Vše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluce

  • 16. září 2019,
  • 9:20

V pondělí 16. září bude v Ostravském muzeu zahájena výstava Vše za třicet, jež představí nejzajímavější exponáty, které do muzea přibyly od sametové revoluce, tedy za posledních třicet let. Názvu výstavy odpovídá i vstupné: 30 korun pro všechny věkové kategorie.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout například vzácné exponáty odkazující na současné umění i na archeologické nálezy ze 13. až 16. století, bude tu vystaveno vybavení pokoje ostravského hudebního skladatele Rudolfa Kubína i sbírka modelů dřevěných kostelů z okolí Ostravy, kterou muzeu věnoval Stanislav Kilián z Ostravy. Jeden z nich připomíná i kostel Božího těla v třineckých Gutech, jenž byl vypálen v roce 2017.

„Během tří desítek let, které uplynuly od 17. listopadu 1989, jsme získali tisíce exponátů, z nichž jsme se snažili vybrat ty nejzajímavější, tak aby na výstavě byly zastoupeny všechny naše sbírky,“ přibližuje nejnovější projekt Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, a kromě jiného upozorňuje na hornické sekyrky – švancary, které horníci nosili při slavnostnějších příležitostech.

„Představit ovšem chceme nejen předměty, ale také jejich příběhy,“ pokračuje Jiřina Kábrtová a dodává, že jedním z nich je i historie vztahující se k vystavené hrobové výbavě získané v roce 2007. „Při rekonstrukci kanalizace v ostravské Puchmajerově ulici, na jejímž místě fungoval od konce 16. století do roku 1852 hřbitov, byl tehdy objeven hrob dvacetileté ženy. Při dalším pátrání v matrikách a záznamech se podařilo s největší pravděpodobností určit, že jde o hrob Marie Anny Veroniky Machové, která se narodila 1. července 1817 a nečekaně zemřela 23. prosince 1837,“ upřesňuje archeolog Zbyněk Moravec z Ostravského muzea a dodává, že Marianino úmrtí i události, které následovaly, vyvolávají podezření, že mohlo jít o sebevraždu. A ta v době jejího úmrtí patřila k zavrženíhodným činům vrhajícím hanbu na celou rodinu patřící k tehdejší ostravské honoraci. Na výstavě Vše za třicet budou návštěvníci mít možnost seznámit se nejen se životním příběhem této dívky a s mravenčí prací archeologů, antropologů a archivářů, ale také s dochovanou výbavou Marianina hrobu.

Součástí výstavy Vše za třicet budou doprovodné programy a workshopy a souběžně s ní bude možné v Ostravském muzeu navštívit i výstavu Předčasný pohřeb aneb Edgar Allan Poe v Ostravě.  

V závěru výstavy, která symbolicky potrvá do 17. listopadu, se na Masarykově náměstí uskuteční happeningy vztahující se k výročí sametové revoluce. Ty budou korespondovat s programem připraveným k 30letému jubileu statutárním městem Ostravou. Možná se bude i zvonit klíči…Thom Artway / koncert

28.11. 20:00 - 22.10. 21:46
Ostrava, Kavárna U6 v Malém světě techniky U6

Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup / koncert

25.10. 19:00 - 22.10. 21:46
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

DRUMEL ENERGY s.r.o.
Bruntál
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Seoyon E-Hwa Automotive Czech s.r.o.
Frýdek-Místek
od 95 000 Kč do 100 000 Kč

Detail

Ing. Petr Pytlík
Karviná
od 17 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu