Den kultury našeho kraje a ČR na festivalu TRANS/MISIE 2019 v režii NDM

  • 6. září 2019,
  • 19:14,

Národní divadlo moravskoslezské i letos koordinuje účast našeho kraje na multižánrovém kulturním festivalu s názvem Trans/Misie. Loňský ročník byl první, konal se v polském Řešově. Každoročně festival na sklonku léta uspořádá jedno z partnerských měst příhraničních regionů Visegrádu, Ukrajiny a Litvy. Letošní druhý ročník začne v neděli 8. září a potrvá do 14. září, dnem Moravskoslezského kraje a ČR je 13. září. Letos pořádají přehlídku slovenské Košice.

Všechna zakládající partnerská města (Rzeszów–Košice–Ostrava–Debrecen–Lvov–Trakai) mají společnou geografickou polohu v blízkosti hranic, která přeje vzájemnému pronikání kultur.  Plánované festivalové akce nejsou pouze uměleckými projekty (divadelní představení, taneční, hudební, filmové produkce, performance atd.), ale také akcemi vzdělávacími, na festivalu se debatuje o kultuře, setkávají se umělci různých žánrů i oborů, v programu jsou vždy konference a workshopy. Festival zároveň každoročně nabídne jiné základní téma ze společné historie zapojených států. Takto program koncipovali také účastníci z Moravskoslezského kraje. „ Národní divadlo moravskoslezské je opět koordinátorem účasti našeho kraje a téma bylo jasné: 30 let od naší sametové revoluce, od pádu železné opony, téma svobody ve všech podobách, mezilidské vztahy a aktuální problémy dnešní doby,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Připraveny jsou vybrané inscenace divadel: Komorní scéna Aréna veze Smíření Tomáše Vůjtka (inspirované skutečnými událostmi divokých odsunů Němců po válce), Divadlo Petra Bezruče hru #nejsemrasista_ale Braňo Holička (vytvořenou v procesu zkoušek z internetových diskusí). Národní divadlo moravskoslezské představí stále aktuální Ostrovského „úplatkářskou komedii“ Výnosné místo a muzikál Thrill Me (Vzruš mě!) – skutečný krimi případ mj. o tom, kam až může vést pocity svobody či spíše nadřazenosti nebo všemohoucnosti. Českou účast zahájí úspěšný hudební film Zítra se bude… s pěvkyní Soňou Červenou. Opera reflektuje proces s Miladou Horákovou. Připravena je také výstava Slezského zemského muzea v Opavě ke 30. výročí sametové revoluce.  

Podrobně PROGRAM 13. září – den Moravskoslezského kraje a ČR:

FILM-OPERA ZÍTRA SE BUDE… (Aleš Březina, Jiří Nekvasil, Jan Hřebejk)
KINO: Tabačka Kulturfabrik – kinosál / Gorkého 2
Začátek promítání: 16.30 hodin

KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA / SMÍŘENÍ (Tomáš Vůjtek)
SCÉNA: Divadlo Thália – velká scéna, Mojmírova 1
Začátek představení: 17.00 hodin
 
NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / THRILL ME (Vzruš mě!) (Stephen Dolginoff)
SCÉNA: Státní divadlo Košice – malá scéna / Hlavná 76
Začátek představení: 17.00 hodin
 

DIVADLO PETRA BEZRUČE / #NEJSEMRASISTA_ALE (Braňo Holiček)
SCÉNA: Tabačka – velká scéna / Gorkého 2
Začátek představení: 18.00 hodin

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / VÝNOSNÉ MÍSTO (A. N. Ostrovskij)
SCÉNA: Státní divadlo Košice – velká scéna / Hlavné nám. 1
Začátek představení: 20.00 hodin

 VÝSTAVA „LISTOPAD 1989 – CESTA KE SVOBODĚ“
Výstava v Muzeu Vojtecha Löfflera ze Slezského zemského muzea v Opavě
Výstava připravená k 30. výročí tzv. sametové revoluce se zaměří na rozhodné okamžiky listopadu 1989 na území dnešního Moravskoslezského kraje. Obsahem výstavy bude krátký historický exkurz doplněný autentickými historickými fotografiemi jak z muzejních a archivních fondů, tak od přímých účastníků.

www.trans-misie.skSlezské uzeniny, s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 20 000 Kč

Detail

VODOSTAV OSTRAVA, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 23 000 Kč

Detail

UNIQA pojišťovna, a. s.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků