NDM má čtyři nominace na Ceny Thálie

  • 11. září 2019,
  • 12:26,
  • PR

Tři úzké nominace na divadelní Cenu Thálie získaly umělkyně za role v inscenacích uvedených v premiérách během sté sezóny Národního divadla moravskoslezského. Dnes vyhlásila všechny nominace Herecká asociace v pražském Národním divadle.

 „Velmi mě těší, že jsou nominovány naše tři dámy, a jsou to Dámy s velkým D, a budu jim držet palce. Těší mne, že si porotci všimli pozoruhodného výkonu Kateřiny Kněžíkové v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář a výkonu Jiřího Sulženka v opeře Gianni Schicchi v Pucciniho Triptychu.  Velmi bych Thálii přál Martině Šnytové za muzikál – už má čtvrtou nominaci a cenu si zaslouží. A Shino Sakurado patří ke špičkovým oporám našeho baletního souboru už několik let,“ netají radost ředitel NDM Jiří Nekvasil. Laureáti budou vyhlášeni na slavnostním večeru 5. října.

Nominovány za role v inscenacích NDM jsou:

MARTINA ŠNYTOVÁ za roli Reno Sweeney v muzikálu Colea Portera Děj se co děj (Anything Goes), kategorie muzikál-opereta, ženy. Premiéru měl muzikál v režii Petera Oravce v dubnu 2019.

Pro sólistku souboru opereta/muzikál NDM je to už čtvrtá nominace na Cenu Thálie, zatím žádnou neproměnila. „Samozřejmě mám zase velkou radost,“ říká opora souboru opereta/muzikál NDM Martina Šnytová. Muzikálové role patří dnes k nejtěžším: protagonisté musejí nejen zpívat a hrát, ale také tančit a prakticky se nedostanou z jeviště. Děj se co děj je navíc „vysokou školou“ stepu. „Já si tu roli užívám, strašně mě to baví. Reno je kabaretní zpěvačka a herečka, patřičně afektovaná, je jí všude plno, ale zároveň lidsky, vnitřně, úplně obyčejně touží po lásce. Hledá ji zpočátku neúspěšně,“ říká Martina Šnytová, která patří jedoznačně k diváky nejoblíbenějším stálým členům souboru opereta/muzikál NDM. 

Ve čtvrtek 26. září bude mít v Ostravě českou premiéru novinka – komorní muzikál Jasona Roberta Browna Pět let zpět (The Last Five Years). Příběh začíná rozchodem páru a každý z dvojice pak podává svou verzi toho, jak se jejich vztah odvíjel. Ženskou hrdinku hraje a zpívá právě Martina Šnytová (v alternaci s Klárou Jelínkovou).

Diváci NDM Martinu Šnytovou už viděli také jako Julii v muzikálu Borise Urbánka, Jaromíra Nohavici, Jiřího Joska a Šimona Cabana Romeo a Julie, poselství lásky,  jako Lilli Vanessi v muzikálu Colea Portera Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!). Aktuálně hraje také v muzikálech Jesus Christ Superstar (Rice – Lloyd Webber), v hororovém muzikálu Rebecca podle knížky Daphne du Maurier, a menší roli herečky má v činoherním dramatu Johna Hodge Rádce o záměně rolí diktátora Stalina a spisovatele Bulgakova.

(Její předchozí nominace: Helena v Offenbachově Krásné Heleně, Helena v Polské krvi Oskara Nedbala a Fanny Briceová ve Funny Girl (autoři Lennartová, Burns, Merrill).

SHINO SAKURADO má nominaci na Cenu Thálie za roli Markýzy de Merteuil v baletu Nebezpečné známosti (hudba Arturs Maskats, choreografie Krzysztof Pastor). Kategorie balet, pantomima – ženy.

„Markýza je silná žena, zároveň zmítaná emocemi a plná vnitřního neklidu. Ostře kontrastuje s rolí křehké Madame de Tourvel, kterou v Nebezpečných známostech také alternuji. Nominace si velmi vážím a jsem za ni moc šťastná,“ řekla japonská tanečnice, která je špičkovou sólistkou baletu NDM už pátým rokem. Tančí aktuálně mj. ve všech třech choreografiích inscenace Vzlety a pády, kde výrazně zaujala jak v úvodních Křídlech z vosku Jiřího Kyliána, tak titulní rolí Alice ve stejnojmenné druhé choreografii večera. Nastudovává nyní novinku – Rossiniho karty choreografa Maura Bigonzettiho. Premiéra bude 21. listopadu. 

Hostující sopranistka NDM KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ získala dnes nominaci na Cenu Thálie za roli Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář (v režii dua SKUTR). Kategorie opera – ženy.

„Já hlavně nejdu na jeviště s tím, že dostanu nějakou cenu. Role Julietty je prostě boží a pro mne je nejdůležitější, aby se to líbilo divákovi. V tomto případě se to moc povedlo, Julietta aneb Snář je výborná inscenace,“ vyznává se Kateřina Kněžíková. Nabídku zpívat snovou dívku Juliettu dostala od hudebního ředitele opery NDM Jakuba Kleckera a je to podle ní první opera, která se vymyká tomu, co dosud zpívala. „Hlasově je to to, v čem se teď cítím doma, ta role přišla ve správné době,“ říká. „V Ostravě se dělá úžasné divadlo a já jsem šťastná, že tady mám možnost zpívat nádherné role a že ta cena přišla právě za roli v Národním divadle moravskoslezském,“ říká pěvkyně, která se narodila v Bohumíně a dnes zpívá nejen u nás nebo v pražském Národním divadle, ale je žádaná i jako koncertní umělkyně a operní pěvkyně na světových scénách.

Netají, že už myslí dopředu, že žije hlavně dalšími rolemi. V opeře NDM aktuálně studuje s režisérem Radovanem Lipusem a dirigentem Jakubem Kleckerem novou Rusalku Antonína Dvořáka (premiéra bude 17. října). „Rusalka je splněný sen a jsem ráda, že se mi ty sny plní právě tady, v Ostravě, a v kraji, kde se pořád cítím být doma,“ doplnila Kateřina Kněžíková. 

Hostující pěvec JIŘÍ SULŽENKO za titulní roli v komické jednoaktovce Gianni Schicchi z Triptychu Giacoma Pucciniho. „Hezká role! Pro mne to je už třetí zkušenost s Giannim Schicchim, takže se dá říct, že jsem ji pro Ostravu vypulíroval, pro NDM to byl doslova křišťál,“ s úsměvem komentoval pěvec, který zpívá mj. v pražském Národním divadle a oceněnou roli zpíval nejen tam, ale také v Brně.

NDM získalo i širší nominace, vše podrobně již na webu Herecké asociace. Josef Fusek, Kunčice
Ostrava
od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků