COVID CENTRUM FNO vzniklo nově v areálu Fakultní nemocnice Ostrava

  • 12. srpna 2020,
  • 20:22,
  • PR

Na okraji areálu FN Ostrava bylo dnes oficiálně otevřeno tzv. COVID CENTRUM FNO, kde jsou na jednom místě soustředěna všechna odběrová místa, informační centrum a zakrátko přibude i laboratoř s kapacitou minimálně 1 000 testů denně. Zároveň se navýšila dosavadní kapacita odběrových míst ze současných 250 na 1 000 odebraných vzorků denně. Infocentrum poskytne zájemcům veškeré informace o prevenci, projevech nemoci a rady, jak při podezření postupovat. Seznámí je s chytrou karanténou nebo aplikací eRouška, které pomáhají k včasnému zachycení potenciálně nakažených osob.

MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava: „Celý systém jsme vybudovali tak, abychom byli co nejlépe připraveni, kdyby se epidemiologická situace v kraji výrazně zhoršila. Nic nedramatizujeme, ale ani nebagatelizujeme. Udělali jsme zkrátka taková opatření, aby lidé věděli, že se mají kam obrátit, kdyby bylo potřeba, nebáli se a zase mohli normálně žít."

 Nyní je nemocniční laboratoř schopna vyhodnotit až 400 odběrů denně. Na konci září bude díky novým přístrojům připravena zpracovat minimálně 1 000 vzorků denně. Důležité je, aby klienti znali výsledek testu co nejdříve.

Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví: „Oceňuji aktivitu a akčnost jednání FN Ostrava, kdy promptně zareagovali na danou situaci v Moravskoslezském kraji, navýšili odběrovou kapacitu odběrných míst a budují si vlastní autonomní laboratoř na testování Covid-19. Vybudování robustní páteřní sítě odběrných míst s dostatečnou kapacitou pro testování je jedním ze základních pilířů pro úspěšné zvládnutí boje proti nemoci Covid-19." 

Prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.: „Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila naše životy a také nám ukázala, že je nutné být na podobné situace připravení. Koronavirus ze světa nezmizí, takže nám nezbývá, než se naučit s ním úspěšně bojovat. Teď je míč na straně vědy a vývoji vakcíny. Věřím, že v novém COVID CENTRU brzy přibude i očkovací ambulance."


Zahájení provozu COVID CENTRA FNO považuje za velkou pomoc z pohledu významné podpory prevence v boji s koronavirovou nákazou zejména, ale nejen pro obyvatele města Ostravy i náměstek primátora Statutárního měst Ostravy Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D. 

Zbyněk Pražák, náměstek: „Značný přínos spatřuji také v posílení pocitu jistoty lidí, že zde naleznou v případě potřeby účinnou pomoc. Jsem rád, že tímto krokem současně ostravská fakultní nemocnice zdůraznila svoji nezastupitelnou roli v zabezpečování kvalitní zdravotní péče v tomto kraji a rád bych upřímně poděkoval všem, kteří se na otevření COVID CENTRA FNO jakkoliv podíleli."


Informace související s nemocí Covid-19 budou těm, kteří přijdou do Informačního centra, předávat nejen pracovníci FN Ostrava, ale také kolegové z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. 

MUDr. Pavla Svrčinová, Ph.D., ředitelka krajské hygienické stanice: „Covid-19 je vysoce infekční nemoc. Prevence před nákazou je stejná jako u jiných virových respiračních onemocnění, například chřipky. To znamená především mytí rukou, vyhýbání se osobám s respiračními potížemi, omezení se koncentrovanému shromáždění osob. Prevence tedy spočívá zejména v osobní odpovědnosti každého jednotlivce." 

Zájemci o testování a informace mohou přijít do COVID CENTRA FNO denně (včetně sobot, nedělí a svátků) mezi 7:00 – 15:00 hodin. Samoplátci se mohou k odběru online zaregistrovat na webu FN Ostrava https://pomoc.fno.cz/193764. Vstup do areálu COVID CENTRA FNO v Ostravě-Porubě je z ulice K Myslivně.Libor Pindur, pracoviště
Opava
od 14 600 Kč/měsíc

Detail

JTI mont s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků