26. ročník Cen Thálie: Dvě získaly umělkyně za role v inscenacích NDM

  • 7. října 2019,
  • 14:26,
  • PR

Ze čtyř úzkých nominací na divadelní Cenu Thálie získali dvě umělkyně působící v Národním divadle moravskoslezském: hostující sopranistka Kateřina Kněžíková za roli v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář a členka souboru opereta/muzikál NDM Martina Šnytová za roli Reno Sweeney v muzikálu Děj se co děj Colea Portera.

Herecká asociace v sobotu 5. října vyhlásila laureáty v historické budově pražského Národního divadla.

Ceny jsou za výrazné role v inscenacích uvedených v premiérách během sté sezóny Národního divadla moravskoslezského 2018/2019. „Těší mne, že si porotci všimli pozoruhodného výkonu Kateřiny Kněžíkové v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář. Mám samozřejmě obrovskou radost i z ceny pro Martinu Šnytovou, protože ona je jednou z nejvýraznějších členek našeho souboru opereta/muzikál a porotu Thálií nezaujala poprvé – byla to její čtvrtá nominace. Cenu si za své výkony obě umělkyně rozhodně zaslouží, “ netajil radost ředitel NDM Jiří Nekvasil. 

Podrobnější profily letošních laureátů a minulá ocenění na konci zprávy, zde stručněji s citacemi:

MARTINA ŠNYTOVÁ 

získala Cenu Thálie za roli Reno Sweeney v muzikálu Colea Portera Děj se co děj (Anything Goes), kategorie muzikál-opereta, ženy. Premiéru měl muzikál v režii Petera Oravce v dubnu 2019.

Pro sólistku souboru opereta/muzikál NDM to byla už čtvrtá nominace na tuto prestižní divadelní cenu. Muzikálové role patří dnes k nejtěžším: protagonisté musejí nejen zpívat a hrát, ale také tančit a prakticky se nedostanou z jeviště. Děj se co děj je navíc „vysokou školou“ stepu. „Já si tu roli užívám, strašně mě to baví. Reno je kabaretní zpěvačka a herečka, patřičně afektovaná, je jí všude plno, ale zároveň lidsky, vnitřně, úplně obyčejně touží po lásce. Hledá ji zpočátku neúspěšně,“ říká o roli (na kterou se prý původně vůbec necítila) Martina Šnytová, která patří jednoznačně k diváky nejoblíbenějším stálým členům souboru operety/muzikálu NDM. 

Kromě zmíněné role ztvárňuje nově Martina Šnytová také herečku Catherine Hiatt v novince sezóny - komorním muzikálu Jasona Roberta Browna Pět let zpět (The Last Five Years). Diváci NDM Martinu Šnytovou už viděli také jako Julii v muzikálu Borise Urbánka, Jaromíra Nohavici, Jiřího Joska a Šimona Cabana Romeo a Julie, poselství lásky nebo jako Lilli Vanessi v muzikálu Colea Portera Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!). Aktuálně hraje také v rockové opeře Jesus Christ Superstar (Rice – Lloyd Webber), v hororovém muzikálu Rebecca podle kníhy Daphne du Maurier a menší roli herečky má v činoherním dramatu Johna Hodge Rádce o záměně rolí diktátora Stalina a spisovatele Bulgakova.

Její předchozí nominace: Helena v Offenbachově Krásné Heleně, Helena v Polské krvi Oskara Nedbala a Fanny Briceová ve Funny Girl (autoři Lennartová, Burns, Merrill).

Rodačka z Čeladné absolvovala obor sólový zpěv na Janáčkově konzervatoři v Ostravě u profesorky Elišky Pappové, u níž pokračovala i v magisterském studiu na Fakultě umění Ostravské univerzity, které úspěšně dokončila v květnu 2012.

V roce 2007 se stala finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a získala Cenu Jarmily Novotné. V Národním divadle moravskoslezském se poprvé objevila v roce 2003, stálé angažmá získala o čtyři roky později. Ve zdejším operetním souboru – dnes soubor operety/muzikálu – nastudovala mnoho hlavních rolí, jako byla např. Arsena – Cikánský baron, Liduška – Paní Marjánka, matka pluku, Violetta Cavallini – Fialka z Montmartru, Adéla – Netopýr, Denisa – Mamzelle Nitouche, Nastěnka – Mrazík, Adéla – Sázky z lásky (Guys & Dolls), Káča –Divotvorný hrnec, Helena Zarembová – Polská krev, Helena – Krásná Helena, Evelyn – Fantom Londýna, Fanny Briceová – Funny Girl, Máří Magdalena – Jesus Christ Superstar, Lilli Vanessi – Kiss  me, Kate (Kačenko, pusu!), Julie – Romeo a Julie, poselství lásky. Zpívala též v několika inscenacích operního souboru NDM (Výlety páně Broučkovy, Prodaná nevěsta), v minulosti hostovala například v Moravském divadle Olomouc (titulní role v muzikálu Sugar podle filmu Někdo to rád horké nebo Královna Eliška v Noci na Karlštejně) a také v Divadle Hybernia v Praze (Evelyn v muzikálu Přízrak Londýna – pražské verzi Fantoma Londýna).

Hostující sopranistka KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ 

získala Cenu Thálie za roli Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář (v režii dua SKUTR). Kategorie opera – ženy. Premiéra byla v dubnu 2019.

„Role Julietty je prostě boží a pro mne je nejdůležitější, aby se to líbilo divákovi. V tomto případě se to moc povedlo, Julietta aneb Snář je výborná inscenace,“ vyznala se Kateřina Kněžíková poté, co byla na cenu nominována. Nabídku zpívat snovou dívku Juliettu dostala od hudebního ředitele opery NDM Jakuba Kleckera a je to podle ní první opera, která se vymyká tomu, co dosud zpívala, takže s jejím přijetím váhala. „Hlasově je ale Julietta přesně to, v čem se teď cítím doma, kam se hlasově posouvám. Ta role přišla ve správné době,“ říká. „V Ostravě se dělá úžasné divadlo a já jsem šťastná, že tam mám možnost zpívat nádherné role,“ říká sólistka předních českých operních domů a žádaná koncertní umělkyně. 

V ostravské opeře se Kateřina Kněžíková aktuálně připravuje na roli Rusalky v opeře Antonína Dvořáka s režisérem Radovanem Lipusem a dirigentem Jakubem Kleckerem (premiéra bude 17. října). „Rusalka je splněný sen! Jsem ráda, že se mi ty sny plní právě v kraji, kde se stále cítím být doma,“ doplnila rodačka z Bohumína. 

Letos byli za role v NDM nominováni také Jiří Sulženko (Gianni Schicchi ve stejnojmenné opeře Giacoma Pucciniho – součást operního Triptychu) a Shino Sakurado (první sólistka baletu NDM zaujala porotu jako Markýza de Merteuil v díle Arturse Maskatse a Krzysztofa Pastora Nebezpečné známosti).

Absolventka Pražské konzervatoře a HAMU je laureátkou řady soutěží. V roce 2018 byla nominována na Cenu Thálie za roli Adiny v inscenaci opery Nápoj lásky v NdB. V témže roce byla spolu s Kateřinou Englichovou oceněna cenou Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku 2017. Ztvárňuje především mozartovské a belcantové role. Od roku 2005 je sólistkou ND v Praze, často hostuje v NDM v Ostravě,  dále na jevištích SND v Bratislavě, v Theatre de Caen, Opera Royal de Versailles, Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu a v Opera de Dijon. Je žádanou koncertní pěvkyní, vystupuje na prestižních festivalech.

Její nahrávka opery Dove e amore e gelosia pro OPUS ARTE získala ocenění německé kritiky „Preis der deutschen Schallplattenkritik“. V roce 2018 natočila společně se svým manželem Adamem Plachetkou CD Každý jen tu svou.Pavla Piatkiewiczová,
Ostrava
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 150 Kč/hod.

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 90 do 110 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků