„Zaplavena byla také jedna z našich největších čistíren odpadních vod v Opavě, kde se hladina v areálu pohybovalo od 30 do 70 centimetrů. V nejníže položené části, kde je umístěna rozvodna dmýchárny, čerpadla kalů včetně rozvodny automatizovaného systému řízení technologických procesů a všechna dmychadla, výška vody dosáhla až tří metrů. V Dolním Benešově byl v celém areálu metr vody. V Opavě – Vávrovicích a Jilešovicích u Háje ve Slezsku byly čistírenské areály kompletně zatopeny,“ popisuje ředitel kanalizací Petr Grzonka.
Z téměř 220 kanalizačních čerpacích stanic jich bylo zaplaveno, odstaveno od přívodu elektrické energie nebo jinak poškozeno 90 zařízení. S počátkem listopadu jsou již díky úsilí všech zainteresovaných všechna zařízení v provozu.
Opavská čistírna je opět v provozu
Ihned po opadnutí vody v horní části areálu opavské čistírny odpadních vod v pondělí 16. září byly bezodkladně zahájeny čisticí práce u objektů a komunikací tam, kde to bylo možné. Díky nezasažené trafostanici byla obnovena dodávka elektrické energie do areálu. Probíhaly také práce na očištění a zprovoznění rozvodny nízkého napětí, která byla zčásti zatopena. Hned následující den začaly práce v nejvíce postižené dolní části areálu.
„První říjnový den se nám podařilo zprovoznit hrubé předčištění. Tedy první část čistírny, kde jsou odstraňovány největší nečistoty z odpadní vody. Poslední zářijovou a první říjnovou dekádu jsme intenzivně pracovali na zprovoznění rozvodny pro dmýchárnu, aktivační nádrž, čerpací stanici na biologický stupeň a dosazovací nádrže. 14. října jsme provizorně zprovoznili jednu linku aktivační nádrže, tedy srdce biologické části čistírny, kde je z odpadní vody odstraňováno 99 % organického znečištění. 30. října se nám podařilo zprovoznit druhé dmychadlo, čímž jsme dosáhli minimální potřebné kapacity vzduchu pro biologickou část provozu,“ vysvětluje Grzonka.
Aktuálně je nezbytné zajistit co nejdřívější dodávku dalších dmychadel, aby jejich celkový výkon z hlediska vyráběného vzduchu jako klíčové součásti pro likvidaci organického znečištění v aktivačních nádržích odpovídal objemu čištěných vod. Na počátku listopadu probíhá zprovozňování kalové čerpací stanice pro primární a zahuštěný přebytečný kal, kalového a plynového hospodářství nebo obnovující práce na budovách v areálu a další práce. Termíny jsou nyní závislé na dodávkách potřebných zařízení a technologií.
„Považuji za skvělý výsledek, že měsíc a půl poté, kdy se naším čistírenským areálem v Opavě prohnala ničivá povodňová vlna, fungují mechanická i biologická část provozu. Nebylo by to možné bez nasazení všech zaměstnanců během nejexponovanějších dnů, kdy kraj zasáhla velká voda, ale také v následujících týdnech, kdy napnuli veškeré úsilí a dovednosti, aby se jednotlivé části složitého čistírenského komplexu co nejrychleji uváděly do provozu. Uvědomujeme si, že je před námi ještě hodně práce, než bude čistírna fungovat v takových parametrech jako před povodní, ale přesto považuji za nesmírně důležité, že dokážeme čistit odpadní vodu mechanicky i biologicky tak, aby v co největší možné míře zlepšovali kvalitu vodních toků v povodí Odry a životní prostředí v regionu,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.
První městská čistírna odpadních vod v Opavě byla uvedena do provozu již ve třicátých letech minulého století. V průběhu času byla rozšiřována a upravována. V roce 1997 prošla kompletní rekonstrukcí, stavební akce probíhaly také v letech 2015 a 2016. Zmodernizováno bylo za 50 milionů korun kalové hospodářství. Byla vyprojektována na vyčištění až 12,23 milionu metrů krychlových odpadních vod ročně pro 149 tisíc ekvivalentních obyvatel. Čistí odpadní vodu z Opavy, Slavkova a Malých Hoštic.