Ateliér při NDM nabízí učitelům češtiny a literatury unikátní program Učíme (se) divadlem

  • 14. února 2020,
  • 13:08,
  • PR

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (dále Ateliér při NDM) nabízí od konce února učitelům českého jazyka a literatury atraktivní program s názvem UČÍME (SE) DIVADLEM. Učitelé mohou postupně do konce roku vidět v divadlech v kraji inscenace devíti děl světových dramatiků nebo divadelní adaptace románů či jiných literárních děl, probrat je s tvůrci inscenací a poté rozebrat na seminářích. Žákům a studentům pak mohou poskytnout atraktivnější a zasvěcenější pohled, mohou s nimi hledat i jiné cesty reflexe děl světové literatury.

Jako první je v plánu na konci února návštěva představení inscenace Kytice Karla Jaromíra Erbena ve Slezském divadle v Opavě. Do konce sezóny navštíví účastníci ještě čtyři další představení. „Zajišťujeme výhodné vstupenky, které už mají učitelé přímo v ceně kurzovného, a jednotlivá představení budeme poté diskutovat v divadlech s tvůrci inscenace (uměleckým šéfem souboru, režisérem nebo dramaturgem) a pak rozebírat na našich společných seminářích,“ upřesnila lektorka Sylvie Vůjtková s tím, že program časově nezasáhne do výuky. Všechny aktivity jsou v plánu v podvečerních a večerních hodinách, návštěvy divadel v běžné hrací době představení. 

„Naším cílem je hledat možnosti, jak propojit návštěvu divadla s výukou literatury. Pomůžeme učitelům dívat se na divadelní inscenaci jako svébytnou uměleckou formu, která se od literární předlohy musí zákonitě odlišovat. Na seminářích, které se budou konat vždy týden po návštěvě představení, budeme společně rozebírat inscenaci jak z divadelního hlediska, tak ve srovnání s předlohou – zda skutečně vypovídá o stejných věcech, nebo se soustřeďuje jen na určitá témata, nebo témata na rozdíl od literárního díla posouvá jinam. Podstatou je prozkoumat, jak s návštěvou představení dále pracovat, jak podněcovat studentskou reflexi i kritické myšlení a vypozorované věci zapojit do potřebného kontextu,“ přiblížila lektorka a dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

Program je naplánován na celý tento rok (2020), zahrne celkem devět návštěv všech divadel na území Moravskoslezského kraje, která mají či od září (v nové sezóně) budou mít požadovaná díla na repertoáru. 

Jde o tituly, které divadla buď uvedla v premiéře nedávno, nebo premiéry teprve mít budou.Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

PCP EURO-POWER EURO POLICE, s.r.o. . - Opava
Opava
od 110 do 140 Kč/hod.

Detail

Ing. Daniel Kozel
Kravaře
od 18 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků