Bílovec postaví ve Staré Vsi indiánské týpí a v Lubojatech dětské hřiště

  • 25. června 2020,
  • 14:01,
  • PR

Bílovec na konci loňského roku vyhlásil nultý ročník takzvaného participativního rozpočtu, který již zná i svého vítěze. Stal se jím projekt, prostřednictvím něhož vyroste ještě letos na zahradě Základní školy ve Staré Vsi pravé indiánské týpí.

Projekt v hodnotě 150 tisíc korun zpracoval a přihlásil Richard Ocásek, který měl v hlavě hned několik nápadů, které by pomohly rozvoji města i okolních obcí. 

Richard Ocásek, autor projektu: „Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi náměty, nakonec jsem podal projekt na indiánské týpí. Zahrada naší školy ve Staré Vsi není totiž vybavena tak, jak by ve 21. století být mohla. Dlouho se zde neinvestovalo. A protože s dětmi chodíváme na Jarošův statek do Studénky, kde mají nejen koně, ale i toto týpí, nechal jsem se inspirovat. Týpí může sloužit nejen na hraní, ale i jako venkovní učebna nebo jako místo pro mezigenerační setkávání dětí a rodičů či prarodičů, a to takřka po celý rok.“ 

Průměr týpí bude osm metrů a výška také osm metrů.

Richard Ocásek, autor projektu: Je obrovské a vejdou do něj najednou možná i všichni žáci naší školy, což je fajn. Další výhodou je i to, že se vedení Jarošova statku s námi podělilo o zkušenosti a přesně tak víme, na co si dát pozor."

Do nultého ročníku participativního rozpočtu města Bílovec byly přihlášeny celkem čtyři projekty, dva splňovaly veškeré podmínky a byly vybrány do finálního kola, v němž o vítězi měli rozhodnout občané. 

Renata Mikolašová, starostka Bílovce: „Prezentace těchto dvou projektů měla proběhnout prostřednictvím našeho zpravodaje a lidé měli na jaře hlasovat v místních částech ve školách a pak v naší knihovně na náměstí,. Jenže pak přišel nouzový stav a vše se zastavilo. Měli jsme dvě možnosti. Buď vše oddálit a zvolit nový termín na podzim, navzdory tomu, že jsme netušili, jak bude situace za pár měsíců vypadat. Nebo podpořit oba projekty bez hlasování. A jelikož víme, že když se cokoli oddaluje, není to dobré, rozhodli jsme se pro druhou variantu. Oba projekty však byly navrženy na maximální částku, která byla z rozpočtu města pro participativní rozpočet vyhrazena, vybrali jsme tedy jeden, a tím se stalo indiánské týpí. Druhý projekt, výstavbu dětského hřiště v Lubojatech, jsme však podpořili přímo z rozpočtu města částkou 100 tisíc korun."

Místní část Lubojaty tak bude mít díky navrhovatelce Pavle Solnické v blízké době dětské hřiště. 

Pavla Solnická, maminka dvou malých dětí: „Maminkám v obci již delší dobu chyběl veřejný prostor pro vzájemná setkávaní a smysluplné trávení volného času s malými dětmi. Když mě manžel upozornil na možnost zapojit se do participativního rozpočtu, s podporou místních maminek jsem podala projekt na vybudování dětského hřiště v Lubojatech. Díky tomu vyroste před fotbalovým hřištěm menší dětské hřiště s lanovou pyramidou, pružinovou houpačkou a klasickou vahadlovou houpačkou."

A jak paní Solnická, tak i pan Ocásek již nyní přemýšlejí nad dalšími návrhy.

Renata Mikolašová, starostka Bílovce: „Jsme rádi, že se nám podařilo schválit oba projekty. Třetí projekt s názvem Ráfovy zahrady, který přesáhl svým rozsahem participativní rozpočet, jsme zařadili do plánu rozvoje města. A stejně tak zvažujeme budoucí využití i čtvrtého projektu, bikrosové trati. Věříme, že v příštím roce, kdy vyhlásíme oficiální první ročník participativního rozpočtu, už vše proběhne tak, jak má."

Příští rok tak občané mohou opět podávat návrhy na zvelebení města i místních částí až do výše 150 tisíc korun.Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

M - SILNICE a.s. - Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků