Den dárcovství orgánů a transplantací. Nevíme, kdy budeme potřebovat sami DARnejCEnnější

  • 11. října 2019,
  • 12:40,
  • PR

Transplantační centrum Fakultní nemocnice Ostrava připravilo na 11. října u příležitosti Evropského dne dárcovství orgánů a transplantací jako jediné v České republice unikátní setkání pacientů po transplantaci, žijících dárců, pozůstalých po dárcích a zdravotníků. Na vzpomínkové akci na všechny dárce orgánů s názvem DÁRCE!! DARnejCEnnější budou v průběhu večera pořádaného v Divadle Mír v Ostravě – Vítkovicích promítány také reportáže a medailonky hrdinů – dárců i příjemců životně důležitých orgánů.

„Transplantaci orgánů považuji za jeden z nejvýznamnějších úspěchů medicíny tohoto století. Naše Transplantační centrum zajišťuje už od roku 1992 odběry orgánů od zemřelých i žijících dárců. Od roku 2015 jsme rozšířili činnost i na odběry orgánů od zemřelých dárců po nevratné zástavě krevního oběhu. Jsem rád, že v tomto programu je ostravské centrum hodnoceno jako nejúspěšnější v rámci České republiky“, uvedl MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava.

Transplantační program v ČR je soustředěn do jednoho Koordinačního střediska transplantací v Praze
a sedmi regionálních transplantačních center. Regionální transplantační centra jsou umístěna
v IKEM, ve fakultních nemocnicích Motol, Plzeň, Hradec Králové, Ostrava, Olomouc a v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno. 

„V Evropě je na čekací listině více než 50 000 lidí. V ČR je to přes 800 lidí, z toho více než dvě třetiny čekají právě na ledviny. V našem centru jsme v roce 2018 provedli 31 odběrů, 49 transplantací ledvin od zemřelých dárců a dva odběry ledvin s následnou transplantací proběhly mezi příbuznými. Letos jsme dosud provedli
19 odběrů a 34 transplantací ledvin, z toho dvě příbuzenské. Za celou dobu existence centra to tedy bylo už
1 095 ledvin transplantovaných v Ostravě“, řekl MUDr. Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra Ostrava.

Evropský den dárcovství orgánů a transplantací je vyhlašován Evropskou komisí vždy 2. sobotu v měsíci říjnu. Letos to vychází na 12. října. První ročník Evropského dne dárcovství orgánů a transplantací se uskutečnil v roce 1996 v Ženevě a od roku 1998 je organizován Radou Evropy pokaždé v jiné zemi. K tomuto významnému dni se tradičně připojuje i Transplantační centrum Ostrava. Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, pracoviště v rámci Frýdku-Místku
Frýdek-Místek
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

A.G.J. - chráněná dílna s.r.o., Železniční stanice Ostrava - Mariánské Hory
Ostrava
od 95 Kč/hod.

Detail

Patronus servis Ostrava, s.r.o.,
Ostrava
od 87 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků