VHM dokončuje kroužky čerpadel pro jadernou energetiku a zopakuje si i plášť kontejneru

  • 24. ledna 2020,
  • 9:20,

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dokončila výrobu dílů pro čerpadla jaderné elektrárny pro ruskou skupinu Ruspolymet. „Šlo o 21 kroužků o celkové hmotnosti 220 tun. Pro tyto produkty VHM disponuje všemi potřebnými certifikáty a oprávněními pro jejich dodávky do tuzemských jaderných elektráren i na export. Všechny zakázky mají velmi zajímavou hodnotu, ačkoli konkrétní čísla nemůžeme zveřejnit,“ uvedl předseda představenstva VHM Jaromir Schmid.

Skupina Ruspolymet vyvíjí a dodává díly systémů pro jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER. Tyto systémy zahrnují celou řadu zařízení, včetně čerpacích zařízení, potrubí a potrubních armatur. VHM má bohatou zkušenost s dodávkami pro reaktory typu VVER. 

„Vítkovice dodávaly díly pro všechny české a slovenské jaderné elektrárny s reaktory VVER – od Dukovan až po Mochovce. Nechyběli jsme samozřejmě ani při výstavbě Temelína. Kvalifikovali jsme se ale i pro subdodávky v někdejším tendru na dostavbu této jaderné elektrárny, kde se uvažovalo i o americkém nebo francouzském typu reaktoru, “ uvedl specialista VHM Lubomír Gogela. 

V segmentu se VHM pohybuje od druhé poloviny 60. let minulého století, kdy se tehdejší koncern podílel na výstavbě desítek jaderných elektráren mj. v Maďarsku, Polsku, Bulharsku, Německu, Rusku, na Ukrajině a v Indii. VHM tradičně dodávalo díly primárního potrubí, reaktorů, parogenerátorů a kompenzátorů objemu.  

V současné době se firma v produkci pro „jádro“ neorientuje jen na nová zařízení. Na konci minulého roku dokončila části kontejnerů pro vyhořelé palivo. V tomto případě šlo o plášť kontejneru dodávaný tuzemské společnosti Škoda JS. Obdobná zakázka by se měla zopakovat i letos. Opět půjde o výkovky na kontejnery pro přepravu a uskladnění vyhořelého jaderného paliva z tuzemských jaderných elektráren Temelín a Dukovany. 

„VHM disponuje potřebnou technickou dokumentací pro výrobu klíčových dílů pro klasickou, jadernou, větrnou i vodní energetiku. V těchto oblastech se chceme pohybovat i do budoucna,“ doplnil k zájmovým oblastem VHM Jaromir Schmid. 

https://vhm.companyPavel Gola - pracoviště, kontaktní osoba Pavel Gola, tel. 724 152 451, email pavel.gola@tiscali.cz
Ostravice
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

OBB stavební materiály, spol. s r.o. - provozovna
Opava
od 15 000 Kč/měsíc

Detail

HAMOR - STAV s.r.o.
Karviná
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků