Výhody a nevýhody práce na volné noze

 • 17. května 2019,
 • 11:02,
 • PR

Práce na volné noze, tzv. „freelancing“, se týká jen několika málo oborů, jako jsou například digitální marketing nebo překladatelství. Je však stále víc populární a na pracovním trhu se nachází mnoho freelancerů. Taky jste již uvažovali začít pracovat na volné noze? Pojďme se společně podívat, jaké to má výhody a nevýhody.

Výhody

1.Svoboda

Když pracujete na volné noze, sami si určíte svoji pracovní dobu, počet a typ klientů a pracovní lokaci. Rádi pracujete z domova, z kavárny nebo třeba z coworkingu? Jako freelancer si můžete vybrat, nebo to třeba střídat podle aktuální nálady. Je to jen na vás.

    2. Vy určujete pravidla

     Žádnými kolegy a strategiemi se neomezujete, děláte vše podle svého vědomí a svědomí. Nikdo vám neříká, co a jak máte dělat, ale jedete si podle sebe. Může to být i nevýhoda, ale pokud se dostatečně vzděláváte a jste ve svém oboru profesionálové, tak by to neměl být problém.

     3. Žádná horní hranice příjmu

      V práci máte daný počet hodin a mzdu, ale na volné noze si sami určíte počet klientů, finanční obnos za hodinu vaší práce a počet hodin, které tomu chcete věnovat. Máte radši hodně času sami na sebe? Naberte pár klientů. Je vaším hlavním cílem finanční nezávislost? Pracujte od rána do večera a brzy se jí dočkáte.

      4. Klienti

       Už se vám stalo, že jste v práci pracovali na klientovi, jehož obor nebo styl jednání vám nevyhovoval, ale nic jste s tím nezmohli? To se vám na volné noze nestane. Sami si určíte klienty, se kterými se vám dobře pracuje a jejichž obor je pro vás zajímavý.

       5. Internalizace s klientem

        V agentuře běžně nemáte na starost celého klienta, ale jen určitou část práce. Když se mu však věnujete jako freelancer, děláte pro něj všechno vy sami. Díky tomu se s klientem lépe ztotožníte a bude vás zpravidla práce víc bavit, uvidíte v ní větší smysl a bude vám víc záležet na výsledcích.

        Nevýhody

        1.Pocit samoty

         Nemáte si během práce s kým popovídat, sdílet pracovní zážitky a užívat si teambuildingové akce. Pro introvertní typ člověka to pravděpodobně nebude problém, ale ostatním by to mohlo začít lézt časem na nervy.

         2. Nejistý příjem

          V agentuře by byl váš příjem pravděpodobně menší, za to ale jistý. Na volné noze nikdy nevíte, co se stane. Z ničeho nic přijdete o zásadní klienty, nepodaří se vám najít náhrady a může být zaděláno na malér.

          3. Žádná záloha v podobě kolegů

           Rádi byste si od práce odpočinuli a odjeli na dovolenou? Nebo v horším případě nebudete schopni pracovat kvůli nemoci? V agentuře vás má vždy kdo zastoupit, ale když pracujete sami na sebe, těžko najdete bezprostředně pomocnou ruku.

           4. Místo jednoho šéfa několik klientů

            Výsledky nejsou takové, jaké se očekávaly? Dojde k zádrhelu a váš výstup bude mít menší zpoždění? V práci jste se následně museli zpovídat šéfovi. To není nic příjemného, ale myslete na to, že jako freelancer se budete muset zpovídat několika netrpělivým klientům. A to je zpravidla mnohem víc nepříjemná situace.

            5. Nejen práce na klientech

             Nebudete se během dne věnovat jen klientům. Musíte se neustále vzdělávat, hledat si materiály, knížky a články, abyste si udrželi a zlepšovali své know-how. Zároveň s tím musíte budovat svoje jméno, věnovat se sociálním sítím a marketingu. Dále budete muset vyřizovat všechny faktury, poptávky klientů a podobně. Zkrátka a jasně, práce budete mít nad hlavu.

             Suma sumárum, práce na volné noze není pro každého a je potřeba pečlivě zvážit její výhody a nevýhody. Zpravidla je pro někoho, kdo ve svém oboru nebo dané činnosti vyniká. I tak je ale pro začátek lepší nabrat zkušenosti v agentuře. Pokud jste například ve škole měli talent na angličtinu, začněte dělat překlady angličtiny v překladatelské agentuře a případně časem přejděte do role freelancera.             CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Rychvald
             Rychvald
             od 16 100 Kč/měsíc

             Detail

             Základní škola a mateřská škola Ostrava-Zábřeh, Březinova 52, příspěvková organizace
             Ostrava
             od 21 260 do 31 240 Kč/měsíc

             Detail

             Správa železnic, státní organizace Bohumín
             Bohumín
             od 22 000 Kč/měsíc

             Detail

             Nejčtenější zprávy

             PR články

             Více PR článků