Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Význam preventivních prohlídek není radno podceňovat

Říkat si, proč bych měl chodit k lékaři, když mě nic nebolí, je velká chyba. Preventivní prohlídky jsou důležité především kvůli předcházení nemocem. Odborníci varují, že jejich podceňování se může vymstít.

Lydie Fojtíková, lékařka, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: „Když máme možnost a jsme k tomu vybízeni, abychom jednou za dva roky zašli k doktorovi, tak bychom toho měli využívat. Na preventivní prohlídku bychom měli jít i v případě, že nás žádné zdravotní problémy netrápí. Pomůže totiž odhalit i skryté signály vážnějšího onemocnění a začít s léčbou včas."

Například začínající cukrovku podle lékařky nepoznáme jinak než laboratorním vyšetřením. Člověka nebolí ani zvýšený krevní tlak - leckdy o něm vůbec neví a přitom by se měl léčit, aby se vyvaroval riziku mozkové mrtvice nebo srdečního onemocnění.

U preventivních prohlídek, ať už v ordinaci praktického lékaře, dětského a dorostového lékaře, stomatologa či gynekologa se neplatí 30korunový regulační poplatek. Praktický lékař by měl každému svému pacientovi provést preventivní prohlídku vždy jednou za dva roky. Nechat si preventivně prohlédnout chrup u stomatologa je žádoucí jednou za rok. Stejně tak ženy by měly jednou ročně preventivně navštívit svého gynekologa. Kojenci mají v prvém roce života stanoveno devět preventivních prohlídek.

A jak má vypadat preventivní prohlídka u lékaře? Jednoduše řečeno jde o celkové fyzikální vyšetření, to znamená, že člověk by měl být prohlédnut od hlavy až k patě.

Lydie Fojtíková, lékařka, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: „Kromě toho, že je v ordinaci pacient zvážen a změřen, je mu také přeměřený krevní tlak a je zkontrolováno, jak vidí a slyší. Doktor by s ním měl probrat, jaké nemoci prodělal od poslední preventivní prohlídky, jak se mu od té doby daří, jak pracuje, zjistit změny v jeho sociálním zázemí. Pak by mu měl prohlédnout hlavu, krk, hrudník, poslechnout srdce, plíce, vyšetřit břicho, zjistit, zda má křečové žíly, zkontrolovat klouby a podívat se na kůži, zkontrolovat uzliny."

Během prohlídky by měl lékař ženě prohlédnout prsa nebo u žen nad 45 let ověřit, kdy naposledy měla provedeno mamografické vyšetření v gynekologické či mamografické ambulanci a s jakým výsledkem. V případech, že taková vyšetření v posledních dvou let neprodělala, pošle ji na mamografické vyšetření.

Každý člověk by měl být rovněž vyšetřen přes konečník, což je sice mnoha lidem nepříjemné, ale v rámci prevence se jedná o důležité vyšetření, protože onemocnění karcinomem tlustého střeva je v České republice velmi časté. Poku lidé toto vyšetření odmítají, měli by lékaři podepsat, že si vyšetření nepřejí.

Součástí preventivní prohlídky u lidí starších 50 let je i vyšetření stolice na okultní krvácení. Stolici si tito pacienti odeberou doma sami a lékaři ji pouze přinesou. Místo tohoto vyšetření mohou ale jednou za deset let absolvovat kolonoskopii, při které lékaři optickým přístrojem vyšetří střevo zevnitř.

K preventivním prohlídkám u lidí nad 40 let patří rovněž provedení EKG, a to jednou za čtyři roky. Při první preventivní prohlídce u praktického lékaře a poté ve věku 40, 50 a 60 let je součástí prevence také laboratorní vyšetření cholesterolu a od 45 let věku vyšetření glykémie.

Preventivní prohlídky jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Za průměrnou preventivní prohlídku dospělého člověka včetně souvisejících vyšetření zaplatí zdravotní pojišťovna praktickému lékaři 600-650 korun, u kojenců se tato částka pohybuje kolem 450 korun. Stomatologové si od pojišťovny za dospělého i dětského pacienta účtují přibližně 300 korun.

Lydie Fojtíková poukazuje na to, že zatímco své děti rodiče na preventivní prohlídky přivedou, u sebe už tak důslední nebývají. I přesto, že řada lidí preventivní lékařské vyšetření zanedbává, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která je s počtem zhruba 720.000 klientů třetí největší zdravotní pojišťovnou v ČR, vynakládá nemalé prostředky právě na úhradu nákladů spojených s preventivními prohlídkami. Jde však o platby, které se pojišťovně rozhodně vyplatí. Následně totiž uhradí méně za léčbu nebo onemocnění, která jsou natolik závažná, že potřebují drahou léčbu.

Lydie Fojtíková, lékařka, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: „V letošním roce očekáváme, že výdaje za prevenci dosáhnou přibližně 450 milionů korun."



ON-LINE: Sledujeme ničivé povodně v Moravskoslezském kraji, voda stále sužuje region

Dnes 18:09, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj čelí jedné z nejhorších povodní v historii. Silné deště způsobily katastrofu, která region sužuje naplno. Situace se každou hodinou mění. Aktuální dění a vývoj sledujeme podrobně v naší online reportáži.

Hejtman žádá armádu o pomoc s odklizením následků povodní, voda si vyžádala další dva lidské životy

Dnes 17:49 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Moravskoslezském kraji nadále probíhá boj s povodněmi, voda stále neopadla. Krajský krizový štáb se proto rozhodl požádat Armádu České republiky o pomoc s odklízecími pracemi.

S velkou vodou nejen z řeky Opavy bojují na Hlučínsku

Dnes 15:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Řeka Opava, která posbírala obrovské množství vody z Jeseníků a podhůří se vybřežila také na Hlučínsku. V Děhylově kulminovala v pondělí ráno ve 3.30 hodin na výšce 618 centimetrů, a od té doby její hladina pomalu klesá. Mnoho oblastí je však zaplaveno.

Policie v Moravskoslezském kraji řeší první případy rabování evakuovaných objektů

Dnes 12:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tvrdé tresty žádá hejtman Moravskoslezského kraje pro všechny, kteří se pokusí parazitovat na povodňovém neštěstí.

Velká voda řádila i ve Frýdku-Místku, město řeší následky

Velká voda se převalila i přes Frýdek-Místek. Díky vodní nádrži Šance ale nebyly následky katastrofální. Město řeší hlavně odklízení povodňového odpadu z cyklostezky a zatopené kolektory. Evakuace obyvatel nutná nebyla.

Na soutoku Odry a Opavy se protrhla hráz, voda zalila Přívoz, jeden most je v ohrožení

Dnes 10:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nečekanou pohromu řeší od pondělního dopoledne v Ostravě. Jedna hráz nevydržela a voda zaplavila Přívoz.

Hráz na Odře ve Slezské Ostravě vydržela a voda opadává, nejhorší je situace v Koblově a Antošovicích

Stejně jako většina Ostravy a Moravskoslezského kraje se ani Slezská Ostrava nevyhnula záplavám, souvisejícím s dlouhotrvajícími intenzivními dešti. Zasaženy byly hlavně části Koblov a Antošovice, které přímo sousedí s řekou Odrou. Lidé museli opustit své domovy a několik desítek nemovitostí skončilo pod vodou. Momentálně už hladina Odry ve Slezské Ostravě klesá.

Mladíka na procházce překvapil silný proud, zachránili ho hasiči

Dnes 10:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Až s pomocí hasičů se dostal v neděli večer domů mladý muž, kterého v Ostravě zaskočil silný proud vody a neměl dost sil na to, aby ho překonal.

Tiskový brífing krizového štábu k aktuální situaci v Opavě

Dnes 13:29 | Opava | Yvona Fajtová

Jak to aktuálně vypadá v Opavě, to se dozvíte z tiskové konference krizového štábu, která proběhla na Magstrátu města Opavy na Krnovské ulici.

Aktuální ničivé povodně uspíší stavbu přehrady Nové Heřminovy, která ochrání Krnov a Opavu

Dnes 11:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Současná pohroma, která postihla Krnovsko a Opavsko bude patrně pádným argumentem pro zrychlení příprav stavby nové vodní nádrže Nové Heřminovy.

Ulici Na Olšinách v Českém Těšíně voda zaplavila nejvíc, lidé zjišťují škody

I v Českém Těšíně čelili obyvatelé velké vodě. Několik stovek z nich muselo být evakuováno. Nejhorší situace byla v lokalitě kolem Těšínských jatek.

Bruntál – humanitární sbírka pro postižené povodněmi, vyhlášená Městem Bruntálem

Město Bruntál vyhlásilo o víkendu humanitární sbírku pro povodní postižené obce a jejich obyvatele.

I v Petrovicích na Karvinsku stále čerpají vodu, hasiče čekají náročné dny

I když je největší povodňová vlna již minulostí, s následky se města a obce budou potýkat ještě další dny a týdny. Například v Petrovicích na Karvinsku ještě stále hasiči odčerpávají vodu ze zatopených domů a lagun. Hasiči jsou vyčerpaní, přesto nepolevují.

V Branticích na Krnovsku zachraňovali ženu pomocí vrtulníku

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tým leteckých záchranářů z Ostravy absolvoval během neděle 15. září celkem osm misí. Všechny souvisely s akutní povodňovou situací na Krnovsku. Předposledním zásahem byla záchrana pacientky v zaplavené obci Brantice, k níž vrtulník startoval před půl sedmou večer.

Povodňová vlna je pryč, voda si v kraji vyžádala dva mrtvé

Dnes 10:11, vydáno dnes 6:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

To nejhorší z povodní roku 2024 má Moravskoslezský kraj za sebou. Největší povodňová vlna napájená vydatnými dešti v povodí Jeseníků a Beskyd v noci na pondělí opustila území Česka v Bohumíně. Voda poměrně rychle ustoupí z ulic, ale minimálně několik týdnů se ještě bude držet v nejrůznějších lagunách.

Zaplavený Bohumín přečkal nejhorší noc, od větší katastrofy ho uchránily přehrady

Nejhorší noc od roku 1997 má za sebou město Bohumín. Vybřežená řeka Odra zaplavila téměř celé město a lidé si navíc museli poradit s výpadkem v dodávce elektrické energie. Od větší katastrofy město zachránily přehrady.