Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vonné vosky od Kouzelné Víly provoní váš domov

Už 8 let tvoří Iva Irmanová z Frýdlantu nad Ostravicí ručně vyráběné vonné sójové vosky a svíčky. V sortimentu její značky Kouzelná Víla najdete vůně jako například třešně na mandlovém mléce, tulipány nebo světlušky v zahradě. V rámci představení 10 vybraných podnikatelů, které probíhá v rámci projektu Akademie pro podnikatele z Beskyd jsme se Ivy zeptali na pár otázek.

Jak vlastně vznikl název Kouzelná Víla?

Hodně lidí si myslí, že Kouzelná Víla jsem přímo já, ale není tomu tak. Před osmi lety jsme prožívali v rodině náročnější období a byli s dcerou často v nemocnici a já v té době hledala něco infantilního, do čeho bych se mohla ukrýt před vnějším světem. Jednoho rána jsem se probudila a oznámila mým nejbližším, že budu tvořit pod značkou Kouzelná Víla. Samozřejmě tomu ze začátku moc nevěřili, ale já jsem už v ten den sedla k internetu a začala si hledat různé vonné kompozice, sójový vosk a pomůcky k výrobě.

Proč jsou Tvé vonné vosky vyrobeny ze sóji?

Vonné vosky jsem začala vyrábět s malým dítětem v domácnosti a nechtěla jsem si tehdy doma pálit žádné chemikálie nebo používat materiál na ropné bázi. A proč vůbec vosky? Potřebovala jsem v té době zaměstnat svou hlavu i ruce a už od malička jsem milovala vůně, takže se vše hezky spojilo. Vzpomínám si na panelák mé tety v Českých Budějovicích, kde jsem v každém patře cítila jinou vůni. Mísila se tam směs tabáku, obědu nebo čerstvě uklizeného bytu a já to milovala. Hodně věcí mi vonělo, ale i smrdělo, takže si myslím, že oproti ostatním mám opravdu dobře vyvinutý čich.

Jaké byly vlastně Tvé začátky výroby vonných vosků?
Začátky mé výroby vonných vosků nebyly úplně jednoduché. Nejprve jsem hledala dodavatele tady u nás v ČR, ale bohužel výběr vonných olejů nebyl velký a ani kvalitní. Tudíž jsem brouzdala za hranice dál a našla je v Německu, Itálii, Británii nebo Spojených státech. Vše jsem si od píky zkoušela sama – míchání správných poměrů, odlévání vosku do forem, barvení vosků, ale také focení produktů. Byl to takový pokus omyl, ale časem se začalo dařit vytvořit nádherné vůně bez chemického ocásku.

Jak složité je vyrobit svíčku?

Na první pohled to může vypadat snadno, ale člověk se musí naučit vypočítat poměry, ve kterých má namíchat vosk a dané aroma. Aby vosk voněl dostatečně dlouho a intenzivně musíte vybrat správný knot, musíte zvolit správný objem nádoby, ale také najít správnou formu sóji. Celé prvotní testování mi trvalo dva roky, ale jen díky metodě pokus omyl jsem se dostala až do dnešního bodu. Z té doby mám své kmenové zákaznice, od kterých jsem tehdy získávala zpětnou vazbu, která mě velmi posunula.

Návrhy etiket i focení produktů si děláš sama…

Ano, protože jsem na externího fotografa nebo grafika neměla v začátcích prostředky, rozhodla jsem se všechno naučit sama. Začala jsem se více zajímat o grafiku a po nocích jsem se učila grafické programy. Takže díky malým etiketám 6x6 cm na mé vonné vosky jsem se naučila grafické programy a dnes tím pádem umím připravit i jiným podnikatelům vše od vizitek, přes nálepky, až po bannery na plot.

Kde si mohou zákazníci tvé výrobky koupit?

Vonné vosky a svíčky, ale i vonné lahvičky nebo oleje si mohou zakoupit na mém e-shopu www.kouzelnavila.cz Osobně si potom mohou vůně očichat také v prodejně Pinny na Spořitelní ulici ve Frýdlantu. S majitelkou prodejny Ivanou jsme vytvořily společně duo a zaměřujeme se na voňavý domov. Ivana prodává parfémy do praní a já zase nabízím vonné vosky do domácnosti a myslím, že se krásné doplňujeme. Razíme heslo, že aroma je kouzlo domova.

Děkuji za rozhovor.

Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představí 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory postupně najdete na webu www.progresko.czV Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.