Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

PŘÍBĚH: Když dobrovolnictví pomáhá zdolávat překážky a limity

Honza a Bronislav, dva muži s velkým M, dva rozdílné životní příběhy. A co mají tito muži společného? Oba dva jsou velcí bojovníci a spojila je právě ADRA. Když byla panu Honzovi amputována noha, Bronislav s dobrovolnictvím teprve začínal. Byla pro něj velká výzva začít docházet právě za panem Honzou, který se postupně vyrovnával se svým zdravotním postižením. Hned na první schůzce si i díky naší koordinátorce dobrovolníků padli do oka a postupem času se z nich stali velcí přátelé. Každé společné setkání si umí užít naplno a když jsou spolu, tak pro ně neexistují žádné limity ani překážky.

Tu poslední zdolali společně na našem charitativním ADRAběhu. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak! I vozíčkář může běžet, pokud má toho správného řidiče. A aby toho nebylo málo, tak Honza s Bronislavem nakonec získali druhé místo v kategorii na 1,5 km.

Dobrovolníci ADRA jsou většinou velmi skromní lidé, kteří své dobrovolnictví nedávají světu na odiv. Proto se nestává až tak často, aby byli ochotni s námi sdílet, proč se této činnosti věnují a co jim přináší. Proto se s vámi chceme podělit o upřímnou zpověď pana Bronislava…

„Dobrovolnictví jsem se rozhodl věnovat proto, že jsem hledal smysluplnou činnost, která by mě nějak naplňovala a tou pomoc druhým bezesporu je. Po absolvování školení dobrovolníků v ostravské organizaci ADRA, jsem se rozhodoval, jakou formu dobrovolnické činnosti si zvolit, a to s ohledem na mé pracovní vytížení i volnočasové aktivity. Rozhodl jsem se zkusit dobrovolnictví v domácnosti klienta, byť jsem s tím do té doby neměl žádnou zkušenost a úplně jsem nevěděl, do čeho vlastně jdu. V prosinci roku 2023 jsem byl osloven koordinátorkou dobrovolníků, jestli bych se nechtěl seznámit s panem Honzou. Ten se teprve srovnávat se svým postižením, když mu byla amputována levá noha nad kolenem, což nezvládal po psychické stránce úplně dobře. Ačkoliv jsem měl ze schůzky velkou obavu, považoval jsem to za velkou výzvu a příležitost vyzkoušet si roli dobrovolníka.

Prvnímu setkání s panem Honzou byla přítomna naše koordinátorka dobrovolníků. Díky atmosféře, kterou při setkání vytvořila a upřímném povídání s panem Honzou, jsem se rozhodl v návštěvách u něj pokračovat. Při dalším setkání, kde jsme už byli jen my dva, jsme si spolu začali povídat a já jsem zjistil, jak skvělý pán a bojovník to je. Ani jsme nevěděli jak, ale velmi rychle jsme našli společnou řeč. Postupem času se z nás stali přátele a já se těším na každou schůzku s ním. Společné chvíle trávíme povídáním o všem možném, stolními hrami a procházkami, které jsme absolvovali i v terénu, za což je pan Honza neskutečně vděčný. Naposledy jsme si společně zaběhali na ADRAběhu a byl to pro nás oba nezapomenutelný zážitek!

Díky panu Honzovi jsem zjistil, že dobrovolnictví mě velmi baví a naplňuje. Určitě v něm chci i v budoucnu pokračovat. A co je pro mě největší odměnou za dobrovolnictví? Určitě to je úsměv a spokojenost pana Honzy.“

Zaujal Vás tento příběh? Chcete zažívat podobné pocity jako Bronislav? Staňte se i VY našim dobrovolníkem! Zavolejte nám: 733 485 548 nebo vyplňte formulář na www.adraostrava.cz

O organizaci ADRA v Ostravě

Dobrovolnické centrum ADRA koordinuje dobrovolnické aktivity v Ostravě a okolí už od roku 2008. Po celou dobu tato organizace propojuje svět lidí, kteří chtějí pomáhat, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Ostravská ADRA je součástí mezinárodní humanitární organizace ADRA, která pomáhá lidem v nouzi po celém světě. Dobrovolníci a dobrovolnice ADRA přinášejí radost do života seniorům, dětem, nemocným či lidem se zdravotním postižením. Kromě koordinace dobrovolnictví ADRA provozuje v Ostravě čtyři charitativní obchody a věnuje se i firemnímu dobrovolnictví.

Více o Dobrovolnickém centru ADRA Ostrava na http://adraostrava.cz/, www.facebook.com/adraostrava nebo https://www.instagram.com/adra_ostrava/Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.