Reklama

Hudební výlety: Čistá esence renesančního jara

  • 18. března 2019,
  • 13:49

Probuďte jaro i ve vaší duši díky Hudebním výletům SHF! Zažijte neobyčejnou chrámovou atmosféru v originálním propojení hudby a videoartu. Kresby světlem na oltářní obraz a unikátní mužská pěvecká dvojice Kchun nám budou průvodci Dantovu Božskou komedií. Koncerty Čistá esence renesančního jara se uskuteční v pátek 29. března 2019 (19 hodin, Bolatice – Kostel sv. Stanislava) a v sobotu 30. března 2019 (19 hodin, Ostrava – Kostel sv. Václava).

Reklama

Pěvecká dvojice Kchun (Martin Prokeš – tenor a Marek Šulc – baryton) představí svůj program „Purgatio aneb očistné putování Čechami a Saskem”, který bude v chrámovém prostoru doplněn o kresby (Atila Vörös) a video art (Rudolf Živec). Purgatio, moment očištění hříšné duše před jejím přijetím Bohem, nemá svou oporu v Písmu, ale přesto se stal součástí křesťanské představy o onom světě. Nejvznešenější obraz očistce vytvořil Dante Alighieri ve své Božské komedii, jíž je dramaturgie programu načrtnutá Barborou Kabátkovou inspirována.

K jeho slavnému dílu se program v jednotlivých částech reprezentujících smrt, peklo, očistec a ráj navrací. Autorkou hymnu Primus parens hominum o stvoření je abatyše z alsaského kláštera Hohenburg Herrad. Významným pramenem obsahujícím kondukty 12. století je Codex Las Huelgas z cisterciáckého kláštera Santa María Real de Las Huelgas v Burgosu. Obsahuje skladby typické pro první polovinu 13. století. Program z něj uvádí Conductus – planctus (pláč) Quis dabit capiti meo, zkomponovaný na biblický text proroka Jeremiáše a vzácný nápěv Jeremiášovy lamentace z rukopisu benediktinského kláštera Santo Domingo de Silos. Z Tropáře pražského děkana Víta koncert uvádí tropus Inmense Conditor k mešnímu zpěvu Kyrie a dále čerpá z pramene spojeného s nově založenou pražskou univerzitou z 2. poloviny 14. století, který obsahuje také Leich Vanitas vanitatum o marnostech světa. V Itálii ve stejné době již vládlo jiné ovzduší. Typickou formou trecenta byl madrigal, o poznání virtuóznější a rytmicky specifický. Madrigaly Lo lume vostro a La bella stella napsali přední představitelé ars nova, nového umění, které zejména ve Francii a Itálii ovládlo hudební kulturu 14. století.

Více o programu a vstupenkách na www.shf.czSlavnosti pivovaru Ostravar 2019

21.06. 15:00 - 22.06. 22:00
Ostrava, Pivovar Ostravar

Bára Poláková na Sluníčku / koncert

28.06. 19:00 - 19.06. 22:05
Frýdek-Místek, Penzion Sluníčko, Ostravice

Partička / improvizační show

11.10. 20:00 - 19.06. 22:05
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Auto Wellness Ostrava s.r.o.
Ostrava-město
od 21 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Náš svět, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 15 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu