 v Treblince zavražděné Ruth a Judity Fränkelové i jejich příbuzných. Na ulici Českobratrská byl nyní položen i kámen, jež připomene známého stavitele Felixe Neumanna. Po praxi u vídeňského stavitele se Felix Neumann vrátil do Moravské Ostravy, kde založil svůj architektonický ateliér a stavební firmu, významně se podílel na výstavbě Moravské Ostravy i okolních obcí, projektoval například i Německý dům a celou řadu dalších."

Nový Stolpersteine na Sokolské třídě připomíná místo, kde bydlela módní redaktorka Marta Johanna Hirschová, rozená Wulkanová. Marta Johanna Hirschová se narodila 19. září 1886 v Moravské Ostravě, se svým prvním manželem se přestěhovala v roce 1912 do Vídně. V roce 1913 vychází její první příspěvky o módě. V letech 1920–1934 byla hlavní editorkou módního oddělení časopisu Die Dame, který náležel ve 20. a poč. 30. let 20. století k nejprestižnějším časopisům svého druhu v Německu. Marta Johanna Hirschová přispívala také do dalších časopisů či účinkovala v rádiu Spiegel. Patřila k nejznámějším a nejvlivnějším módním žurnalistkám Výmarské republiky. Po roce 1933 mohla krátce pracovat pro nakladatelství Ullstein, záhy však, stejně jako ostatní židovští zaměstnanci, musela odejít. V srpnu 1939 se podařilo oba syny poslat transportem židovských dětí do Londýna. Julius a Johanna Hirschovi byli v srpnu 1942 deportování do Terezína, kde Julius Hirsch krátce nato zemřel. Johanna Hirsch nastoupila 16. května 1944 do transportu do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nevrátila.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Do Terezína byli v roce 1942 deportováni MUDr. Rudolf Pressburger i jeho manželka Lilly Pressburgerová a v Terezíně zemřeli. Dům, kde žili, nyní připomíná v Přívozské ulici nový Stolpersteine. MUDr. Rudolf Pressburger pracoval po studiích jako závodní lékař ve vítkovické nemocnici. Později v roce 1919 se stal jejím ředitelem. Nemocnice se rozrůstala, provoz zahájila druhá interní klinika. Následně nemocnice otevřela Institut pro péči o matky a děti a poté oddělení dentální medicíny."

Autorem myšlenky, tvůrcem kamenů je umělec Günther Demnig z Halle. Projekt byl zahájen v roce 1996, po celé Evropě jsou umístěny desítky tisíc těchto pietních míst. První Stolpersteine byly v Ostravě položeny v roce 2010, další pietní místa přibyla v ostravských ulicích v roce 2015 a další „kameny zmizelých“ byly instalovány o pět let později, v roce 2020.

Náklady na výrobu Stolpersteine hradí potomci zavražděných obyvatel, členové sdružení Ostravaci. Jedná se o spolek, který sdružuje potomky ostravských židovských rodin, které se před válkou vystěhovaly z Ostravy a jehož posláním je udržovat povědomí o ostravských kořenech svých rodin. Sdružení má sídlo v Kingstonu u Londýna. Úhradu instalace „kamenu zmizelých“ zajišťuje město Ostrava.

Nahlásit chybu


K tématu
Autodoprava Kamil Švihla, Ostrava - Dubí
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

X - servis park s.r.o.- Ostrava
Ostrava
od 51 500 do 51 500 Kč/měsíc

Detail