Student gymnázia vystaví v Muzeu Bílovec svou sbírku historických kol

  • 17. ledna 2023,
  • 14:58,
  • PR

V pondělí 23. ledna v 17 hodin bude v Muzeu Bílovec zahájena výstava tří desítek historických kol s názvem Bicykl od zrození až do 2. poloviny 20. století. Autorem výstavy je Petr Šimpach, student Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

První historické kolo Petr Šimpach zrenovoval s pomocí otce ve svých 13 letech. Od té doby se jeho sbírka rozrostla na třináct kousků a jeden vozík za kolo. Nejenže každý bicykl prošel jeho rukama, ale sehnal si k němu i potřebné údaje a začal se o dějiny výroby kol zajímat hlouběji. O své znalosti a také o příběhy spojené se záchranou cenných exponátů se podělí na přednášce, jež se v muzeu uskuteční 7. února v 17 hodin.

Na výstavě, která potrvá do 28. února, bude ke spatření nejen celá sbírka Petra Šimpacha, ale také historická kola zapůjčená ostravskými spolky Moravan a Elegant i bicykly přátel mladého sběratele, kteří mu s restaurováním pomáhají a sami se tomuto koníčku také věnují. „Celkem jde o tři desítky exponátů, každý je opatřen zajímavými informacemi. Byl bych rád, kdyby i lidé, kteří se historickými koly nezabývají, z výstavy odcházeli s pocitem, že viděli zajímavé unikáty, a aby si uvědomili i to, jak se vyvíjela historie jejich výroby. Vždyť v Čechách jsme byli v 30. letech minulého století schopni produkovat kola s přehazovačkou, kola odpružená i jinak technicky na výši. Jenže po roce 1948 jsme o tento náskok přišli a v 90. letech jsme začínali zase od začátku. Je toho prostě víc, co bych návštěvníkům rád předal,“ říká student maturitního ročníku Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci a na otázku, kterého bicyklu ze své sbírky si cení nejvíc, odpovídá: „Pokud jde o vzpomínky a zážitky, nejvíc toho prvního, které mě ke všemu přivedlo. S kamarádem jsem na něm dokonce absolvoval cestu z Brna do Lednice. A ze sběratelského hlediska by zvítězil tandem Eska, originální z 30. let. Těch kousků je v republice jen pár.“Petra Kluzová - Český Těšín
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

VÍTKOVICE ENERGETICKÉ STROJÍRENTSTVÍ a.s.,
Ostrava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků