Z Jeseníku nad Odrou vede nová cyklostezka s kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí

  • 23. června 2021,
  • 20:03,
  • PR

Ve středu 23. června byla mezi obcemi Jeseník nad Odrou a Vražné, jež jsou součástí turistické oblasti Poodří, slavnostně otevřena nová, 4,786 kilometru dlouhá a 2,5 m široká cyklostezka s populárními nástřiky kresleného slovníku moravskoslezského nářečí, které pro Moravskoslezský kraj vytvořila firma UAX.

„Obliba cykloturistiky mezi lidmi stále více stoupá. Díky dotačnímu programu Podpora rozvoje cykloturistiky Moravskoslezský kraj pravidelně přispívá na výstavbu nových cyklotras. Ta nová navíc téměř spojuje místní zastávky naší Technotrasy, tedy výrobu sirupů ve stáčírně Jesenické kyselky v Jeseníku nad Odrou i zážitkové tisknutí ve firmě UAX v Bernaticích nad Odrou. Zde si mohou návštěvníci dokonce zapůjčit krajská elektrokola v rámci projektu E-kola pro kraj a projet si novou potištěnou cyklostezku. Ideální by bylo, kdyby se postupným rozšiřováním cyklostezek mohli cyklisté na kole dostat skoro na všechny další atraktivity, které jsou do Technotrasy zahrnuty,“ konstatuje Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a turistický ruch, a dodává, že originálním slovníkem jsou opatřena také trička a suvenýry, které mají turistům vtipným způsobem připomenout návštěvu regionu.

Zmíněná cyklostezka, vedoucí z Jeseníku nad Odrou do Vražného i na opačnou stranu do Hůrky, byla dokončena v dubnu letošního roku, následovala květnová kolaudace. „Jsem rád, že se nám po letech příprav, brzděných zejména náročností jednání s majiteli pozemků, podařilo s podporou SFDI a Moravskoslezského kraje dokončit projekt, který vede cyklisty mimo rušné a tedy i nebezpečné komunikace,“ říká Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou, a upřesňuje, že celkové náklady na vybudování stezky činí zhruba 34 milionů korun. „Z toho dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury představovala zhruba 23 milionů a dotace z Moravskoslezského kraje 1,5 milionu korun. Zbývající náklady byly rozděleny podle katastrů jednotlivých obcí. Jeseník nad Odrou, včetně místní části Hůrka, uhradil ze svého rozpočtu 7,2 milionu korun, Vražné 2,3 milionu korun.“

Kromě toho, že cyklisté a bruslaři jsou díky nové trase konečně v bezpečí, si Tomáš Machýček cení zejména dalších přidaných hodnot cyklostezky. „Jsem si jist, že slovník moravskoslezského nářečí inspiruje návštěvníky Poodří k zastavení a alespoň chvilkovému splynutí s okolní nádhernou přírodou. I proto chceme v druhé části projektu postupně vybudovat několik atypických odpočinkových zón s unikátním mobiliářem odpovídajícím výjimečnému designu stezky,“ nastiňuje další plány starosta Jeseníku nad Odrou.

Na jeho slova navazuje Radek Leskovjan, designér značky UAX známé svými ikonickými tričky. „Zastavení jsou naplánována na několika částech stezky v Hůrce, ve Vražném a dvě v Jeseníku nad Odrou. Jedno bude U křížku, druhé u Jesenického pramene. Tady by mělo vzniknout příjemné pobytové místo s parkovou úpravou, kde člověk stráví i více času,“ upřesňuje místní patriot, jenž vyrůstal a žil v Jeseníku nad Odrou a jehož firma sídlí v nedalekých Bernarticích nad Odrou.

Díky nástřikům zhotoveným podle návrhů společnosti UAX je nová cyklotrasa už teď unikátní dokonce v celorepublikovém měřítku. „Vsadili jsme na originalitu a na vtip, což je podle mého názoru jedna z nejlepších cest, jak podpořit cestovní ruch v kraji. Lidé se chtějí bavit a náš projekt jim k tomu dává dostatek příležitostí. Navíc úsměvnou formou vysvětluje výrazy, jimž návštěvníci z jiných částí republiky nerozumějí,“ představuje Radek Leskovjan další a velmi podstatný rozměr vizuální identity cyklostezky.

„To, že Poodří se díky podobným projektům dostává stále víc do povědomí turistů, je velice přínosné i pro rozvoj podnikání v naší turistické oblasti. Soustředit pozornost návštěvníků na regionální výrobce i služby je jednou z priorit našeho destinačního managementu,“ akcentuje Pavlína Ambrosch, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko, o.p.s.

OFTEX LENS, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 149 do 208 Kč/hod.

Detail

Hutní montáže, a.s. , Ostrava
Ostrava
od 23 640 Kč/měsíc

Detail

Hutní montáže, a.s. , Ostrava
Ostrava
od 23 640 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků