Studenti z gymnázia v Bílovci mají kromě psychologa už i svého právníka

  • 16. listopadu 2019,
  • 7:15

Studenti Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci mohou každou druhou středu v měsíci zdarma využívat právnickou poradnu. Škola jedná s Českou advokátní komorou, aby právní poradnu zaštítila jako pilotní projekt. Tato služba by se tak mohla rozšířit i do dalších středních škol v republice.

 „Jde o novinku nejen v naší škole, ale i v rámci kraje a republiky. Chceme tak pomoci studentům, kteří potřebují anonymně právní radu a nevědí, na koho se obrátit. Máme velmi dobré zkušenosti s psychologickou poradnou, jež v naší škole funguje už sedm let. Myslím si, že některá témata řešená v psychologické poradně mají právní charakter, takže obě poradny budou moci spolupracovat,“ říká Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci a dodává, že právnická poradna je ve škole k dispozici od října letošního roku.

 „Veškerá jednání se studenty budou probíhat osobně a naprosto diskrétně. Lze samozřejmě přijmout i skupinu studentů, pokud se tak dohodnou,“ říká Tomáš Panáček, vedoucí právnické poradny v Bílovci. „Ze své vlastní zkušenosti vím, že již v gymnáziu vzniká řada perspektivních projektů, které zasluhují právní péči,“ pokračuje Tomáš Panáček, jenž patří k absolventům bíloveckého gymnázia. „Když se vrátím do svých studentských let, mohu s odstupem času říct, že už tehdy jsme měli se spolužáky plno nápadů a snad i podnikatelských záměrů. Nicméně jsme je nedokázali dotáhnout do konce. Chyběla nám zkušenost či opora ze strany někoho, kdo by nám pomohl s rozjezdem. Byli jsme první, kdo v 90. letech minulého století začal s organizací dnes tolik úspěšného školního projektu Unplugged, který je půdou třeba pro vznik dobrých hudebních kapel a divadelních klubů. V té době v gymnáziu vznikala řada autorských děl, ale nikdo to neřešil. Nápady a zkušenosti, které studenti získávají v rámci těchto či jiných projektů, se dají v budoucnu velmi dobře zúročit.  Proto jsem připraven žákům s jejich aktivitami a tvorbou pomoci a případně se pokusit zajistit i sponzorské příspěvky na jejich projekty, které by je posunuly v jejich plánech dál,“ doplňuje.

Právnická poradna bíloveckého gymnázia poskytne studentům mimo jiné odpovědi na otázky vztahující se k ochraně studentských práv a zájmů, rady v rámci zamýšlených či již probíhajících projektů – startupů – i ochrany autorského práva. „Mladí lidé budou mít přehled, motivaci a oporu. Mnohdy stačí jen vysvětlení problematiky či pouhé svěření se a student tak získá jistotu nebo se zbaví zbytečných obav. A to je to zásadní,“ uzavírá Tomáš Panáček.SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

Dnes 18:00 - 15.12. 20:00
Frýdek-Místek, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Karel je náš / vzpomínková večer na Karla Gotta

21.12. 19:00 - 12.12. 3:56
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Vánoce na hradě

14.12. 10:00 - 12.12. 3:56
Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

REDUZA pro s.r.o.
Ostrava-město
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 24 790 Kč do 53 200 Kč

Detail

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace
Bruntál
od 17 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků