V ostravských výklencích za Domem umění vzniknou velkoformátové malby

  • 17. září 2019,
  • 8:51,
  • PR

Viděli jste někdy umělce v akci? Víte, jak se drží štětec a pracuje s barvou při velkoformátové malbě? Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a Ostravská univerzita (OU) připravily týdenní malířskou intervenci na zeď budovy přiléhající k Domu umění. Vznik uměleckých děl v rámci projektu SITUACE můžete sledovat od pondělí 23. do pátku 27. září za Domem umění. Do intervence se zapojí sedm umělců, z toho čtyři studentky ateliéru Malba 2, který na Fakultě umění (FU) vede František Kowolowski a Jiří Kuděla.

Zadní trakt ostravského Domu umění se stal oblíbeným útočištěm sprejerů. Nadchla mě myšlenka alespoň na pár dní právě toto místo nabídnout mladým umělcům, aby se takzvaně pořádně vyřádili. Street art se stal důležitou součástí umění a je jistě na místě mu dávat prostor. Těším se na všech sedm děl, která zde vzniknou. Sice budou mít pouze dočasný charakter, protože zeď bude časem zbořena kvůli přístavbě galerie Bílý stín, přesto jsem si jistý, že udělají Ostravanům radost, uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Studentské návrhy ateliéru Malby 2 FU OU vycházejí z širokého spektra osobních přístupů. Výběr autorek podléhal kvalitativním nárokům, které osobitým způsobem ukazují tematické zaměření a formální zpracování obrazu. Jednotlivé přístupy se dotýkají vesměs osobních a intimních narací, či zpracovávají globální témata. Dá se konstatovat, že vybrané autorky mají vyzrálý výtvarný názor a zastávají výrazné umělecké strategie, uzavírá výběr studentů Jiří Kuděla.

Cílem intervence je umělecky zpracovat výklenky zdi, která je viditelná z parkoviště za Domem umění. Umělce vybrali kurátor GVUO Jaroslav Michna a pedagogové FU OU František Kowolowski a Jiří Kuděla. Společné téma malířům zadáno nebylo. Umělci budou využívat nejrůznější techniky – malbu štětcem i sprejem, včetně kombinovaných technik. V sedmi výklencích tak vznikne sedm dočasných velkoformátových uměleckých děl. Použitý materiál financuje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, do něhož GVUO a její Dům umění územně patří.

Lidé mohou sledovat vznik uměleckých děl po celý týden od 9 do 15 hodin samozřejmě s ohledem na počasí. V případě dešťů bude umělecká tvorba odložena na jiné dny. 

Autoři:

Kristýna Krutilová

Filip Nádvorník

Václav Buchtelík

Tereza Samková

Karolína Kolbová

Adéla Matalová

Bára Krejčová

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Výstavy a akce pořádané GVUO ročně navštěvuje přes 100 tisíc milovníků umění. Sbírky GVUO obsahují přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO najdete v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Kvalita sbírek řadí GVUO mezi 5 nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.


Více zde https://gvuo.cz/aktuality/projekt-situace_nd146
ERUPTIVA s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Czech Cool Trade s.r.o. - pobočka Ostrava
Ostrava
od 24 000 Kč/měsíc

Detail

PROFIZA s.r.o.
Karviná
od 21 000 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků