Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Společným projektem středních škol z Bílovce a Oder je kadeřnictví v bíloveckém gymnáziu

V budově domova mládeže Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci bude 18. září poprvé otevřeno kadeřnictví, které je odloučeným pracovištěm Střední školy Odry. Odborný výcvik žáků oboru kadeřník zde nabyl podobu provozovny, která je k dispozici bílovecké veřejnosti.

Investiční akce v hodnotě 1,5 milionu korun, díky níž vzniklo moderní zázemí pro žáky i pedagogy oboru kadeřník, byla hrazena z prostředků obou škol, jejichž zřizovatelem Moravskoslezský kraj. Ten realizaci zmiňovaného projektu schválil.

„Kraj dlouhodobě prosazuje modernizaci středních škol. Snažíme se vytvářet podmínky pro odborný výcvik tak, aby žáci byli v kontaktu s běžnými zákazníky, což je pro jejich profesní růst velice důležité. Pracoviště na půdě bíloveckého gymnázia, kde vznikly kvalitní prostory pro odbornou výuku žáků SŠ Odry, je toho příkladem,“ konstatuje náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny, podle jehož slov je spolupráce Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci a Střední školy Odry vzorem pro další vzdělávací zařízení.

„V posledních třech letech jsme zaznamenali nárůst počtu žáků. Jen v oboru kadeřník je jich bezmála 170. A přestože máme tři odloučená pracoviště v podobě kadeřnických salónů v Odrách, Novém Jičíně a Kopřivnici, začali jsme mít kapacitní problém s prostory pro odborný výcvik,“ říká Jana Kellnerová, ředitelka SŠ Odry, a dodává, že škola tímto krokem zároveň vyšla vstříc žákům, kteří na praxi dojíždějí z Bílovecka. „Žáky umísťujeme na praxi na základě jejich trvalého bydliště a řada z nich je právě z Bílovce a okolí. Doposud ale museli dojíždět do Oder nebo Nového Jičína. Proto jsme hledali vhodné prostory právě zde. A díky vstřícnosti Gymnázia Mikuláše Koperníka jsme je našli,“ konstatuje. Na praxi budou podle jejích slov zastoupeny tři ročníky, jedna skupina bude mít maximálně 10 žáků. „Vzhledem k tomu, že výuka probíhá cyklicky, to znamená, že žáci mají v jednom týdnu školu a v druhém praxi, budou se skupiny střídat,“ nastiňuje podoby praktické výuky Jana Kellnerová, jež věří, že odloučené pracoviště školy si v Bílovci najde své klienty, podobně jako tři již zaběhlá školní kadeřnictví. „Vlasy zákazníků upravují studenti pod odborných dohledem zkušených pedagogů. Jde o placenou službu, v jejíž ceně je však zohledněno to, že práci nevykonávají profesionálové s výučním listem,“ dodává ředitelka SŠ Odry.

„Od započaté spolupráce si slibujeme další zajímavé možnosti. V plánu máme různé společné mimoškolní aktivity, které obě školy ještě více propojí, například workshopy a rozmanité soutěže. Prostory pro odbornou praxi byly oderské střední škole předány do dlouhodobé výpůjčky, náklady na provoz si bude škola hradit sama,“ pokračuje ředitel gymnázia Pavel Mrva s tím, že jde o další z mnoha partnerských spoluprací gymnázia. „S podobnými, oboustranně prospěšnými projekty máme dlouholeté zkušenosti,“ akcentuje a uvádí, že v areálu bíloveckého gymnázia našlo zázemí už více subjektů, například základní umělecká škola, dětská skupina Krokodýlek i neformální skupina vytvořená pro ukrajinské děti, jejichž rodiny gymnázium přijalo pod svou střechu.
OPTIMIA facility s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Statutární město Ostrava - Městská policie Ostrava
Ostrava
od 18 980 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail