Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už za pár dní začne festival Souznění. Nabídne Ledeckého, Dřízgovou i premiéru neobarokní skladby

Za pár dní začne pětadvacátý ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. Od 6. do 10. prosince přinese na několika místech Moravskoslezského kraje, který je generálním partnerem festivalu, dosud nebývalou směsici folkloru, popu, folku, rocku a klasiky, okořeněnou premiérou nové skladby v neobarokním stylu, živým betlémem, příchodem Tří králů nebo pochůzkami s koledou.

V hlavním programu najdou posluchači a diváci namátkou Janka Ledeckého s Bandem a Nosticovým kvartetem v Domě kultury ve Frenštátu pod Radhoštěm, mezzosopranistku Evu Dřízgovou, sopranistku Veroniku Rovnou, basbarytonistu Gustáva Beláčka, cimbalistu Daniela Skálu a seskupení Aerea Enslemble v evangelickém kostele ve Frýdku, Tomáše Kočka s Orchestrem v Kunčicích pod Ondřejníkem (Beskydský H-RESORT) nebo legendární Nerez s Lucií Šoralovou ve Studiu I Českého rozhlasu Ostrava, kde už příští středu (6. 12.) v 19:30 celý festival začne.

Zajímavý program představí soubor Agapé ze srbského Nového Sadu, se kterým zpívá i vynikající zpěvačka více žánrů Anna Zorňan. Stejně jako Agapé předvedou špičková vystoupení také uznávané folklorní soubory a cimbálové muziky, jako je například Dyjavan ze Znojma nebo Ľudová hudba Beskyd z Oravské Poľhory (Slovensko) a kvalitní regionální soubory, sbory a muziky - Ondřejníček, Valášek, Valašský vojvoda, Cantamus a další. K adventnímu a vánočnímu festivalu bude patřit také jarmark tradičních řemesel či krajová gastronomie.

Vedle už zmíněných míst se festivaloví diváci mohou těšit na pěkný program s interprety z domova i zahraničí v obcích Kozlovice a Hukvaldy, kde vystoupí také hosté Hukvaldského potlachu, například harfistka Ivana Švestková, zpěvačky Izabela a Šarlota Jati nebo cimbálová muzika Tragač.

Hrát a zpívat se bude i ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Interpreti festivalu Souznění Agapé a Dyjavan tam vystoupí v rámci Vánočního jarmarku.

„Třešničkou na dortu letošního programu je premiéra zcela nové moderní skladby Rorate coeli desuper – Rosu dejte, nebesa shůry nebo také Dej rosu, nebe nad námi - od cimbalisty Daniela Skály, který ji zkomponoval pro náš letošní jubilejní 25. ročník,“ doplnil ředitel a dramaturg festivalu Souznění Zdeněk Tofel s tím, že mezinárodně oceňovaný interpret a skladatel, mezi jehož největší skladatelské počiny patří Koncert pro cimbál a komorní orchestr, Miniatury pro cimbál a klarinet nebo duet Cimbálové rozepře, se nechal inspirovat textem adventního zpěvu.

„Objednat si zcela novou skladbu od skladatele soudobé hudby není vůbec samozřejmé. O to více mě potěšilo, že se tak skutečně stalo. Skladba odkazuje na starou českou tradici provozování takzvaných rorátů, prastarých zpěvů a ranních mší konaných v období adventu. Kompozice je napsána v neobarokním stylu,“ vysvětlil přímo autor Daniel Skála. Premiérově skladba zazní během druhého dne festivalu Souznění (7. 12.) v rámci programu „Laudamus Te“ ve frýdeckém evangelickém kostele.

Celý program a podrobnosti na: www.souzneni-festival.cz


Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 14 175 Kč/měsíc

Detail