Jak vybrat elektrokoloběžku nejen pro děti?

  • 20. června 2022,
  • 18:51,
  • PR

Elektromobilita se už dávno netýká pouze tradiční automobilové dopravy. Zasáhla už i volnočasové aktivity, takže se můžete pohodlně přemisťovat například za pomocí elektrokol. Není se čemu divit, že si nemalou popularitu zajistily také elektrokoloběžky. Patří momentálně mezi top zařízení, na kterých je možné se pohybovat pomocí ekologického elektromotoru. Pokud stojíte před rozhodnutím, že sobě nebo svým potomkům podobný stroj pořídíte, nezapomeňte zohlednit více faktorů. Jak vybrat elektrokoloběžku nejen pro děti?

Výhody elektrokoloběžek

Praktické elektrokoloběžky se stávají stále více oblíbeným dopravním prostředkem. Je to dáno především tím, že jsou malé, projedou tedy snadněji u užšími místy, jsou snadno ovladatelné a přenosné (můžete je například složit do MDH nebo si je donést až do kanceláře). Často je můžete zahlédnout i na ulici ve větších městech, kde slouží jako prostředky ke sdílení. A tak si vlastně můžete i vyzkoušet jejich jízdní vlastnosti.

Co si rozmyslet ještě před samotným výběrem

Výrobci plynule reagují na požadavky trhu, a proto je aktuálně možné vybírat z velkého množství různých typů elektrokoloběžek, které mohou mít i výrazně rozdílné vlastnosti. Proto je dobré mít předem rozmyšleno:

  • Komu bude koloběžka určena – pro dospělé nebo pro děti,
  • jakou by proto měla mít hmotnost,
  • jaký terén bude převážně zdolávat.

Typy koloběžek

  • Dětské elektrokoloběžky – jedná se o modely, které jsou více uzpůsobeny dětské tělesné konstrukci. Měly by proto být lehčí, naprosto jednoduše ovladatelné a samozřejmě s omezenou rychlostí (například kolem 6 km/hod).
  • Městské elektrokoloběžky – patří mezi nejrozšířenější stroje. Je to dáno právě jejich konstrukcí, která výborně zvládá všechny městské povrchy, navíc nabízí svým majitelům velké výhody ve skladnosti a v malých rozměrech. Po městě navíc není třeba využívat velkou baterii, dojezd i místa k dobití jsou více dosažitelné.
  • Terénní elektrokoloběžky – se hodí na náročnější výlety nebo těžké terény. Jedná se obvykle o typy s velkými koly, které bývají opatřeny i tradičními pneumatikami, které pomáhají tlumit nárazy. Výjimkou není ani výbava ve formě odpružení. Tyto modely vyžaduje větší baterii, aby dosáhly lepšího dojezdu, a hlavně vydržely i problematické úseky cesty. Jsou tedy i o něco těžší.

Výkon elektrokoloběžky

Naprosto zjednodušeně se dá říct, že čím větší má koloběžka výkon, tím je silnější a rychlejší. Dětské elektrokoloběžky tak mají výkon přibližně do 500 W, městské typy pak v rozmezí asi 500 - 1500 W, náročnější trekové koloběžky pak od 2000 W více.

Hmotnost

Hmotnost byste u elektrokoloběžky měli asi zohledňovat vždy. Přece jenom jde o stroj, od kterého čekáte nejen mobilitu, ale i to, že ho budete sami moci aspoň občas přenášet. Pro dětské a městské elektrokoloběžky je nízká váha naprosto typická, pohybuje se přibližně do hodnoty 14 kg. Těžší modely mají silnější baterii a často také rám, takže pak už volíte opravdu podle náročnosti terénu nebo způsobu využití.

Baterie

Kapacita baterie má přímý vliv i na dojezd stroje. Udává se v mAh a její výdrž i životnost ovlivňuje správné zacházení. Je třeba ji pravidelně dobíjet, ale ne vždy na 100 %, ani se moc nevyplatí vybíjet „na doraz“. Ale konkrétní požadavky by měl vždy uvádět výrobce.

Dojezd

Levnější typy a dětské elektrokoloběžky mají běžně dojezd kolem 20 km, na cesty po městě a menší výlety se hodí koloběžky, které mají dojezd 20 – 50 km. Silnější a větší stroje pak zvládnou i docela hodně nad 50 km.

TIP: Půjčte si elektrokoloběžku na své dovolené. Koloběžka je ideálním „přibližovadlem“ na výletech a vy tak vytěžíte ze své dovolené co nejvíce.

Materiál

Typickým materiálem používaným na výrobu elektrokoloběžky je hliníková slitina. Má dostatečnou pevnost a zároveň žádanou lehkost. Dalším materiálem je pak ocel, ta se hodí i na zdolávání nezpevněných cest. Sportovní kusy a dražší modely mohou být vyrobeny i z karbonu nebo jiných podobných materiálů.LXM Group a. s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Charita Frýdek - Místek, pracoviště v terénu
Frýdek-Místek
od 22 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků