Rolí tří hrobníků se ujali zpívající právník Ivo Jahelka, nositel Ceny Thálie Norbert Lichý a herec ostravské Arény Dušan Škubal. Smuteční řečnicí se pro tento večer stala oblíbená moderátorka České televize Drahomíra Račáková a plačky zastoupily knihovnice z Knihovny města Ostravy. Průvodkyní zábavného večera byla redaktorka Českého rozhlasu Dagmar Misařová, která návštěvníkům představila také ohnivou tanečnici Markétu Lapišovou a Babky mažoretky Bambulky.
Důvodem k rozptylové show byla nejnovější knížka ostravského autorského tandemu Miroslav Sehnal a Břetislav Uhlář, nazvaná Hodinu pod drnem. Podtitulem knihy je (Ne)konečné scény s hormony a geny, což už samo o sobě vypovídá o záměru autorů postihnout křehká témata lásky a partnerských vztahů. V barevném přebalu s kresbou Adolfa Borna najdou čtenáři šest tematicky propojených povídek Miroslava Sehnala, proložených decentně erotickou a klukovsky hravou poezií Břetislava Uhláře.
Kniha je volným pokračováním souborů Hodinu před svítáním a V hodině svítání, ve kterých jsme se seznámili s osudem mladé dvojice, prošli jsme s ní obdobím zamilovanosti až po první manželskou nevěru, odloučení a rozvod. V Hodině pod drnem jsou povídkové příběhy sestaveny tak, aby při vzájemném provázání společně gradovaly. Tvoří čtivou novelu, plnou nečekaných, téměř detektivních zápletek, absurdních situací, mystifikace a ironické nadsázky.¨
„I když se knížka jmenuje Hodinu pod drnem, hlavní hrdina v ní neumírá," uvedl autor povídek Miroslav Sehnal. "Na pohřbu se sice ocitne, ale jen proto, aby se zde bezhlavě zamiloval do mladé dívčiny. Ve zralém věku se pak začne lopotit s problémy, které by měl mít už dávno za sebou. Místo pod drnem by se mohl ocitnout třeba v papiňáku, protože se až do poslední povídky, které jsou časově začleněny do zdánlivě poklidného období Vánoc, smaží dokonale ve vlastní šťávě. V knížce je hodně ironie a černého humoru, šokujícím závěrem všech příběhů je dokonalá osudová podpásovka."
„Náš humor je sice drsný, ale i slaďounký," říká autor básní Břetislav Uhlář, a dodává: "Tak jak to v životě bývá, nic není úplně černé, ale ani bílé. Hodinu pod drnem je především symbolika, v knížce se neumírá, alespoň ne moc, jsou v ní jen tak trochu infarktové situace, které vyniknou o to víc, že je hlavní hrdina prožívá v době křesťanských svátků."
„Už jsem dělal ledacos, ale hrobníka ještě ne," nechal se slyšet zpívající právník Ivo Jahelka. „Hodinu pod drnem, kterou jsem pomohl s potěšením rozptýlit, jsem si už přečetl a musím říct, že mě nadchla. Je v ní přesně ten druh humoru, který mám rád. Myslím, že i má Balada o hrobníkovi, duchovi a neohroženém ajznboňákovi, kterou jsem jí zapěl při rozptylu, k ní sedla jako ulitá."
Chválou na novou Sehnalovu a Uhlářovu knížku nešetřil ani druhý z hrobníků, nositel Ceny Thálie, herec Norbert Lichý, který knihu rozptýlil tak, že z ní přečetl ukázku a pak ji po semletí ve speciální urně rozhodil spolu s autory mezi návštěvníky akce. „Bavil jsem se nejen při čtení knížky, ale i při jejím uvádění do života. Prostě mě všestranně rozptýlila," poznamenal s úsměvem.
Co na závěrečný díl trilogie Hodinu pod drnem říká literární odborník, byla otázka pro Doc. PhDr. Vladimíra Novotného, vedoucího katedry českého jazyka a literatury Západočeské univerzity. „Všichni to občas zažíváme, zničehonic se na nás valí drn za drnem, což není fotbal, ale funus. Knížka Hodinu pod drnem tyto situace popisuje velmi zajímavě a především mile. A je to humoristická knížka, které jsou v poslední době většinou hloupé, příšerně nudné a otravné, no darmo mluvit. Ale knížka pánů Sehnala a Uhláře je velice kouzelná a přitažlivá, člověk se od ní neodtrhne, baví se až do precizně vygradovaného konce. Každodennosti života popisuje místy až s brutálním humorem, ale při tom je v ní stále obsažen laskavý lyrický akord, který vše drsné vyvažuje."
Zlatým hřebem tak trochu halloweenského rozptylu knížky byly Babky mažoretky Bambulky. Vitální stařenky rozproudily zábavu speciální taneční novinkou, připravenou na skladbu Thriller od fanoušky oplakávaného krále popu Michaela Jacksona. Autoři Hodiny pod drnem Miroslav Sehnal a Břetislav Uhlář okořenili jejich výstup „posmrtnou" kreací, při níž byli odění v saténových rouších pro nebožtíky, a na hlavách jim klimbaly bujné drny.
Miroslav Sehnal se čtenářům doposud prezentoval šesti prozaickými knihami (Oheň, V kartách se nepodvádí, Lidový receptář na poopiční stavy, Nevinní, Hodinu před svítáním a V hodině svítání), Břetislav Uhlář vydal zatím šest básnických sbírek (Něžnosti, V bazénu polibků, Píseň nedočkavého, Laskání v hodině vlků, Hodinu před svítáním a V hodině svítání). Oba autoři patří mezi renomované publicisty a scenáristy, čerpající náměty především z kulturního dění severní Moravy. Jejich společné knihy Hodinu před svítáním, V hodině svítání a Hodinu pod drnem naleznete kromě knihkupectví také na www.repronis.cz.