Zateplením fasády domu ušetříte při vytápění

  • 20. června 2022,
  • 18:54,
  • PR

Zateplení fasády se zvláště u cihlových domů a bytů stalo běžnou součástí stavby. Nejde jen o to, že zateplení pomůže srovnat a zlepšit vnější vzhled stavby. Hlavním důvodem je zamezit případným tepelným ztrátám. A o tom přesně zateplení je. Tepelné ztráty totiž mohou stát nemálo peněz, a proto je zřejmé, že kvalitním zateplením fasády domu ušetříte při vytápění.

Ochrana před teplotními výkyvy

Obvodové zdi jsou samozřejmě základem každé stavby. Tvoří její podstatu, zajišťují statiku i vlastní ochranu a bezpečnost interiéru. Mimo to samozřejmě chrání před deštěm, větrem, sněhem, sluncem, prostě jakýmikoli povětrnostními a sezónními vlivy. Přes fasádu ovšem také celý dům pracuje, proto přes ni přes léto vniká velké množství tepla a přes zimu díky ní zase uniká. Zabránit těmto výkyvům tak může aplikovaná vrstva zateplení.

Pro které budovy se zateplení hodí?

Samotné zateplení fasády je profesionální činnost, kterou je možné použít v podstatě na všechny stavby. Hodí se proto pro starší rodinné domy, novostavby, byty, administrativní objekty, ale i haly, výrobní prostory nebo třeba historické objekty.

Jako jsou klady zateplení fasády

Hlavním přínosem dobře provedené tepelné izolace je především úspora za vytápění. Sníží se totiž spotřeba energií, což již po prvním roce poznáte ve své peněžence. Dalším přínosem je ochrana zdiva. Izolační vrstva podrží nejen vysoké mrazy, ale jakékoli jiné venkovní vlivy. Zamezí tak i poruchám zdiva. Citelně se změní také akumulační schopnost stěn. Celá stavba navíc dostane lepší zvukově izolační vlastnosti. Bez pochyby se samotným zateplením skryjí a urovnají různé drobné vady, proto zateplení s dobře zvolenou barvou nebo jinými doplňky zvýší atraktivitu budovy.

Navrátí se investice?

Musíte počítat s tím, že zateplení domu něco stojí. Bylo by ale chybou si myslet, že ušetříte víc tím, že zateplovat nebudete a případně vynaložené náklady si necháte na platby za energie. Vzhledem k stále rostoucím cenám za energie toto prostě není řešení. Lépe je investovat nyní do snížení tepelných ztrát, i za cenu toho, že vám pomůže třeba rychlá půjčka. Úspory v dalších letech budou totiž značné.

Jaké jsou tepelné ztráty běžného domu

Kvalitně navržené a provedené zateplení může pomoci udržet mnoho tepla. Jaké jsou přibližné ztráty klasického staršího domu bez jakýchkoli opatření?

  • Špatné vytápění 10 %
  • Úniky přes obvodové zdi 25 %
  • Stará okna a dveře 25 %
  • Nesprávné větrání 15-25 %

Materiál pro zateplení

Možností, čím a jak zateplit je celá řada. Zkušenosti odborníků ale i vlastníků nemovitostí zužují tento výběr především na dva hlavní typy matriálů.

  • Polystyrenové desky – jsou v současnosti jedničkou mezi všemi materiály. Mají totiž nejlepší výhody – jsou finančně dostupné a jsou nabízeny v mnoha velikostech a tloušťkách. Polystyren je lehký a je snadno opracovatelný – můžete si nařezat požadované dílce, a to do oblasti kolem vypínačů, oken nebo jiných atypických míst. Desky se běžně lepí na stenu. Instalace je velmi snadná.
  • Minerální vata – má také velmi dobré vlastnosti. Nejen tepelně izolační, ale i zvukové. Minerální vata má obrovskou odolnost vůči ohni. Je ale o něco dražší a těžší. I ta se ovšem pokládá podobným snadným způsobem jako polystyren.

Úprava podkladu

Zateplení má také svá pravidla. Hlavní je dobrá příprava podkladu. Ten by měl být rovný, pevný a čistý. Není chybou jej předem pořádně vyčistit nebo zapravit vydrolená místa původní omítky (vytlouct a srovnat). Na povrch je dobré také použít hloubkovou penetraci, ta celý povrch zpevní a zabrání jejímu dalšímu poškozování (izolace vzhled omítky skryje a pravděpodobně nikdy už nebudete moci pouhým okem sledovat, že se s ní něco špatného neděje). Kolem oken je třeba odstranit parapety a okna samotná je dobré zakrýt folií. S tím vším vám ale samozřejmě jako se samotnou aplikací desek pomohou profesionálové.ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště Chlebovice - Diamo
Frýdek-Místek
od 16 800 do 18 500 Kč/měsíc

Detail

Mallne Style s.r.o. - Slezská Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 34 000 Kč/měsíc

Detail

FUS a HARAZIM s. r. o., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 37 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků