Japonské dny v Ostravě

  • 19. října 2020,
  • 15:11,
  • PR

Hollywoodská hvězda, klavírní virtuóz, japonská Björk, samurajský boj, japonský tanec, bojová umění, filmy, divadlo…. To vše, a ještě mnohem více. Z důvodů vládního nařízení ZRUŠENO. Dlouhodobě připravovaný festival Japonských dnů, na který se těšila široká veřejnost z celé České republiky i zahraničí, byl až do poslední chvíle plánován na datum 6. a 7. 11. 2020 v Domě kultury města Ostravy.

Organizace se opět ujal tým členů Česko-japonského kulturního centra, které v Ostravě funguje již od roku 2016. Letošní akce měla být věnována především oslavám k výročí 100 let diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československou republikou a za podpory města Ostravy a Velvyslanectví Japonska v ČR byl vytvořen velmi bohatý a zajímavý program.

Na zahájení akce byl naplánován tzv. Běh přátelství, jež byl podpořen zástupci ostravských umělců a sportovců, kteří měli štafetově předat japonskému velvyslanci symbolický oheň přátelství mezi Japonskem a Českou republikou. K běhu se s radostí a nadšením přihlásili např. Mirai, Richard Krajčo, Patrik Děrgel, Michal Sedláček, Kateřina Huberová, Petr Korbel, Tomáš Savka, Martin Chodúr, Milan Baroš a další významné osobnosti našeho regionu.

Nejvýznamnějšími hosty byli bezesporu japonští umělci, které se po velmi dlouhých jednáních, v některých případech trvajících více než 2 roky, podařilo pozvat a dohodnout jejich unikátní vystoupení.

Hlavní hvězdou festivalu měl být pan Tetsuro Shimaguchi - herec, choreograf a mistr umění kenjutsu. Světově proslul jako choreograf bojových scén filmu Kill Bill. V současné době propaguje filmovou scéniku a umění Kengido po celém světě, za které získal řadu ocenění. Vystoupit měl se svou skupinou Kamui – Samurai Swords Artists v hlavním programu festivalu. Pozvání přijali také hudebníci Tujiko Noriko a Tempei Nakamura. 

Tujiko Noriko, které se přezdívá japonská Björk, je zvuková umělkyně původem z japonského města Ósaka, která nyní žije již dlouhodobě ve Francii. Zpěvu se věnuje již od tří let a spolupracuje s mnohými hudebníky s japonskými producenty. Jejímu koncertu měl být věnován páteční večer.  Tempei Nakamura je japonský klavírista a skladatel, jehož tvorba je značně ovlivněna jeho pohnutým životem. V roce 1995 zemětřesení zničilo jeho domov a on musel odejít ze studií a začít pracovat. K hraní na klavír se ale vrátil a jeho tvorba měla být závěrečnou tečkou festivalu Japonské dny.

Na programu festivalu mělo vystoupit mnoho dalších významných skupin a osobností, jako unikátní Divadlo Kjógen, na které se vždy Ostrava velmi těší, skupina Gorin s ukázkou samurajského boje v tradičních samurajských zbrojích, na pořadu byly také ukázky bojových umění – Aikido, Karate, Judo, Jiu Jitsu, Kendo nebo Iaido.

Během doprovodného programu byly plánovány workshopy japonského umění Kaligrafie, Origami, malby Sumi-e, japonského tance Obon nebo tradičních stolních her Go a Shogi a také filmová projekce japonské kinematografie.

A co by nemohlo chybět? Přeci gastro-zóna s japonskými kuchaři! I ta byla v prostorách kulturního domu naplánována.

Spočítáno, sečteno - 830 dní, 4150 hodin, 249 000 minut. Tolik času si vyžádaly přípravy festivalu Japonské dny v Ostravě 2020. Bohužel v důsledku vyšší moci a pravidel vládních nařízení nebude možné festival uskutečnit. Tým Česko-japonského kulturního centra ale věří, že se vše uskuteční v lepším čase, s ještě lepším programem a ještě větší podporou a přízní všech milovníků Japonska a kultury této země.USNU nové spaní s.r.o. (Ostrava - Poruba)
Ostrava
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o..
Ostrava
od 15 000 Kč/měsíc

Detail

David & son s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků